Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Specjalizacje i stypendia. To sposób na młodą kadrę lekarską w szpitalu?

Agnieszka Nigbor-Chmura
Agnieszka Nigbor-Chmura
W naszej lecznicy młodzi lekarze szkolą się pod okiem doświadczonych gorlickich specjalistów
W naszej lecznicy młodzi lekarze szkolą się pod okiem doświadczonych gorlickich specjalistów archiwum szpitala
Gorlicki szpital szkoli lekarzy w czternastu specjalnościach. Może, bo ma stosowną akredytację Ministerstwa Zdrowia upoważniającą do prowadzenia specjalizacji. Co więcej, to też szansa, by młodzi lekarze, którzy tutaj rozpoczną swoją drogę zawodową, zostali w gorlickiej lecznicy. To ważne, bo choć średnia wieku tych, którzy pracują w naszej leczxnicy wynosi 42 lata i jest aż o 15 lat niższa niż np. pracujących tutaj pielęgniarek, to dyrektor szpitala Marian Świerz mówi wprost, że od dzisiaj mógłby zatrudnić co najmniej kilkunastu lekarzy. Najbardziej brakuje anestezjologów, chirurgów, geriatrów.

Chirurgia ogólna, geriatria, położnictwo i ginekologia, neonatologia, okulistyka, neurologia, ortopedia i traumatologia narządu ruchu, psychiatria, choroby wewnętrzne, pediatria, rehabilitacja medyczna, anestezjologia i intensywna terapia, a także medycyna ratunkowa i rodzinna. Gorlicki szpital ma akredytację Ministerstwa Zdrowia, by kształcić lekarzy w tych specjalnościach.

Specjalizacja dopiero po stażu

- Lekarze kończący studia medyczne są zobowiązani do odbycia rocznego stażu podyplomowego w wybranym przez siebie szpitalu. Dopiero po ukończeniu stażu mogą ubiegać się o skierowanie na odbycie szkolenia specjalizacyjnego, by uzyskać specjalizację w wybranej przez siebie dziedzinie medycyny – mówi dyrektor Marian Świerz.

Lekarz musi złożyć wniosek do Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Kadr w Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie o skierowanie na szkolenie specjalizacyjne. We wniosku musi wskazać rodzaj wybranej specjalizacji oraz placówkę, w której chciałby odbywać specjalizację.
Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Kadr rozpatrując wniosek bierze pod uwagę wyniki lekarskiego egzaminu końcowego, co jest szczególnie ważne w przypadku ubiegania się o miejsce specjalizacyjne, których liczba w kraju jest ograniczona i trudno dostępna. Do tych należą m. in. endokrynologia, czy też okulistyka.

W Gorlicach obecnie szkoli się 39 młodych lekarzy

- Szkolenie specjalizacyjne może odbywać się w trybie rezydenckim lub pozarezydenckim. W pierwszym przypadku dotyczy lekarzy skierowanych na specjalizację i jest finansowane przez Ministerstwo Zdrowia – tłumaczy dyrektor szpitala. - Szkolenie w trybie pozarezydenckim dotyczy lekarzy, którzy nie otrzymali skierowania na wybraną przez siebie specjalizację w trybie rezydentury lub lekarzy specjalistów, którzy starają się o uzyskanie kolejnej specjalizacji. Szkolenie w trybie pozarezydenckim może odbywać się w ramach wolontariatu, w ramach umowy o pracę – na koszt pracodawcy oraz w oparciu o umowę cywilno-prawną – dodaje.
Szkolenie, jako forma promocji gorlickiej lecznicy jest w stanie pomóc w uzupełnieniu lekarskich braków kadrowych. Świadczy o tym choćby fakt, że obecnie szkolenie specjalizacyjne w ramach rezydentury odbywa 34 lekarzy oraz 5 lekarzy w trybie pozarezydenckim.

Szkolenie, jako forma promocji gorlickiej lecznicy jest w stanie pomóc w uzupełnieniu lekarskich braków kadrowych. Świadczy o tym choćby fakt, że obecnie szkolenie specjalizacyjne w ramach rezydentury odbywa 34 lekarzy oraz 5 lekarzy w trybie pozarezydenckim.

Stypendia dla tych, którzy chcą się u nas uczyć

By pozyskać młodych lekarzy, Starostwo Powiatowe w Gorlicach wprowadziło program stypendialny dla studentów ostatnich lat studiów medycznych. Student pobierający stypendium jest zobowiązany do odpracowania w szpitalu w Gorlicach takiego samego okresu, w jakim pobierał wsparcie finansowe.
- Do tego okresu nie wlicza się oczywiście czasu obowiązkowego stażu. Nasz szpital jako wielospecjalistyczny i dysponujący nowoczesnym sprzętem daje możliwość zdobycia gruntownej wiedzy, istnieje możliwość skorzystania z wielu specjalistycznych kursów – tłumaczy dyrektor.

Do tej pory z pomocy materialnej skorzystało 28 studentów, a kwota wsparcia, którą łącznie odebrali to ponad pół miliona złotych. Spośród tej grupy pomoc materialną pobiera 15 osób, w tym 5 studentów z naboru w 2020 roku. Gorlicki szpital zasiliło już dziecięcioro ,, stypendystów” z programu, zaś od października 2021 roku kolejne cztery osoby powinny trafić do placówki na staż podyplomowy, a po jego zakończeniu do pracy na oddziałach szpitalnych.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto