Nasza Loteria

Poznaj kolory Małopolski. Inspiracje folklorem i przegląd mody ludowej: te stroje mają styl! Zobacz!

Agnieszka Aulich
Agnieszka Aulich
Oryginalne, wyróżniające się stylem, przyciągające wzrok kolorami i wzorami - takie są tradycyjne stroje ludowe z Małopolski. Mieszkańcy naszego regionu są dumni ze swych tradycji. Korale, wielobarwne chusty, haftowane bluzki czy koszule przeżywają dziś prawdziwy renesans.

Spis treści

Czy wiecie, że na terenie dzisiejszego województwa małopolskiego istniało trzydzieści odmian wiejskiego stroju odświętnego?

Najbardziej znane

Najbardziej znane są ubiory Krakowiaków z okolic Krakowa oraz górali podhalańskich, ale stroje z wielu miejsc w Małopolsce wyróżniało się stylem i barwami.

Odmienne było tradycyjne odzienie Łemków i Rusinów z Beskidów Sądeckiego i Niskiego, inaczej nosili się górale ze Spiszu czy Orawy czy Lachy z ziemi sądeckiej.

Strój Górali Podhalańskich
Strój Górali Podhalańskich visitmalopolska.pl

Najbardziej lubiane

Do niedawna tradycyjne stroje znane były przede wszystkim dzięki występom licznych w Małopolsce zespołów folklorystycznych. Czasem były prezentowane i noszone są podczas lokalnych uroczystości.

Wyjątkiem jest Podhale, gdzie góralskie ubrania do dziś zakładane są prywatnie, na świąteczne, rodzinne i religijne okazje.

Jednak wszędzie obserwujemy powrót do tradycji, a współczesna moda chętnie inspiruje się ludowymi motywami.

Barwne, kolorowe stroje wyglądają niezwykle atrakcyjnie, ale kosztują krocie, zwłaszcza te ręcznie wykonane, na zmówienie.

Ornament stroju Lachów Sądeckich
Ornament stroju Lachów Sądeckich visitmalopolska.pl

Najlepiej opisane

Tradycyjne, bogato zdobione stroje świąteczne i proste ubiory codzienne, noszone niegdyś w małopolskich wsiach od Krakowa po Zakopane, od Zawoi po Gorlice – ten niezwykły przegląd mody ludowej został zebrany i opisany w unikatowym, dziesięciotomowym wydawnictwie „Krakowiacy, Lachy i Górale – stroje wsi małopolskiej”.

W Muzeum Etnograficznym w Tarnowie odbyło się spotkanie, na którym zaprezentowano kolejny, II tom albumu, Wydawnictwa „Krakowiacy, Lachy i Górale – stroje wsi małopolskiej”. W wydarzeniu wzięła udział Iwona Gibas z zarządu województwa.

Strój krakowski - tradycyjne nakrycie głowy
Strój krakowski - tradycyjne nakrycie głowy visitmalopolska.pl

Wydawnictwo „Krakowiacy, Lachy i Górale – stroje wsi małopolskiej” powstało w ramach realizowanego przez MCK SOKÓŁ projektu badawczo-dokumentacyjnego pod nazwą Małopolska Źródłem Tradycji, finansowanego z funduszy europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.  

Tradycyjne stroje prezentują się wyjątkowo pięknie
Tradycyjne stroje prezentują się wyjątkowo pięknie Andrzej Banaś

Sytuacja pracownika na rynku pracy

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Poznaj kolory Małopolski. Inspiracje folklorem i przegląd mody ludowej: te stroje mają styl! Zobacz! - Dziennik Polski

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto