MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Mateusz Bochnia, uczestnik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Bieczu uczestniczy w programie StArt bieckiego muzeum

Lech Klimek
Lech Klimek
Mateusz Bochnia, uczestnik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Bieczu uczestniczy w programie StArt bieckiego muzeum. Koronka klockowa to jego wielka psja
Mateusz Bochnia, uczestnik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Bieczu uczestniczy w programie StArt bieckiego muzeum. Koronka klockowa to jego wielka psja archiwum WTZ i MZB
Muzeum Ziemi Bieckiej pokazuje niedowiarkom, że tego rodzaju placówka nie musi być skostniałym tworem, po którym od wielkiego dzwonu oprowadza wycieczki znudzonych uczniów. Okazuje się, że wystarczy tylko trochę inwencji i muzeum zaczyna żyć i przyciągać w swoje progi taki codziennych gości, którzy sprawiają, że wiele się tam dzieje.

Takim działaniem, otwierającym muzeum na ludzi, zajmuje się obecnie Aleksandra Wańczyk adiunkt muzealny i koordynator dostępności w MZB. Jest to cykl wystaw pod nazwą StArt w MZB.

Wystawa niczym puchar przechodni

- Zasada jest taka, że jeden artysta wystawia jedno swoje dzieło w ciągu jednego miesiąca - relacjonuje Aleksandra Wańczyk. - Praca wystawiana jest oczywiście bezpłatnie a organizowaniem ekspozycji zajmują się pracownicy muzeum - dodaje.

W lutym autorem pracy wystawianej w Dużej Sali Aptecznej Domu z basztą w ramach akcji StArt w MZB jest Mateusz Bochnia, uczestnik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Bieczu. Człowiek wielu talentów, jak mówią o nim znajomi, wykonał pracę w technice koronki klockowej. Madonna z Dzieciątkiem to praca wykonana w ramach zajęć zawodowych w pracowni haftu i szycia WTZ Biecz.

Człowiek wielu talentów

- Mateusz jest nie tylko uzdolniony plastycznie, ale też muzycznie, gra na wielu instrumentach - opowiada Agnieszka Polak, instruktor terapii zajęciowej WTZ Biecz. - Ukulele, cajon czy ulubiona harmonijka ustna, z którą się nie rozstaje. Każdą uroczystość w Warsztacie uświetnia swoją muzyką i śpiewem. Śpiewa również w chórze Kolegiaty bieckiej - dodaje.

Koronka klockowa nie jest prosta w wykonaniu. Wymaga nie tylko zmysłu artystycznego, ale tez sporych zdolności manualnych.

- Mateusz posiada te wszystkie przymioty i obserwowanie go przy pracy to fantastyczna podróż właśnie do świata koronek – dopowiada instruktorka. - Chce też silnie podkreślić, że ma w rozwijaniu swoich pasji wsparcie nie tylko instruktorów, ale też szafowej naszej placówki Agnieszki Kołotyło – dopowiada.

Jednym z takich elementów rozwoju był udział Mateusza wraz z grupą uzdolnionych muzycznie współuczestników zajęć w bieckich warsztatach w III Ogólnopolskim Konkursie Piosenki Podwórkowej w Częstochowie.

Dobiegające końca ferie zimowe to czas, w którym w bieckim muzeum ruch jak w przysłowiowym ulu. Przygotowano tam wiele ciekawych warsztatów dla dzieci i młodzieży, nie zapominając również o zajęciach, które dostosowane są do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

- Oczywiście korzystaliśmy z tych możliwości i trzeba przyznać, że było to świetna możliwość, by dowiedzieć się czego nowego – opowiada Agnieszka Polak.

Muzeum Ziemi Bieckiej to oczywiście nie tylko warsztaty czy zajęcia edukacyjne, to również miejsce spotkań choćby w czasie stających się już tradycją Bieckich Spotkań Naukowych. W styczniu prelegentem był Jakub Zygmunt znany podróżnik prowadzący bloga Sądecki Włóczykij.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jerzy Stuhr nie żyje. Aktor zmarł w wieku 77 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto