MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Problemowy nabór do szkół średnich w Gorlickiem. Absolwentów podstawówek jest o połowę mniej niż rok temu

Agnieszka Nigbor-Chmura
Agnieszka Nigbor-Chmura
Agnieszka Nigbor-Chmura
Trwa nabór do szkół średnich również w Gorlickiem. Tegoroczna rekrutacja jest specyficzna, bo z klas ósmych w całym powiecie wychodzi w tym roku zaledwie 740 absolwentów. To aż o połowę mniej niż rok temu. Wówczas jednak mieliśmy do czynienia z kumulacją roczników 2014 i 2015, które rozpoczęły naukę w podstawówkach w jednym roku.

Całemu zamieszaniu winna jest oczywiście reforma edukacji, którą objęte zostały dzieci urodzone do końca czerwca 2008 roku. To one poszły do szkoły w 2014 roku obowiązkowo, jako sześciolatkowie razem z urodzonymi w 2007 r. siedmiolatkami. Doszło więc do sytuacji, w której w klasach ósmych w 2022 roku uczyło się półtora rocznika. Ta sama sytuacja powtórzyła się w ubiegłym roku, kiedy do klas ósmych uczęszczali uczniowie urodzeni od lipca do grudnia 2008 roku oraz cały rocznik urodzonych w 2009 roku. Co więcej, rocznik ten był jedynym, który w całości w 2015 roku poszedł do szkół.

- W ubiegłym roku szkoły podstawowe w powiecie gorlickim kończyło 1400 uczniów. Dzisiaj tych absolwentów jest 740, czyli o połowę mniej. To z kolei o blisko 300 uczniów mniej niż w "zwykłych" rocznikach, gdzie podstawówkę kończy około 1000 uczniów - mówi Tadeusz MIkrut, dyrektor Wydziału Edukacji Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Gorlicach.

Tym samym i oddziałów w nadchodzącym roku szkolnym 2024-2025 będzie mniej. Przy 1400 uczniach starostwo powiatowe organizowało nabór do 44 oddziałów. Gdy uczniów było około tysiąca, powoływano od 33 do 35 klas. W tym roku liczba oddziałów stopniała do 22.

Z limitami rekrutacyjnymi muszą borykać się dyrektorzy gorlickich szkół średnich.

- Zarząd Powiatu Gorlickiego regularnie monitoruje liczbę uczniów kończących szkoły podstawowe na terenie powiatu w danym roku. Na tej postawie podjął decyzję o dostosowaniu liczby miejsc w zarządzanych przez siebie placówkach do liczby uczniów, którzy w tym roku kończą szkołę podstawową. Tak więc dotyczy to i naszej szkoły - mówi Jan Drożdż, dyrektor I LO im. Marcina Kromera w Gorlicach.

W przypadku pierwszego liceum różnica to aż pięć oddziałów.

- W ubiegłym roku rekrutowaliśmy osiem oddziałów, w tym roku zgodę otrzymaliśmy na trzy – dodaje dyrektor.

Tym samym z szerokiego wachlarza kierunków, do którego przyzwyczaili się uczniowie, w tym roku absolwenci szkół podstawowych mają do wyboru w Kromerze profil matematyczno-fizyczno-informatyczny z podziałem na grupy z rozszerzoną fizyką lub językiem angielskim, profil biologiczno-chemiczny oraz lingwistyczny z angielskim, geografią i wiedzą o społeczeństwie.

Mimo zaistniałej sytuacji nie będzie ruchów kadrowych związanych ze zwolnieniami nauczycieli. Ta sytuacja ma bowiem charakter przejściowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto