Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ta rzadka i pod ochroną paproć występuje w Rytrze. Języcznika zwyczajnego można już podziwiać ze specjalnego podestu

Alicja Fałek
Alicja Fałek
Języcznika zwyczajnego, rzadką i będącą pod ochroną paproć, można obserwować ze specjalnego podestu w Dolinie Roztoki Wielkiej w Rytrze
Języcznika zwyczajnego, rzadką i będącą pod ochroną paproć, można obserwować ze specjalnego podestu w Dolinie Roztoki Wielkiej w Rytrze Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego/Nadleśnictwo Zdrojowa Góra
Długie, błyszczące liście, które posiadają charakterystyczne zarodniki od spodu – to języcznik zwyczajny. Ten gatunek paproci jest rzadko spotykany w Polsce i pod ścisłą ochroną. Można go spotkać w Dolinie Roztoki Wielkiej w Rytrze, gdzie powstał specjalny podest do obserwacji tej niezwykłej rośliny.

Języcznika zwyczajnego można już podziwiać ze specjalnego podestu w Rytrze
Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Niezwykła paproć występuje na Sądecczyźnie

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego przygotował kolejną atrakcję na terenie gminy Rytro. W Dolinie Roztoki Wielkiej powstał specjalny podest, który umożliwia bliższe poznanie rzadko występującej w Polsce rośliny, jaką jest języcznik zwyczajny.

Ta niezwykła paproć rośnie na zboczu Doliny Roztoki Wielkiej. Żeby ułatwić jej obserwację i umożliwić obserwację z bliska konieczna była budowa platformy. Drewniany podest posadowiono na kamiennych słupkach. Wejść na niego można po schodkach. Przed obiektem znajduje się tablica informacyjna, z której można dowiedzieć się wszystkiego na temat języcznika zwyczajnego. Teren jest też monitorowany.

Języcznik zwyczajny, a pod ścisłą ochroną

Języcznik zwyczajny (łacińska nazwa phyllitis skolopendrium) zwyczajny jest tylko z nazwy. To gatunek paproci, zupełnie inny od pozostałych. Charakteryzują go długie, błyszczące liście, które są niepodzielne, jak u innych paproci. Przez niektórych nazywana jest językiem jelenim.

Ta rzadka roślina lubi wilgotne lasy liściaste, próchniczą glebę o odczynie zasadowym. Jeśli gdzieś rośnie, to najczęściej na północnym zboczu, w miejscu cienistym i wilgotnym. Stąd można ją spotkać w żlebach, czy na brzegach jaskiń.

Liście języcznika zwyczajnego osiągają długość od 15 do nawet 60 cm i szerokość do 6 cm. W okresie od lipca do września od spodu liścia można zauważyć spore zarodniki. Są one brunatnej barwy, stąd bardzo dobrze widoczne. Układają się równolegle i tworzą charakterystyczne dla tej paproci „żebra”.

Rosnący w warunkach naturalnych języcznik zwyczajny od 1957 roku objęty jest ścisłą ochroną gatunkową. Znalazł się na „Czerwonej liście roślin i grzybów Polski” w grupie gatunków wymierających. Co ciekawe, ten gatunek paproci można kupić w sklepach ogrodniczych, bo ze względu na kształt liści, jest uznawany a niezwykle dekoracyjną roślinę.

Nowy Sącz. Uszkodzony mural na ul. Łokietka wymaga remontu

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto