Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Bobowej młodzi artyści zaprezentowali wzruszający spektakl

OPRAC.:
Lech Klimek
Lech Klimek
W Bobowej młodzi artyści zaprezentowali wzruszający spektakl
W Bobowej młodzi artyści zaprezentowali wzruszający spektakl
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Bobowej odbyły się w sali widowiskowej Koronka. Na scenie zaprezentowała się grupa młodzieżowa działająca przy Parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Siedliskach, która przygotowała widowisko słowno – muzyczne pt. Niezłomnym.

Opiekunem tego zespołu jest ksiądz Grzegorz Ogórek, a ten spektakl przygotował wspólnie z Barbarą Sową, nauczycielka w szkole w Siedliskach, która uczy tam historii i wiedzy o społeczeństwie.

- Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to niezwykle ważne święto, które zostało ustanowione w roku 2011, aby oddać hołd bohaterom powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego – mówił Wacław Ligęza, burmistrz Bobowej.

Widownia wypełniła się zarówno młodymi ludźmi jak również licznymi przedstawicielami samorządów. Nie zabrakło też nauczycieli i kapłanów.

Spektakl zaprezentowany przez młodych artystów osnuty był na losach Danuty Siedzikówny ps. "Inka", sanitariuszki 5 Wileńskiej Brygady AK. Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Gdańsku z dnia 3 sierpnia 1946 r. została skazana na dwukrotną karę śmierci. Bolesław Bierut nie skorzystał z prawa łaski. Czekając na wykonanie wyroku, z więzienia karno-śledczego przy ul. Kurkowej w Gdańsku przekazała krewnym gryps: „Jest mi smutno, że muszę umierać. Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba”. Wyrok na niespełna osiemnastoletniej „Ince” wykonano 28 sierpnia 1946 roku.

Obchodzony od 2011 r. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada 1 marca, w rocznicę zamordowania przez komunistów ppłk. Łukasza Cieplińskiego „Pługa”, żołnierza ZWZ-AK, prezesa IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, a także sześciu innych działaczy WiN. Święto państwowe upamiętnia wszystkich żołnierzy i działaczy antykomunistycznego podziemia niepodległościowego.

UB aresztował ppłk. Cieplińskiego 27 listopada 1947 r. w Zabrzu. Został poddany okrutnemu, trwającemu niemal trzy lata, śledztwu w więzieniu mokotowskim. 14 października 1950 r. Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie skazał go na pięciokrotną karę śmierci. 1 marca 1951 r., wraz z sześcioma współpracownikami, został rozstrzelany. Ciało pogrzebano w kwaterze „Ł” cmentarza Powązkowskiego w Warszawie. W 2007 r. ppłk. Ciepliński został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego, w 2013 r. – pośmiertnie awansowany na stopień pułkownika.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto