Pytań w ankiecie jest zaledwie kilka i dotyczą choćby oceny, które z miejsc i zabytków w mieście można potraktować jako najciekawsze, najbardziej atrakcyjne – od Pałacu Długoszów po Park Miejski, muzeum, izbę pamięci, bazylikę czy Gorlicką Golgotę. Można również wskazać swoje typy.
Folder o bitwie, taras z widokiem i koncert chórów
O tym, że miasto planuje współpracę z Bardejovem, by pozyskać unijną kasę, wiadomo już od kilku miesięcy. Na kolejnych sesjach Rady Miasta podejmowane były stosowne uchwały, które miały uporządkować kwestie prawne. Te zaś mają w założeniu pomóc w aplikacji o środki. Władze Gorlic postawiły sobie bowiem za cel uporządkowanie otoczenia cmentarza nr 91. Nie chodzi tylko o wycięcie krzaków, wygodne alejki, drobną infrastrukturę, ale przede wszystkim o budowę tarasów widokowych, które bryłą mają nawiązywać do kiwonu.
- Wykonane zostanie także oświetlenie muru i tarasów oraz monitoring obiektów. Ponadto, niezbędna będzie również reorganizacja zieleni – uporządkowanie terenu, co zapewni odwiedzającym lepszy widok na panoramę Gorlic i okolic – czytamy w opisie planowanego zadania.
Na tym nie koniec, planowana jest również między innymi konferencja wieńcząca projekt, wydanie folderu o gorlickich cmentarzach i Bitwie pod Gorlicami, organizację festiwalu chórów, opracowanie spotu promującego cmentarz oraz montaż „lornetki” z widokiem na Bardejów.
By wziąć udział w ankiecie, wystarczy kliknąć TUTAJ
Celem projektu jest „wzmocnienie dziedzictwa kulturowego i turystyki w Gorlicach i Bardejowie, poprzez poprawę dostępności do zabytków po obu stronach granicy, zwiększenie atrakcyjności dla odwiedzających i promowanie zrównoważonego rozwoju”.
Symboliczny sad będzie nie tylko źródłem owoców
Po bardejowskiej stronie zakres planowanych działań skupia się wokół rewitalizacja Parku Leśnego Kalvária z przebudową dróg, ciągów pieszych, budową systemu kanalizacji oraz założeniu sadu.
- Drzewa te posłużą nie tylko jako element dekoracyjny, ale także zapewnią cień i stworzą przyjemny mikroklimat dla zwiedzających. Posadzenie drzew stworzy trwały i stabilny element roślinności, który będzie uzupełnieniem dziedzictwa kulturowego i historycznego miejsca. W formie symbolicznego sadu zostaną posadzone drzewa owocowe. Sad ten symbolizuje związek z naturą i historią tego miejsca – czytamy w przywołanym wyżej opisie.
Sad będzie nie tylko źródłem owoców, będzie miał także wartość religijną, ponieważ w różnych tradycjach religijnych, owoce często mają znaczenie symboliczne.

Śpimy krócej i coraz gorzej
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?