Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwszy przetarg na termomodernizację starej szkoły w Binarowej w ciągu kilku najbliższych dni. Rusza ratowanie zabytkowego obiektu

Lech Klimek
Lech Klimek
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Aktywna, pełna pasji i przywiązania do lokalności postawa mieszkańców Binarowej sprawiła, że zostanie uratowany jeden z najcenniejszych obiektów w ich wsi. Chodzi oczywiście o pochodzący z początków dwudziestego wieku budynek szkoły ludowej, który niebawem dostanie drugie życie. Mieszkańcy Binarowej z niecierpliwością czekają na rozpoczęcie prawdziwych prac w szkole. Pierwszy przetarg na termomodernizację budynku ogłoszony zostanie w najbliższych dniach.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Głosy oddane w konkursie Nasz Zabytek, który organizuje Fundacja Most the Most, a potem wiele ciekawych pomysłów na zagospodarowanie szkoły, zaowocowały okrągłą kwotą miliona złotych, jaką fundacja przekazała gminie.

Montaż finansowy

Gmina Biecz otrzymała również dofinansowanie w wysokość 720 000 zł w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych na modernizację budynku dawnej szkoły ludowej w Binarowej. Wkład własny gminy Biecz to kwota 639 460 zł. Łączne środki pozyskane oraz własne przeznaczone na realizację tego zadania to obecnie 3 667 982,00 zł. Ostatnim elementem tej finansowej układanki, na końcu której będzie odnowiona szkoła to dotacja z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Najwyższy więc czas by zmaterializowało się to o czy marzą mieszkańcy Binarowej.

- Przed nami bardzo ważny przetarg na remont i nadanie nowej funkcji starej szkoły w Binarowej - informuje Mirosław Wędrychowicz, burmistrz Biecza. - Środki, które są na ten cel przeznaczone to kwota około 4 300 000 złotych. To zarówno fundusze zewnętrzne jak i wkład własny gminy - podkreśla.

Plan dla budynku zakłada wykonanie termomodernizacji wraz z wymianą stolarki zewnętrznej, okiennej i drzwiowej. Będzie kompleksowy remont wnętrza i oczywiście nowe wyposażenie budynku dostosowane do obsługi turystów, jak również dla mieszkańców Binarowej.

Ciekawe funkcje

- Obiekt będzie pełnił ciekawą innowacyjną funkcję, która pozwoli multimedialnie zwiedzać wiele zabytków nie tylko lokalnych, ale też światowych - relacjonuje burmistrz. - Po remoncie budynek zostanie oddany do użytkowania Muzeum Ziemi Bieckiej albo Bieckiemu Centrum Kultury - podkreśla.

W cześć, która została dobudowana do szkolnej bryły zaplanowane zostały funkcje mieszkaniowe. Mogłyby to być mieszkania wspomagane, ale może to być również zaplecze hotelowe. Precyzyjnie przyszłą funkcję wybierze w przyszłości samorząd.

- Pierwszy przetarg odbędzie się na termomodernizację, gdyż tutaj mamy już możliwości formalne - zaznacza Mirosław Wędrychowicz. Natomiast druga część tego przetargu odbędzie się nieco później z uwagi na to, że czekamy na decyzję premiera i specjalnej Rady, która opiniowała wnioski z Polskiego Ładu. Niestety to oczekiwanie się przedłuża. W związku z tym podjąłem decyzję o podzieleniu tego przetargu na dwie części. Jeżeli tylko będzie ta decyzja i podpis premiera natychmiast ogłosimy drugi przetarg - dopowiada.

Finalnie podstawową funkcją starej szkoły ludowej w Binarowej będzie obsługa ruchu turystycznego pobliskiego kościoła, który dwadzieścia lat temu, 5 lipca 2003 roku, został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dziesiątki tysięcy turystów i pielgrzymów z kraju i zza granicy, będzie obsłużone według światowych standardów. Ponadto turyści będą mieli możliwość odpoczynku, napicia się i spożycia posiłku, skorzystania z sanitariatów. Znajdą się tam również elementy służące mieszkańcom wsi, nic nie stanie na przeszkodzie, by wyremontowane pomieszczenia służyły spotkaniom zarówno tym na poziomie świeckim jak i religijnym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto