MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Na Łysej Górze w Pagorzynie ma stanąć wieża widokowa. To już trzecia taka budowla w powiecie gorlickim

Agnieszka Nigbor-Chmura
Agnieszka Nigbor-Chmura
Od tego roku dostępna jest już wieża widokowa w Moszczenicy na Wiatrówkach. Wieża widokowa ze zjeżdżalnią powstaje na Łysuli w Dominikowicach. Kolejna konstrukcja  ma powstać na Łysej Górze w Pagorzynie. Będzie to metalowa 32-metrowa konstrukcja.  Integralną częścią projektu ma być ośmiokilometrowa sieć ścieżek  pieszo-rowerowych
Od tego roku dostępna jest już wieża widokowa w Moszczenicy na Wiatrówkach. Wieża widokowa ze zjeżdżalnią powstaje na Łysuli w Dominikowicach. Kolejna konstrukcja ma powstać na Łysej Górze w Pagorzynie. Będzie to metalowa 32-metrowa konstrukcja. Integralną częścią projektu ma być ośmiokilometrowa sieć ścieżek pieszo-rowerowych archiwum z projektu Gmina Gorlice/Piotr Szczerba
Trzecią wieżę widokową w powiecie gorlickim ma wybudować gmina Lipinki. Miejscem pod taką inwestycję ma być Łysa Góra - wzgórze wysokości 448 m n.p.m, którego gospodarzem jest Nadleśnictwo Kołaczyce. Gmina rozpoczęła już współpracę nie tylko z Lasami Państwowymi, ale też z gminą Beloveża w powiecie bardejowskim na Słowacji. Obydwa samorządy złożyły wnioski do programu Interreg na budowę bliźniaczych platform widokowych po polskiej i słowackiej stronie.

Wieże widokowe rosną w Gorlickiem, niczym grzyby po deszczu. Ledwo na koniec ubiegłego roku oddano do użytku mieszkańców i turystów wieżę na Wiatrówkach w Moszczenicy, już buduje się kolejna na Łysuli w Dominikowicach. Teraz gmina Lipinki chce wybudować wieżę na Łysej Górze w Pagorzynie.

Okazuje się, że miejsce nie jest przypadkowe, a przed laty właśnie w wytypowanym teraz miejscu stał punkt triangulacyjny. Musiał on stać na Łysej Górze już przed drugą wojną światową, bo jest wyraźnie naniesiony na mapę wojskową z 1937 roku.

- Po wojnie, w pierwszej połowie lat pięćdziesiątych, na południowym wierzchołku postawiono wysoką, drewnianą wieżę - podaje Piotr Popielarz, wydawca, właściciel i redaktor Niezależnego Internetowego Serwisu Lipinek.

W czasach gdy nie było jeszcze nowoczesnych urządzeń geodezyjnych, takich wież triangulacyjnych w Beskidach, ale nie tylko na naszym terenie było mnóstwo. Stanowiły punkty odniesienia przy wszelkich pomiarach.

- Pamiętam, że drewniana wieża na Łysej Górze stała jeszcze w latach siedemdziesiątych. Ponieważ była na niej niewielka platforma widokowa, chętnie wspinano się na nią, aby popatrzeć na Beskid Niski. Przy ładnej pogodzie można było zobaczyć nawet Tatry, oddalone od Wójtowej o bez mała 100 km w linii prostej. Ale wieża była już wówczas w opłakanym stanie. Potem runęła, a może została rozebrana? - podawał Piotr Popielarz.

Powstaniem wieży widokowej w tym miejscu zainteresowana jest gmina Lipinki.

- Lokalny samorząd jest zainteresowany budową takiej na terenie Lasów Państwowych - podaje Artur Paczkowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Kołaczyce, które zarządza terenem, na którym miałaby powstać budowla. - Z naszej strony jest oczywiście wstępna zgoda i aprobata - dodaje nadleśniczy.

Na ten moment trwa wytyczanie drogi do miejsca, w którym miałaby stanąć 32-metrowa metalowa wieża.

- Wieża to ważny element projektu, na który składa się budowa utwardzonej ścieżki na Łysą Górę, ale też blisko ośmiu kilometrów ścieżek pieszo-rowerowych od Lipinek do Wójtowej, doprowadzających do wspomnianego leśnego duktu, prowadzącego z kolei do wieży - mówi Czesław Rakoczy, wójt gminy Lipinki. - Przecież w tym terenie i przy tej trasie mamy zabytki kopalniane i cmentarze wojenne, które warto zobaczyć, wybierając się na szczyt Łysej Góry - dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tanie linie trują! Ryanair i Wizz Air na czele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Na Łysej Górze w Pagorzynie ma stanąć wieża widokowa. To już trzecia taka budowla w powiecie gorlickim - Gazeta Krakowska

Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto