Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gorlice. Trwa projektowanie bloku komunalnego. Ma liczyć sześć pięter, być wyposażony w windę, pomieścić około 80 mieszkań

Halina Gajda
Halina Gajda
Projektowane mieszkania mają mieć zróżnicowaną powierzchnię, z kuchnią lub aneksem. Jednak do finału, czyli budowy, droga jeszcze daleka
Projektowane mieszkania mają mieć zróżnicowaną powierzchnię, z kuchnią lub aneksem. Jednak do finału, czyli budowy, droga jeszcze daleka archiwum
Ciechanowskie biuro projektowe ma na deskach blok komunalny w Gorlicach. Ta bowiem firma wygrała przetarg na dokumentację projektową przedsięwzięcia. Przymiarki do jego budowy trwają już jakiś czas, ale i tak wszystko wskazuje na to, że na realizację będzie trzeba jeszcze poczekać. Powód? Jak zawsze – pieniądze. By ruszyć z pracami, miasto musi znaleźć źródło dofinansowania. Jest jedno na horyzoncie, z bardzo przyzwoitymi warunkami. Jest jednak za wcześnie, by cokolwiek przesądzać.

Temat bloku wypłynął na miejskim forum podczas sesji Rady Miasta pod koniec 2021 roku. I – przynajmniej według ówczesnych zapewnień władz miasta - nie chodzi o to, że w mieście są kolejki do mieszkań komunalnych, ale o to, że w zasobie ratusza są takie nieruchomości, które z racji swojego wieku, wymagają ciągłych nakładów.
- Tych w najgorszym stanie, chcielibyśmy się pozbyć – tłumaczył wówczas Łukasz Bałajewicz, zastępca burmistrza miasta.

Koncepcja z wypasem - podziemny parking i winda

Blok komunalny byłby więc idealnym rozwiązaniem. Jeszcze w minionym roku, miasto ogłosiło przetarg na projekt budowlany. W założeniach ma być budynkiem wolnostojącym, sześciokondygnacyjnym, podpiwniczonym, z podziemnym garażem i komórkami lokatorskimi. Pięć nadziemnych kondygnacji ma pomieścić osiemdziesiąt mieszkań, czyli po 16 na jednym piętrze. Blok ma mieć kształt litery L oraz windę wewnątrz. Poziom parteru ma być dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wykonawca został wyłoniony w połowie roku.

- Projektowanie trwa – informuje nas wiceburmistrz.

Równocześnie miasto szuka ewentualnych źródeł finansowania. Konkretne ruchy będzie można zaplanować, gdy gotowy będzie projekt, a co za tym idzie – koszt inwestycji.
- W tej chwili jest projekt, który daje możliwość pozyskania wysokiej, bo sięgającej nawet 90 procent dotacji – dodaje. - Nie wiemy jednak, jak długo potrwa – dodaje.
Planowane mieszkania mają mieć od nieco ponad dwudziestu do 60 metrów kwadratowych powierzchni całkowitej. Z kuchnią albo aneksem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto