Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Specjalne Ośrodki Szkolno-Wychowawcze w Kobylance i Szymbarku gotowe na przyjęcie uczniów. Budynki są teraz bardziej dostępne i bez barier

Agnieszka Nigbor-Chmura
Agnieszka Nigbor-Chmura
Wideo
od 16 lat
W prowadzonych przez Starostwo Powiatowe w Gorlicach Specjalnych Ośrodkach Szkolno-Wychowawczych w Kobylance i Szymbarku przeprowadzone zostały wakacyjne remonty. Od 1 września niepełnosprawne dzieci i młodzież będą mogli korzystać z wyremontowanych sal, łazienek, nowych i bezpiecznych podjazdów dla wózków, a także platform schodowych. Specjalistyczne gabinety do zajęć i rehabilitacji udało się doposażyć w potrzebny sprzęt.

W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Kobylance zakończona została realizacja projektu Dostępna szkoła. Projekt był dedykowany dla osób z niepełnosprawnościami przede wszystkim po to, by zrealizować inwestycje ułatwiające dostęp do budynku, jak również złamanie wszelkich barier architektonicznych wewnątrz niego.

- Projest był zrealizowany zarówno w SOS-W w Kobylance, jak i w SOS-W w Szymbarku. Finansowanie na to zadanie wynosiło 100 proc. Łącznie otrzymaliśmy na te ośrodki 1,3 mln złotych - mówi Maria Gubała, starosta powiatu gorlickiego.

Obecnie w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym przebywa 40 uczniów. Są to osoby z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym i znacznym oraz ze sprzężeniami ruchowymi, słabo widzeniem, autyzmem.

- W ramach projektu Dostępnej szkoły realizowane były w obszarze architektonicznym bardzo potrzebne prace związane z dostępnością osób niepełnosprawnych do różnego rodzaju pomieszczeń, które znajdują się wewnątrz budynku - podaje Joanna Mliczek, dyrektorka Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kobylance.

Prace obejmowały przebudowę bramy wjazdowej, budowę miejsca parkingowego dla osób niepełnosprawnych, budowę dwóch podjazdów zewnętrznych, montaż platformy schodowej łączącej parter z piętrem, budowę całego węzła sanitarnego, dostosowanego do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

- Udało się też wyremontować dwie sale lekcyjne. Natomiast w ramach obszaru społeczno-emocjonalnego zakupiono dużo pomocy do gabinetów pracy psychologa, pedagoga, logopedy do organizacji zajęć rewalidacyjnych - dodaje dyrektorka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto