MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Gaśnica samochodowa. Jak wybrać odpowiednią i na co zwrócić uwagę?

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
W samochodach osobowych, ciężarowych, dostawczych i autobusach zazwyczaj stosuje się gaśnice proszkowe ABC. Są one wszechstronne i odpowiednie do gaszenia pożarów materiałów stałych, cieczy i gazów.
W samochodach osobowych, ciężarowych, dostawczych i autobusach zazwyczaj stosuje się gaśnice proszkowe ABC. Są one wszechstronne i odpowiednie do gaszenia pożarów materiałów stałych, cieczy i gazów. Mariusz Michalak
W świetle obowiązujących przepisów gaśnica obligatoryjnie musi znaleźć się na wyposażeniu auta. Jej prawidłowy wybór jest poważnym krokiem do reagowania na wypadek pożaru. Warto zrozumieć różnice między dostępnymi rodzajami gaśnic oraz wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników.

Typ gaśnicy – jaki jest zalecany do samochodu?

Ogień ogniowi nierówny, ponieważ w płomieniach mogą stanąć nie tylko materiały stałe, ale także ciecze, gazy czy metale palne. Aby rozprawić się z żywiołem, trzeba stosować odpowiednie gaśnice i kierować się oznaczeniami określonych typów pożarów:

  • A – materiały stałe
  • B – ciecze palne i stałe topiące się
  • C – gazy palne
  • D – metale palne
  • E – urządzenia elektryczne do 1000 V
  • F – tłuszcze spożywcze

Z tym podziałem ściśle związany jest typ środka gaśniczego a wśród nich wyróżniamy między innymi gaśnice proszkowe, pianowe, śniegowe czy wodne.

Ogień ogniowi nierówny, ponieważ w płomieniach mogą stanąć nie tylko materiały stałe, ale także ciecze, gazy czy metale palne. Aby rozprawić się z żywiołem,
Ogień ogniowi nierówny, ponieważ w płomieniach mogą stanąć nie tylko materiały stałe, ale także ciecze, gazy czy metale palne. Aby rozprawić się z żywiołem, trzeba stosować odpowiednie gaśnice i kierować się oznaczeniami określonych typów pożarów: Oponeo.pl

W samochodach osobowych, ciężarowych, dostawczych i autobusach zazwyczaj stosuje się gaśnice proszkowe ABC. Są one wszechstronne i odpowiednie do gaszenia pożarów materiałów stałych, cieczy i gazów.

Pojemność gaśnicy do samochodu

Choć o wielkości gaśnicy, jaka powinna znajdować się w aucie, nie przeczytamy w żadnych rozporządzeniach, to istnieją pewne zalecenia, co najlepiej wybrać.

W osobówkach sprawdzą się przenośne środki do gaszenia pożarów o pojemności 1 kg lub 2 kg. W dużych pojazdach z naczepami skuteczniejsze będą większe gaśnice, o wszechstronnych zastosowaniach (typ ABC):

  • ≤ 3,5 tony jednostki napędowej: 4 kg gaśnica,
  • 3,5 tony ≤ 7,5 tony jednostki napędowej: 8 kg gaśnica.
  • ≥ 7,5 tony jednostki napędowej: 12 kg gaśnica.

Ponadto w kabinie powinna znaleźć się 2 kg egzemplarz. Można zakupić również dodatkową sztukę o masie 2 kg lub 6 kg.

Gdzie kupić gaśnicę i ile ona kosztuje?

Gaśnicę można zakupić w wielu miejscach, np. sklepach ze specjalistycznym sprzętem pożarniczym, a nawet w marketach czy na stacjach benzynowych. Jej koszt uzależniony jest od wielkości, rodzaju, a także miejsca zakupu. Za kilogramową gaśnicę typu ABC zapłacimy około 40-60 zł, a nieco większa – 2 kg – może kosztować 70-180 zł. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, więc nie warto na nim oszczędzać.

Źródło: Oponeo.pl

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gaśnica samochodowa. Jak wybrać odpowiednią i na co zwrócić uwagę? - Motofakty

Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto