Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rekonstrukcja w Sękowej, jakiej nie znacie. Kuluary każdej bywały zaskakujące, rzadko było je widać z widowni [10 LAT NA ZDJĘCIACH]

Halina Gajda
Halina Gajda
Gdyby nie pandemia, dzisiaj szykowalibyśmy się do kolejnej rekonstrukcji Bitwy pod Gorlicami na sękowskich polach. Szalejący koronawirus pokrzyżował plany. Tym razem na łąkach nie zobaczymy okopów, namiastki wsi, nie będzie walk ani wybuchów. Możemy jedyni powspominać, jak to było przed laty. My dzisiaj zapraszmy na nieco inne fotograficzne wspomnienia. Będzie to niejako bitwa od zaplecza.

FLESZ - Koronawirus: od 4 maja kolejne luzowanie obostrzeń

od 16 lat

Pewnie już dzisiaj mało kto pamięta, że w jednej z pierwszych rekonstrukcji brał udział Kameruńczyk, który do Sękowej trafił z jedną z grup. Na bitewnym polu znalazł się również ks. Mirosław Cidyło, proboszcz parafii prawosławnej w Bartnem, który wzmacniał bojowe zaplecze medyczne. W 2012 roku rekonstrukcja tonęła w strugach deszczu. Padać przestało, gdy żołnierze zeszli z pola bitwy.
Bywało i tak, że w ferworze walki zapaliły się bale z sianem, konieczna więc była szybka interwencja strażaków.

To już ósma rekonstrukcja Bitwy pod Gorlicami na sękowskich ...

Każda z rekonstrukcji miała swój szpital i kuchnię polową. Zawsze świetnie przygotowaną. Nad ogniskami wisiały garnki z bigosem, na ławach zaś zalegały słoje z domowymi kiszonymi ogórkami, pajdy świeżego chleba ze skwarkami. Żołnierze częstowali więc, czym chata bogata. A jak kto był szczególnie miły, to i napitku mógł skosztować. O ten ostatni, już dla wszystkich, dbała zawsze Katarzyna Tokarz, sołtyska Ropicy Górnej. Jej słynny „eliksir sołtyski” był lekiem na żołnierski frasunek i wiele innych zmartwień i dolegliwości.

Z perspektywy widowni nie zawsze można było dostrzec wszystkie niuanse związane z rekonstrukcją. Choćby to, że do niektórych zadań czy ról wykorzystywane były na przykład manekiny. Widok jednego z żołnierzy, który pokonywał okopy z takim dmuchaną postacią pod pachą, mógł wprawić w osłupienie.

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto