Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Magdalena Kuzmycz z I LO im Marcina Kromera w Gorlicach jako jedna z dwóch osób w Polsce zdawała maturę z języka łemkowskiego

Lech Klimek
Lech Klimek
Wideo
od 16 lat
Magdalena Kuzmycz z Gładyszowa, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Kromera w Gorlicach, była jedną z dwóch osób w Polsce, które przystąpiły w poniedziałek do matury z języka łemkowskiego.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Dla Magdaleny decyzja, by pisać w języku łemkowskim nie było żadnym problemem.

Rodzinne doświadczenie pomocą na maturze

- Już na początku roku szkolnego zaczęłam planować, że zdam maturę z języka łemkowskiego – mówi. - Było to dla mnie jak obowiązek. Ten język jest żywy w mojej rodzinie, mówi się nim u mnie w domu, wujek tak mówi, dziadkowe, rodzice, kuzynki - podkreśla.

Dodatkowym bodźcem dla Magdaleny był też fakt, że jej starsza siostra Anna, również absolwentka Kromera, dwa lata temu też pisała maturę w języku łemkowskim.

Zadanie maturalne, z jakim zmierzyła się Magdalena, polegało na napisaniu tekstu, którego tematem był literacki obraz tęsknoty w wierszach Stefanii Trochanowskiej i Iwana Żelema.

- Temat nie były dla mnie trudny, tak że dało się łatwo napisać - opowiada maturzystka. - Tęsknota za rodzinną ziemią to doświadczenie mojej rodziny. Dziadkowie zostali wysiedleni z Łemkowszczyzny w czasie akcji Wisła. Po pewnym czasie udało im się tu wrócić i dzięki temu możemy żyć na ziemi naszych przodków - dodaje.

Magdalena podkreśla, ze ta tęsknota za górami nadal tkwi w tych Łemkach którym nie udało się wrócić w rodzinne strony. Tam, gdzie mieszkają właśnie z tej tęsknoty, kultywują tradycje i pielęgnują język. Takim właśnie przykładem jest drugi tegoroczny maturzysta piszący w języku łemkowskim. To mieszkający w Legnicy Sławomir Starzyński.

- Pomimo tego, że u mnie w domu mówi się po łemkowsku, to ja od najmłodszych lat chodziła na lekcje naszego języka – mówi Magdalena.

Nauka od dzieciństwa

Tegoroczna maturzystka uczyła się w swoim języku wspierana przez dwie świetne nauczycielki, Barbarę Duć i Monikę Tylawską, absolwentki filologii łemkowskiej na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.

Magdalena nie planuje podjęcia dalszej nauki na kierunku filologicznym. Bardziej widzie się jako przyszły ratownik medyczny czy też fizjoterapeuta.

- Język łemkowski jest piękny zwłaszcza tym swoim naturalnym środowisku i otoczeniu, jakim są nasze góry, lasy, pola tu na łemkowszczyźnie - stwierdza Magdalena Kuzmycz.

Możliwość pisania matury z języka łemkowskiego pojawiła się w 2013 roku i od tego czasu zawsze znajdują się osoby które przystępują do takiego egzaminu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Magdalena Kuzmycz z I LO im Marcina Kromera w Gorlicach jako jedna z dwóch osób w Polsce zdawała maturę z języka łemkowskiego - Gazeta Krakowska

Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto