Nasza Loteria

Biecz i Sękowa chcą walczyć o kasę na rozwój turystyki w ramach międzynarodowego projektu. Co planują?

Halina Gajda
Halina Gajda
Gmina Sękowa planuje rozbudowę aplikacji na telefon, która informowałaby o najciekawszych miejscach na jej terenie. Przypomnijmy tylko, że pośród nich są cmentarze z I wojny światowej oraz zabytki wpisane na listę dziedzictwa UNESCO, między innymi cerkiew w Owczarach (na zdjęciu)
Gmina Sękowa planuje rozbudowę aplikacji na telefon, która informowałaby o najciekawszych miejscach na jej terenie. Przypomnijmy tylko, że pośród nich są cmentarze z I wojny światowej oraz zabytki wpisane na listę dziedzictwa UNESCO, między innymi cerkiew w Owczarach (na zdjęciu)
Związek Gmin Dorzecza Wisłoki chce sięgnąć po unijną kasę i przeznaczyć ją na szeroko rozumiany rozwój lokalnej turystyki. Z Gorlickiego do Związku należą gminy Biecz i Sękowa. One również będą częścią tego przedsięwzięcia. Oba samorządy rozpoczęły konsultacje społeczne w tej sprawie.

Trzynaście samorządów po obu stronach polsko-słowackiej granicy oraz Słowacki Czerwony Krzyż chcą wspólnie powalczyć o przyszłą unijną kasę, którą planują przeznaczyć na szeroko rozumiany rozwój turystyczny. Pośród potencjalnych beneficjentów są między innymi Chorkówka, Dębowiec, Kołaczyce, Sękowa, Skołyszyn, Tarnowiec, Becherov, Chmeľová, Kurov, Lukov, Nižná Polianka.

Na razie każdy ze wspomnianych samorządów określił, jakich zadań najchętniej by się podjął. Planowane inwestycje będą składały się na duży wniosek. Znalazły się tam również gorlickie elementy, bo dwie nasze gminy – Biecz oraz Sękowa – należą do ZGDW. Co planują? Dosyć szeroko podszedł Biecz i zgłosił między innymi budowę ścieżki pieszo-rowerowej w Binarowej oraz zakup wyposażenia do tamtejszej szkoły ludowej. Do tego jeszcze modernizację Domu z Basztą oraz rewaloryzację zachodniego odcinak murów obronnych.

Swój wkład ma też Sękowa. W planach - rozbudowa aplikacji mobilnej, tak by można było się z niej dowiedzieć o atrakcjach przyrodniczych i historycznych, wydanie folderu i filmu promującego produkty lokalne w gminie Sękowa. Słowacy z kolei stawiają między innymi na utworzenie stref relaksu dla różnych grup wiekowych i zakup rowerów, które też mają być powszechnie dostępne.

Wnioskodawcy planują również organizację wspólnych wydarzeń – festiwale z udziałem grup z Polski i Słowacji, regionalne imprezy kulturalne, eventy, warsztaty – oraz popularyzację lokalnych tradycji, zwyczajów, rytuałów, świąt, legend, stylu życia, rzemiosł, rękodzieła i kuchni lokalnej oraz tworzenie i promocja tematycznych produktów turystycznych.

Szacowany budżet projektu wynosi 4 mln euro. Termin realizacji - kwiecień 2024 –marzec 2026.

od 16 lat
Wideo

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto