MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nałęczów, czyli uzdrowisko z baśniową przyrodą. Najważniejsze informacje na temat atrakcji turystycznych i sanatoriów

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Wideo
od 12 lat
Województwo lubelskie słynie z ciekawych zabytków i – przede wszystkim – zachwycającej natury. Zlokalizowane w regionie uzdrowisko Nałęczów nie jest wyjątkiem – jego baśniowa przyroda i charakterystyczny klimat korzystnie wpływają na zdrowie. Co robić podczas pobytu w Nałęczowie? Czy warto wybrać się tam na urlop? Poznajcie wszystkie najważniejsze informacje dotyczące atrakcji turystycznych i tamtejszych sanatoriów.

Spis treści

Krajobraz Nałęczowa
Specyficzny klimat Nałęczowa wykazuje właściwości lecznicze.
Malgorzata Genca / Polska Press / Zdjęcie ilustracyjne

Gdzie leży Nałęczów? Mapa i dojazd

Nałęczów to piękne miasto uzdrowiskowe zlokalizowane na Wyżynie Lubelskiej w woj. lubelskim. Położony zaledwie ok. 25 kilometrów od Kazimierza Dolnego, zachwyca turystów i kuracjuszy z całego kraju oryginalnym ukształtowaniem terenu z licznymi wąwozami i wzniesieniami.

Wjazd do Nałęczowa
Nałęczów zlokalizowany jest w woj. lubelskim. Lukasz Kaczanowski / Polska Press / Zdjęcie ilustracyjne

Od największych miast w kraju Nałęczów dzieli odległość:

 • Warszawa – ok. 158 kilometrów,
 • Łódź – ok. 292 kilometrów,
 • Wrocław – ok. 507 kilometrów,
 • Poznań – ok. 463 kilometrów,
 • Kraków – ok. 339 kilometrów,
 • Gdańsk – ok. 570 kilometry,
 • Szczecin – ok. 718 kilometrów.

Uzdrowisko Nałęczów – jedyne takie w Polsce

Ze względu na specyficzny mikroklimat, występowanie gleb lessowych, rzeki (Bystrą i Bochotniczankę) oraz bogatą roślinność, Nałęczów jest idealnym miejscem na poprawę zdrowia. Pozytywne efekty wizyty w tym miejscu odczują przede wszystkim osoby cierpiące na schorzenia kardiologiczne, bowiem nie bez powodu to właśnie w Nałęczowie utworzono jedyne w Polsce uzdrowisko o profilu kardiologicznym. Na obniżenie ciśnienia tętniczego u kuracjuszy wpływa tamtejszy klimat. Największą poprawę odczują pacjenci wypoczywający w Nałęczowie od maja do września.

Jeżeli czujecie, że potrzebujecie wyjazdu do miejscowości uzdrowiskowej, w wybraniu odpowiedniego miejsca może pomóc wam nasze zestawienie – znajdziecie w nim listę krajowych uzdrowisk oraz profile leczenia:

Sanatoria i spa w Nałęczowie

Jak przystało na uzdrowisko, Nałęczów może pochwalić się sanatoriami i ich bogatą ofertą rehabilitacyjną oraz zabiegową.

Na terenie miasta znajdziecie:

 1. sanatorium „Książę Józef” – położone na terenie parku zdrojowego,
 2. sanatorium „Fortunat” – położone ok. 400 metrów od parku.

Obiektów dla kuracjuszy jest tam jednak zdecydowanie więcej – zabiegi z zakresu hydroterapii, fizykoterapii czy kinezyterapii są wykonywane także m.in. w termach oraz atrium.

Przepiękny Nałęczów
Tym, którzy przepadają za wycieczkami polecamy również wizytę w pobliskim Kazimierzu Dolnym. Jacek Babicz / Polska Press / Zdjęcie ilustracyjne

Do kompleksu uzdrowiskowego w Nałęczowie należą wspomniane Termy Pałacowe, Kompleks Wodny Atrium, Stare Łazienki, Pawilon Angielski, Werandki, Jesienna Rezydencja, sanatoria, park i szpital kardiologiczny.

Nałęczów: park zdrojowy i atrium

Nałęczowski park jest sercem uzdrowiska – wokół i na jego terenie mieszczą się wszystkie ww. budynki. Sam zadziwia różnorodną roślinnością, która towarzyszy turystom niemal przez cały rok. Parkowe alejki odgrywają także istotną rolę w powrocie do zdrowia – to miejsce aktywności chorych, którzy mogą regularnie spacerować na świeżym powietrzu.

Popularnym miejscem do rozruszania się jest także basen umieszczony w Kompleksie Wodnym Atrium.

Cennik

 • Strefa basenowa (basen, jacuzzi, sauny):
  poniedziałek – piątek (9:00–15:00 / 15:00–21:00): 16 zł / 20 zł za godzinę
  weekendy i święta – 28 zł za godzinę
  dzieci do lat 5 – wstęp bezpłatny
  karnet na 10 wejść (jednogodzinnych / nieograniczonych czasowo) – 200 zł / 350 zł
  dopłata do każdej minuty (poniedziałek – piątek / weekendy i święta) – 0,30 zł / 0,40 zł
 • Strefa saun (bez basenu):
  poniedziałek – piątek: 20 zł za godzinę
  weekendy i święta: 28 zł za godzinę

Atrium jest czynne codziennie w godzinach 9:00 – 21:00. Ostatnie wejście możliwe do godz. 20:00.

Nałęczów – atrakcje słynnego uzdrowiska

Lubelskiemu uzdrowisku nie sposób odmówić uroku i atrakcyjności turystycznej – zlokalizowane tak blisko przepięknego Kazimierza Dolnego, stanowi zarówno dobrą bazę wypadową do zwiedzania regionu, jak i lokalizację, w której nawet wypoczynek bez dodatkowych wycieczek będzie bardzo udany. W Nałęczowie, oprócz kompleksu uzdrowiskowego, można bowiem znaleźć prawdziwe perły turystyczne. Latem miejskie niebo usłane jest balonami na gorące powietrze, które mienią się przeróżnymi barwami – jeżeli podczas wakacyjnego pobytu w Nałęczowie uda wam się je dostrzec to znak, że rozpoczęły się Międzynarodowe Zawody Balonowe.

Balon podczas lotu
Podczas trwania konkursu niebo mieni się różnymi kolorami. Piotr Jaruga / Polska Press / Zdjęcie ilustracyjne

Co zwiedzić w Nałęczowie? Muzeum i pałac

W tym bogatym w atrakcje uzdrowisku każdy – niezależnie od wieku – znajdzie dla siebie zajęcie. Istnieje jednak kilka miejsc, które warto odwiedzić niezależnie od preferowanej formy wypoczynku.

Muzeum Stefana Żeromskiego
Placówka muzealna jest oddziałem Muzeum Narodowego w Lublinie i – dzięki darom Oktawii Żeromskiej – może przybliżyć zwiedzającym historię życia polskiego dramaturga. Wystawy zostały rozmieszczone w letniej pracowni Żeromskiego, wybudowanej w stylu zakopiańskim. Co ciekawe, za jej stworzenie odpowiada Jan Witkiewicz – brat Stanisława Witkiewicza, „ojca zakopiańskiej architektury”. Turyści mogą tam podziwiać także portrety, sypialnię, mauzoleum oraz zadbany ogród pisarza.

Zwiedzanie

 • Bilet normalny – 6 zł
 • Bilet ulgowy – 5 zł
 • Zwiedzanie z przewodnikiem – 35 zł + koszt biletów
 • Lekcja muzealna – 40 zł + koszt biletów

Szczegółowe informacje na temat godzin otwarcia dostępne są na stronie internetowej placówki.

Muzeum Bolesława Prusa
Kolejne muzeum związane z wybitnym artystą także stanowi oddział Muzeum Narodowego w Lublinie. Bolesław Prus przebywał w Nałęczowie w latach 1882–1910 – w placówce znajdziecie więc zbiór pamiątek po pisarzu. Nie jest to jedyne miejsce w mieście, w którym upamiętniono Prusa – w parku zdrojowym znajdziecie także pomnik przedstawiający autora siedzącego na ławce.

Zwiedzanie

 • Bilet normalny – 6 zł
 • Bilet ulgowy – 5 zł
 • Zwiedzanie z przewodnikiem – 35 zł + koszt biletów

Szczegółowe informacje na temat godzin otwarcia dostępne są na stronie internetowej placówki.

Pałac Małachowskich
Wzniesiony z inicjatywy Marianny i Stanisława Małachowskich pałac aż do 2016 roku był siedzibą muzeum upamiętniającego pobyty Bolesława Prusa w Nałęczowie. Budynek wpisany w 1956 roku do rejestru zabytków został sprzedany – obecnie trwają tam prace mające przystosować go do funkcji pensjonatu.

Kraina Lessowych Wąwozów – przyrodnicza atrakcja miasta

Charakterystyczne ukształtowanie terenu sprawiło, że Nałęczów kojarzony jest z licznymi wąwozami – miasto leży w granicach Krainy Lessowych Wąwozów, obejmującej jeszcze kilka pobliskich gmin. Wąwóz Głowackiego, najsłynniejsza naturalna atrakcja Nałęczowa, jest dobrym celem wędrówek każdego, kto pragnie chwili spokoju i kontaktu z przyrodą. Podczas ciepłych pór roku, kiedy otoczenie tamtejszej dróżki mieni się odcieniami zieleni, można poczuć się jak bohater powieści przemierzający piękną i tajemniczą krainę.

Nałęczów: atrakcje dla dzieci – minizoo, kolejka, park tematyczny

Kolejka w Nałęczowie
Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa to jedna z najciekawszych atrakcji dla dzieci. Jacek Babicz / Polska Press / Zdjęcie ilustracyjne

Nałęczów jest miejscem idealnym dla osób w każdym wieku, także dla dzieci. Oprócz sanatoriów, muzeów i pięknej przyrody, na terenie i w okolicach miasta mieszczą się atrakcje dopasowane do potrzeb tych najmłodszych. Podczas pobytu z dzieckiem w Nałęczowie warto zwrócić uwagę m.in. na:

 • minizoo – miejsce, w którym maluchy mogą spędzić czas w towarzystwie futrzastych podopiecznych ogrodu,
 • Nadwiślańską Kolej Wąskotorową – przejażdżka zabytkowym składem to nie tylko ciekawostka, ale też pomysł na krajoznawczą wycieczkę po okolicach.
 • Lesslandia – w tym parku rozrywki można natknąć się na bajkowe stworzenia, oryginalne skamieniałości i minerały, place zabaw, parki linowe, a nawet… nietypowe rowery.

Czytaj też: Ustroń: uzdrowisko skryte pośród gór. Poznajcie sanatoria i najważniejsze atrakcje malowniczej perły Śląska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nałęczów, czyli uzdrowisko z baśniową przyrodą. Najważniejsze informacje na temat atrakcji turystycznych i sanatoriów - Strona Podróży

Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto