Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Lipinki. Pracownicy urzędu gminy kontrolują, czym i jak, palą w piecach mieszkańcy. Wszystko zgodnie z obowiązującym prawem

Lech Klimek
Lech Klimek
Pracownicy urzędu gminy Lipinki kontrolują, czym i jak, palą w piecach mieszkańcy
Pracownicy urzędu gminy Lipinki kontrolują, czym i jak, palą w piecach mieszkańcy archiwum
Sezon grzewczy to czas, gdy bez większych problemów można przeprowadzać kontrole palenisk w gospodarstwach domowych. Teraz świetnie widać, gdzie się pali w piecu.

Ten czas postanowiono wykorzystać w gminie Lipinki, by przeprowadzić działania będące obowiązkiem gmin wynikającym z zapisów Programu Ochrony Powietrza.

Kontrole palenisk w domach

- To nic nadzwyczajnego – mówi Czesław Rakoczy, wójt gminy Lipinki. - Można wręcz powiedzieć, że to działania rutynowe – dopowiada.

Pracownicy urzędu gminy, którzy prowadzą te kontrole, posiadają imienne upoważnienie wójta do wejścia na teren nieruchomości i jej przeprowadzenia.

- Kontrole są połączone z akcją informacyjną dotyczącą możliwości ubiegania się o dofinansowanie wymiany źródła ciepła w ramach Programu Czyste Powietrze - podkreśla wójt. - To też okazja do przypominania mieszkańcom o konieczności inwentaryzacji źródeł ciepła w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków - zaznacza.

Czesław Rakoczy podkreśla też, że w jego gminie bardzo dużo gospodarstw skorzystało z możliwości dofinansowań przy wymianie źródeł ciepła na te spełniające normy

- Oczywiście daleki jestem od stwierdzenia, że nie ma u nas tych, którzy jeszcze muszą wymienić piece - dodaje. - W tej chwili pracownicy urzędu odwiedzili już 30 domów i w żadnym nie znaleziono najmniejszych nawet symptomów nieprzestrzegania zasad – stwierdza.

Obecne kontrole skupiają się na sprawdzeniu rodzaju, klasy i ilości zainstalowanych źródeł ciepła. Ważny badany parametr to rodzaj stosowanego paliwa wraz ze sprawdzeniem posiadania świadectwa jakości zakupionego opału oraz sprawdzeniem wilgotności drewna.

Sprawdzane są też pomieszczenia kotłowni pod kątem możliwości spalania odpadów.

- W przypadku uzasadnionych podejrzeń mogą zostać pobrane próbki popiołu do badań laboratoryjnych - informuje wójt.

Wymiana kotłów do 2024 roku

Ważna informacja jest taka, że jeśli ktoś posiada kocioł na węgiel lub drewno, który nie spełnia wymogów co najmniej klasy 3, to do końca kwietnia 2024 roku musi go wymienić, ten termin wymiany został przesunięty z końca 2022 roku. Stary kocioł można zastąpić: ogrzewaniem z miejskiej sieci ciepłowniczej, ogrzewaniem elektrycznym, pompą ciepła, kotłem gazowym, kotłem na lekki olej opałowy lub kotłem na węgiel czy drewno spełniającym wymogi ekoprojektu. Kocioł na węgiel lub drewno klasy 3, lub 4 trzeba wymienić do końca 2026 roku. Kocioł klasy 5 zainstalowany przed 1 lipca 2017 roku, można używać bezterminowo.

- W przypadku pieców i kominków od 1 maja 2024 roku będzie dopuszczone używanie tylko urządzeń, które spełniają wymagania ekoprojektu lub mają sprawność cieplną na poziomie co najmniej 80 procent - przypomina wójt gminy Lipinki.

Dane dotyczące sprawności cieplnej zawiera dokumentacja techniczna lub instrukcja kominka, lub pieca. Urządzenia grzewcze, które nie spełniają tych wymagań, będą musiały zostać wymienione lub wyposażone w urządzenia redukujące emisję pyłu np. elektrofiltry.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto