Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gorlickie groby pańskie. Dzisiaj po południu we wszystkich świątyniach odprawiana zostanie wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej

Agnieszka Nigbor-Chmura
Agnieszka Nigbor-Chmura
Wideo
od 16 lat
Wielkanoc to dla chrześcijan bardzo szczególny czas. W Wielki Piątek w kościołach budowane były Groby Pańskie. Wierni odwiedzający gorlickie świątynie mogą je już podziwiać i modlić się przy nich. Dzisiaj w gorlickich kościołach trwa indywidualna modlitwa. W każdym czuwa po kilkoro osób. Odprawiane sa drogi krzyżowe, ale też organizowane czuwania.

Boży grób na pamiątkę tego w Jerozolimie

- Przed nami wielkie dni. Te dni naznaczone są wielkopostnymi treściami, a po nich przychodzi radość poranka wielkanocnego. Towarzyszy nam symbolika. Ta symbolika to próba opisania rzeczywistości, którą przeżywamy. Jest krzyż, jest fiolet, jest także czerwień, ale boży grób to szczególny znak. Ten jedyny boży grób znajduje się w Jerozolimie. On przechodził burzliwe dzieje. Budowano w miejscu śmierci Jezusa bazyliki, symboliczny grób. Były wyprawy krzyżowe, zniszczenia, ale pielgrzymi wędrują do Ziemi Świętej. Nawiedzają grób, pusty grób. Można dotknąć go ręką, ucałować płytę, na której według tradycji leżało ciało Jezusa. I my chrześcijanie, chcąc przeżyć wielkie treści, też robimy inscenizacje grobu pańskiego – podaje ks. Andrzej Kluz, kapelan w gorlickim szpitalu.

Groby pańskie w Polsce mają ośmiowieczną już tradycję

Tradycję budowania bożych grobów do Polski przynieśli bożogrobcy – Zakon Grobu Chrystusa w XIII wieku. Na początku ta praktyka nie bardzo się przyjęła, ale już XVI wiek był czasem, kiedy w kronikach odnotowywano, że wierni nawiedzali groby w kościołach. Te groby koncentrowały się na figurze Chrystusa. Kładziono ją w grobie i nakrywano całunem.

- Istotą bożego grobu jest krzyż, Najświętszy Sakrament - przykryty welonem, symbolizującym nakrycie ciała zmarłego Chrystusa całunem. Na przestrzeni wieków różnie wyglądały boże groby. One przeważnie były tradycyjne. Robiono płytę, na której stawiano monstrancję, potem stawiano grotę. W grobach często pojawiały się symbole narodowe, a grób pański był odzwierciedleniem sytuacji, społecznej i politycznej i tak jest do dzisiaj – dodaje ks. Andrzej

Pusty grób pański to nadzieja na nasze zmartwychwstanie

Do bożego grobu ciągną ludzie, ale nie tylko z ciekawości, żeby zobaczyć, jak dana parafia go zrobiła, ale przede wszystkim, żeby przeżyć misterium.

- Myśląc o śmierci Chrystusa i o Zmartwychwstaniu, chcemy z nadzieją patrzeć na nasze życie, że ono ma sens, nawet gdy jest przepełnione cierpieniem. Z pustego grobu płynie nadzieja, że nasze życie, choć się zmienia, ale nie kończy się. Przed nami święty czas. Wypełnijmy go roztropnie, modlitwą, byciem we wspólnocie kościoła, domu, rodziny. Niech te święta przyniosą ufność i pewność, że czasami, gdy nam się wydaje, że zło triumfuje, ale jednak Jezus jest zwycięzcą piekła, śmierci, szatana, on powstał z grobu, grób jego jest pusty – dodaje na koniec. ks. Andrzej Kluz.

Niedziela Palmowa w bazylice w Gorlicach

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto