Setki rodzin już złożyło wnioski o dodatki osłonowe. Urzędnicy szacują, że będzie ich jednak znacznie więcej

Lech Klimek
Lech Klimek
W przypadku dodatku osłonowego obowiązywać będzie tak zwana zasada złotówka za złotówkę.
W przypadku dodatku osłonowego obowiązywać będzie tak zwana zasada złotówka za złotówkę. archiwum
Udostępnij:
Dodatek osłonowy to nowe świadczenie wprowadzone w ramach Tarczy antyinflacyjnej. W 2022 r. zastąpi dotychczasowy dodatek energetyczny. Celem dodatku jest częściowa rekompensata wzrostu energii elektrycznej i gazu ziemnego, wysokiego poziomu inflacji i związanego z tym wzrostem cen towarów i usług konsumpcyjnych. Pierwszy termin składania wniosków mija z końcem stycznia. Kto nie zdąży z wnioskiem w styczniu, będzie miał czas jeszcze do 31 października. Pierwsi dostaną część rekompensaty do końca marca a resztę do 2 grudnia. Spóźnialscy, którzy złożą wnioski po 31 stycznia, dostaną należne im pieniądze w jednej racie do 2 grudnia.

FLESZ - UE. Zobacz, gdzie ceny poszły najbardziej w górę

Pierwszy miesiąc składania wniosków pokazuje, że zainteresowanie dodatkami jest spore. Mogą je dostać ci, którzy gospodarują samodzielnie jeśli ich dochody netto nie przekraczają 2100 złotych.

W rodzinach ten dochód wyznaczono na poziomie 1500 złotych na osobę.

- Wniosków jest sporo – mówi Anna Stachnik, koordynator biura wsparcia rodziny w urzędzie miejskim w Gorlicach. - W poniedziałek, 24 stycznia było ich 1041, a już dzień później doszło 128 nowych. Jestem przekonana, że na koniec stycznia będzie ich zdecydowanie więcej, choć nie jestem w stanie oszacować tej liczby – podkreśla.

Poniedziałkowe dane mówią, że z jednoosobowych gospodarstw wniosków było 423, rodziny dwu i trzy osobowe złożyły 355 wniosków. Kolejna grupa to rodziny, w których jest cztery i pięć osób, takie gospodarstwa złożyły 215 wniosków a największe gospodarstwa, w których jest sześć i więcej osób, złożyły jedynie 48 wniosków.

- Niestety z przykrością trzeba zauważyć, że większość wniosków to te składane przez rencistów i emerytów - mówi Anna Stachnik.

O dodatek osłonowy ubiegać się może każdy, niezależnie od tego, czy mieszka w mieszkaniu komunalnym, spółdzielczym, własnościowym, czy nawet w domu prywatnym. Istotne jest jedynie kryterium dochodowe. Różne są jedynie poziomy rekompensaty. Jednoosobowe gospodarstwo domowe otrzyma 400 lub 500 zł, 2-3 osobowe otrzyma 600 lub 750 zł. Rodziny, w których jest 4-5 osób otrzymają 850 zł lub 1062,50 zł, a największe rodziny dostaną 1150 zł lub 1437,50 zł.

- Wyższa kwota zależy od rodzaju ogrzewania w domu lub mieszkaniu - informuje Przemysław Wszołek, dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łużnej. - Dostana ją ci, którzy do ogrzewania wykorzystuj kocioł na paliwo stałe, kozę, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnię, kuchnię węglową, piec kaflowy na paliwo stałe. Warunki są dwa, pierwszy to zasilanie węglem lub paliwami węglopochodnymi a drugi to wpisanie źródła ciepła do centralnej ewidencji emisyjności budynków - dodaje.

W gminie Łużna szacują, że wszystkich wniosków do końca drugiego okresu ich składania, czyli w październiku będzie około dwa tysiące. Te szacunki pozwalają przyjąć, że wsparciem objętych będzie około 7 tysięcy mieszkańców gminy.

- Dotychczas z dodatku energetycznego, który był powiązany z dodatkiem mieszkaniowym, w naszej gminie korzystała jedna osoba - mówi szef GOPS. - Zmiana jest więc bardzo istotna. Z danych, jakimi dysponuję w tej chwili, wynika, że złożono 351 wniosków - dodaje.

W przypadku dodatku osłonowego obowiązywać będzie tak zwana zasada złotówka za złotówkę.

- Oznacza to, że dodatek ten będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego - mówi Przemysław Wszołek. - Jednak kwota będzie pomniejszana o kwotę tego przekroczenia. Minimalna kwota wypłacanych dodatków osłonowych będzie wynosić 20 zł - dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie