Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Góry bez ryzyka. Jeśli na co dzień siedzisz za biurkiem - nie wyrywaj się od razu na Giewont!

Agnieszka Aulich
Agnieszka Aulich
Wycieczki w góry rekomendowane są przede wszystkim tym, którzy mają dobrą kondycję. Jeśli na co dzień siedzisz za biurkiem, wybierz łatwiejszą trasę
Wycieczki w góry rekomendowane są przede wszystkim tym, którzy mają dobrą kondycję. Jeśli na co dzień siedzisz za biurkiem, wybierz łatwiejszą trasę Agnieszka Aulich
Wycieczki w góry dostarczają wielu pozytywnych emocji, ale górskie atrakcje nie są dla każdego. Kto musi uważać na siebie i o czym lepiej pamiętać dla własnego bezpieczeństwa?

Spis treści

Uwaga na ciśnienie!

Wypoczynek w górach kusi. Jednak nie każdy będzie czuł się dobrze w górskich terenach i wysokościach. Osoby mające problemy z ciśnieniem tętniczym czy chorujące na serce, powinny szczególnie na siebie uważać. Dlaczego?

- Ciśnienie powietrza w górach zmienia się w przybliżeniu wykładniczo razem z wysokością. Powietrze staje się coraz rzadsze i chłodniejsze. Obniżenie ciśnienia jest związane z mniejszą ilością tlenu w powietrzu. Na popularnych polskich szczytach, np. na Giewoncie (1894 m n.p.m.) ciśnienie wynosi około 805 hPa, na Rysach (2499 m n.p.m.) około 746 hPa, a na Śnieżce (1602 m n.p.m.) około 835 hPa - mówi nam dr hab. n. med. Adam Janas, kardiolog Polsko- Amerykańskich Klinik Serca (American Heart of Poland).

Przed planowaną wycieczką w góry zaleca się więc osobom z problemami kardiologicznymi skonsultować się ze swoim lekarzem. Dzięki temu ustalimy bezpieczny poziom wysiłku.

Natomiast osoby przyjmujące leki na obniżenie ciśnienia tętniczego, które działają moczopędnie, powinny zadbać o odpowiednie nawodnienie i dostarczenie elektrolitów, natomiast pacjenci przyjmujący tzw. beta-blokery muszą pamiętać, że te preparaty ograniczają wzrost akcji serca w czasie wysiłku fizycznego. Absolutnie nie należy samodzielnie odstawiać leków czy zmieniać sposób dawkowania.

Pogoda w górach zmienną jest

Pogoda ma duży wpływ na nasze samopoczucie. Jej zmiany, a w górach pogoda zmienia się bardzo szybko, rzutują na naszą koncentrację, nastrój, a nawet na relacje z innymi.

W górach często zdarzają się nagłe zmiany warunków atmosferycznych. Może to wpływać na nasze samopoczucie. Nadwrażliwość na zmiany pogody nazywa się meteopatią. Objawy meteoropatii zazwyczaj utrzymują się przez kilka dni i ustępują wraz z poprawą pogody.

Pogoda w górach zmienia się bardzo szybko. Na szlak najlepiej wychodzić wczesnym rankiem, zostawiając na kwaterze informację, dokąd się wybieramy
Pogoda w górach zmienia się bardzo szybko. Na szlak najlepiej wychodzić wczesnym rankiem, zostawiając na kwaterze informację, dokąd się wybieramy Agnieszka Aulich

Wrażliwość na zmiany pogody najczęściej dotyka osób starszych, a zwłaszcza chorych przewlekle, o co nie jest trudno w pewnym wieku. Jednak bóle głowy, bóle brzucha, bóle stawów, dotykają nie tylko seniorów, ale także osoby przemęczone i przepracowane. Urlop i wakacje są czasem, kiedy możemy odpocząć i zregenerować organizm. Należy porządnie się wysypiać, starać się dużo czasu spędzać aktywnie, ruchowo, najlepiej na świeżym powietrzu, a także dobrze i zdrowo się odżywiać - wtedy nasze dolegliwości na pewno ulegną zmniejszeniu.

Chodzenie po górach wpływa korzystnie na serce oraz płuca, które dzięki wysiłkowi zwiększają swą wydolność. Pobyt w górach to wzmocnione mięśnie i stawy, a także lepiej zahartowany organizm.

Jednak jeśli nie uprawiasz regularnie sportu, przygotuj się fizycznie - przez kilka tygodni - do wycieczek na tatrzańskich szlakach.

Jeśli codziennie pracujemy za biurkiem, wyjście od razu w wyższe partie gór to nie najlepszy pomysł. O kondycję psychofizyczną powinniśmy zadbać na dłuższy czas przed wyprawą. Zaplanujmy trasę odpowiednią do możliwości i stanu zdrowia!

Jak się przygotować do wycieczki w góry?

Sprawdź informacje o aktualnych warunkach, panujących w górach i na szlakach. Odpuść, jeśli zachodzi niebezpieczeństwo burz, jeśli mocno wieje albo jest mgła.

Do wycieczki w góry trzeba się dobrze przygotować. Pamiętajmy także o naładowaniu telefonu komórkowego
Do wycieczki w góry trzeba się dobrze przygotować. Pamiętajmy także o naładowaniu telefonu komórkowego Agnieszka Aulich

Dla własnego bezpieczeństwa: zostaw na miejscu pobytu informacje o celu wycieczki i przewidywanej godzinie powrotu. Zawiadom, jeśli plan ulegnie zmianie.

Wychodź na szlak wczesnym rankiem! Pogoda w górach zwykle psuje się wczesnym popołudniem.

Planując wędrówkę górską, przede wszystkim wskazane jest zabranie telefonu komórkowego (z naładowaną baterią!) i wprowadzenie do pamięci telefonów alarmowych: 985, +48 601 100 300 (TOPR) lub 112.

Podstawą ekwipunku turysty górskiego jest odpowiednie i wygodne obuwie oraz plecak, w którym, niezależnie od pory roku, powinny znajdować się: czapka (uwaga na silne słońce!), rękawiczki, zapasowe skarpety, koszula, ubranie przeciwdeszczowe, wiatrochronna płachta, podręczna apteczka, latarka, zapałki, a także przekąski i napoje.

Bolt nagra pasażerów

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo

Materiał oryginalny: Góry bez ryzyka. Jeśli na co dzień siedzisz za biurkiem - nie wyrywaj się od razu na Giewont! - Dziennik Polski

Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto