Gmina Sękowa niczym pociąg ekspresowy – nie zwalnia, bo jest na właściwych torach

Materiał promocyjny Gmina Sękowa

W upływie kadencji gmina Sękowa zainwestowała blisko 80 milionów złotych. Lwią część, bo ponad 32 mln złotych tego inwestycyjnego tortu stanowiły wydatki na infrastrukturę turystyczną i zabytki.

Gmina Sękowa zmieniła się na naszych oczach. I nie da się tego ukryć. Te niespełna 200 km kw. na końcu powiatu gorlickiego, na skraju województwa, a nawet kraju, od zawsze było oazą spokoju, miejscem, które może dać wytchnienie, w którym można podziwiać dziką jeszcze, niczym niezmąconą naturę. Dzisiaj ta sama gmina Sękowa jest nie tylko miejscem coraz bardziej przyjaznym samym mieszkańcom, ale też turystom. Staje się perłą turystyczną Małopolski.

Ostatnie pięć lat w gminnym samorządzie było bardzo dynamiczne. Pociąg postawiony na odpowiednich torach ruszył w 2019 roku i wiózł w wagonie „wydatki” ponad 28 mln złotych. Już rok później na składzie było już 52 mln złotych. Ten sam wynik powtórzył się jeszcze w 2023 roku. Pozostałe odstawały niewiele od tych rekordowych, sięgając niemal 40 mln złotych albo nawet nieco je przekraczając.

- Zarówno 2020 rok, jak i 2023 były dla naszej gminy rekordowe, jeśli chodzi o wydatki na inwestycje. Te w 2020 roku przekroczyły 28 mln złotych, a w 2023 – 25 mln złotych. Oczywiście nie zwalniamy tempa – mówi Małgorzata Małuch, wójt gminy Sękowa. - Podpisane umowy i zdobyte środki sprawiły, że w tegorocznym budżecie gminy zapewniliśmy kolejne 26 mln złotych na wydatki majątkowe, czyli inwestycje – dodaje wójt.

od 7 lat

W upływającej kadencji gmina Sękowa zainwestowała blisko 80 milionów złotych. Lwią część, bo ponad 32 mln złotych tego inwestycyjnego tortu stanowiły wydatki na infrastrukturę turystyczną i zabytki. Na drugiej pozycji z inwestycjami za nieco ponad 10 mln złotych była infrastruktura oświatowa i społeczna, dalej rekreacyjna i sportowa (8,4 mln zł), a także transportowa (8,1 mln zł) oraz ta związana z ochroną środowiska, odnawialnymi źródłami energii i oświetleniem (7 mln zł). Równie istotne były wydatki majątkowe na infrastrukturę wodociągową i kanalizacyjną (4,8 mln zł), a także komunalną (4,3 mln zł), gospodarkę gruntami (3,1 mln zł) i na wsparcie służb (1 mln zł)

- W realizacji i planowaniu kolejnych przedsięwzięć bardzo pomógł nam program Polski Ład, z którego pozyskaliśmy ponad 38 mln złotych. m.in. na budowę krytego kąpieliska i obiektów rekreacji wodnej oraz zaopatrzenie kompleksu w energię i ciepło, ale też na modernizację dróg, budowę oczyszczalni ścieków, rozbudowę sieci wodno-kanalizacyjnej, renowację obiektów sakralnych w gminie Sękowa między innymi w Bodakach, Owczarach i kościółka UNESCO w Sękowej, a także modernizację oświetlenia na terenie gminy. Blisko 6,8 mln złotych na budowę lub przebudowę dróg w gminie przekazały nam Lasy Państwowe – dodaje wójt gminy Sękowa.

Niewątpliwym sukcesem pracy gminnego samorządu było nie tylko wybudowanie wieży widokowej na Ferdlu w Wapiennem, ale też stworzenie parku zdrojowego w tym najmniejszym w Polsce uzdrowisku. Park Historyczno-Przyrodniczy wraz z urządzeniami doświadczeń sensorycznych powstał z kolei w Siarach za nieco ponad siedem milionów złotych. Udało się przeprowadzenie prac konserwatorskich i restauratorskich na dwunastu cmentarzach z pierwszej wojny światowej za ponad cztery miliony złotych. Nie do poznania zmienił się też budynek Urzędu Gminy, który dzięki przebudowie stał się dostępny do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Gmina zabezpieczyła też środki na przebudowę układu komunikacyjnego wokół urzędu. Amatorów jazdy na dwóch kółkach ucieszyło otwarcie ścieżki rowerowej Siary - Owczary, a piechurów - wybudowany chodnik przy drodze wojewódzkiej w Małastowie. Dzięki termomodernizacji świetność odzyskały budynki świetlicy w Ropicy Górnej i szkół w Sękowej i Bodakach. Udało się też rozbudować i przebudować budynki przedszkola i szkoły w Sękowej.

- Cieszę się, że udało nam się zrobić dla naszych mieszkańców tak dużo w zakresie poprawy infrastruktury, ale też w sferze integracji, zacieśniania więzi, rozbudzania i rozwijania talentów zarówno u młodych, jak i starszych mieszkańców gminy właśnie w ramach projektów Akademia Talentów, Artyści Życia i Uniwersytet Seniora - dodaje Małgorzata Małuch.

Najbliższe miesiące to praca nad wyłonieniem wykonawcy budowy punktu widokowego w Parku Zdrojowym w Wapiennem, bo gmina Sękowa wykonała już dokumentację tego zadania.

Ponieważ gmina uzyskała wielomilionowe wsparcie z Tarczy Górskiej i Polskiego Ładu, a także wyłoniła w przetargu wykonawcę, należy się spodziewać, że niebawem ruszy budowa kompleksu term.

- Wartość obiektu po przetargu to 19 mln złotych – wylicza wójt.

Zakończenie inwestycji planowane jest na pierwszą połowę 2025 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto