Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak w Gładyszowie olej... bito [WIDEO]

Lech Klimek
Jak "bić" olej, uczyła się grupa młodzieży łemkowskiej w czasie warsztatów w zagrodzie edukacyjnej w Gładyszowie. Zagrodę prowadzą Danuta i Jan Dziubynowie. Obydwoje nauczyciele z wieloletnim stażem uczą młodych ludzi historii i tradycji Łemkowszczyzny. Językiem obowiązującym w czasie prowadzonych przez nich zajęć jest łemkowski.

Młodzi ludzie dzięki temu "szlifują" swój ojczysty język, z którym bardzo często mają ograniczony kontakt. Prowadzący zagrodę edukacyjną Jan Dziubyna z mozołem odtwarza starą metodę produkcji oleju lnianego. W jego zrekonstruowanej olejarni odbyło się pierwsze po wielu latach "bicie" oleju na ciepło. Tradycja: bicia" oleju lnianego dzięki młodzieży powróciła na Łemkowszczyznę. Uczestnicy warsztatów mieli również możliwość, by poznać inne stare sposoby pracy w gospodarstwie. Choćby młockę cepami czy mielenie ziarna w żarnach.

Czternastego lipca około południa, pierwszy raz od 1947 roku, w gładyszowskiej olejarni popłynął olej. Bity na ciepło. Dokonała tego grupa młodych Łemków. Kierował nimi Jan Dziubyna, który wraz z żoną Danutą prowadzi Łemkowską Zagrodę Edukacyjną. Razem z grupą do Gładyszowa przyjechała Barbara Duć, nauczycielka języka łemkowskiego, której rolą jest opieka wychowawcza nad uczestnikami i dbałość, by młodzi nie zapomnieli ojczystego języka. - W różnym stopniu znają mowę przodków, dlatego staram się zachęcać ich, by w czasie wolnym od zajęć mówili po łemkowsku - mówi z uśmiechem pani Duć. Gładyszowska zagroda Danuty i Jana Dziubynów została wpisana w krajową sieć zagród edukacyjnych.

Gospodarze to nauczyciele z wieloletnim stażem. Jan uczył przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Rolniczych w Bystrej, Danuta języka polskiego w Szymbarku. W 1991 roku Jan Dziubyna przejął rodzinne gospodarstwo w Gładyszowie. Wraz z żoną postanowił, że na wzgórzu, niedaleko rodzinnej chyży, wybudują nowy dom, służący także turystom. - Nasze gospodarstwo jako jedno z pierwszych w województwie nowosądeckim uzyskało atest gospodarstwa ekologicznego - opowiada Danuta Dziubyna. - Wtedy też zaczęliśmy budować swój dom, pod kątem agroturystyki - kontynuuje. - Nadal jednak mieszkaliśmy w Bystrej.

WIDEO: Jak "bić" olej?

Autor: Lech Klimek

Czytaj więcej: TUTAJ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto