Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gorlicki Konkurs Pieśni Patriotycznej jest wyjątkowy. Wydarzenie organizowane przez poseł Barbarę Bartuś od lat przyciąga młodych artystów

Lech Klimek
Lech Klimek
Ubiegłoroczny konkurs dostarczył uczestnikom, widzom i jurorom wielu emocji i wzruszeń
Ubiegłoroczny konkurs dostarczył uczestnikom, widzom i jurorom wielu emocji i wzruszeń Katarzyna Konieczny/Gorlickie Centrum Kultury
W tym roku organizowany przez Barbarę Bartuś Gorlicki Konkurs Pieśni Patriotycznej będzie miał już swoja dziewiątą odsłonę. Skierowany jest do uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych z powiatów gorlickiego, nowosądeckiego, limanowskiego, nowotarskiego, tatrzańskiego oraz z Nowego Sącza.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Przesłuchania konkursowe odbędą się w dniach 5 i 6 lutego 2024 roku w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach. Wybrani laureaci wystąpią razem z Orkiestrą Reprezentacyjną Straży Granicznej z Nowego Sącza podczas uroczystych obchodów Narodowego Dnia Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych”, które odbędą się 3 marca 2024 roku w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach. Współorganizatorami konkursu są Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach, Gorlickie Centrum Kultury, Instytut Pamięci Narodowej oddział w Krakowie, Karpacki Oddział Straży Granicznej w Nowym Sączu, Szkoła Muzyczna I stopnia w Bobowej, Fundacja Sądecka, stadnina koni huculskich “Gładyszów” w Regietowie i Tomasz Płatek - przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w radzie powiatu gorlickiego.

- Celem tego konkursu jest wzrost świadomości narodowej młodego pokolenia Polaków - informuje Barbara Bartuś, poseł na sejm RP. - Wspieranie wychowania patriotycznego młodzieży poprzez formy aktywności artystycznej, pogłębienie miłości do Ojczyzny, poszerzenie znajomości historii i kultury polskiej zawartej w pieśniach na przestrzeni dziejów. Bardzo ważne jest też przywrócenie naszej zbiorowej pamięci, czasem zapomnianych już, polskich pieśni patriotycznych, pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa Narodu - dopowiada.

Konkurs jest dla wielu młodych ludzi pierwszym scenicznym występem a szansa, by zaśpiewać z akompaniamentem orkiestry reprezentacyjnej straży granicznej to wielka nagroda i satysfakcja. Zwycięscy konkursu udadzą się też w czerwcu na dwudniową wycieczkę do Warszawy, co również jest bardzo kuszącą perspektywą.

Młodzi wokaliści będą w czasie konkursu prezentować dwa utwory. Pierwszy wylosowany utwór lub jego część z listy obowiązkowych oraz utwór o tematyce patriotyczno-historycznej wybrany przez uczestnika. Na obowiązkowej liście znalazły się Mazurek Dąbrowskiego, Pierwsza Brygada, Warszawianka 1831, Rota, Boże coś Polskę i Piechota.

- Wszyscy uczestnicy Konkursu otrzymają drobne upominki, a podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych” laureatom zostaną wręczone dyplomy i nagrody - informuje Barbara Bartuś. - Podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędzie się też krótka prelekcja pracownika Instytutu Pamięci Narodowej z oddziału w Krakowie oraz koncert orkiestry reprezentacyjnej straży granicznej - dodaje.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto