Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biblioteka poszukuje wojennych pamiątek. Chcą zorganizować wystawę, proszą gorliczan o wsparcie

Halina Gajda
Halina Gajda
Kilka miesięcy temu muzeum z wojennymi pamiątkami zorganizowała GGRH Gorlice 1915
Kilka miesięcy temu muzeum z wojennymi pamiątkami zorganizowała GGRH Gorlice 1915 fot. Grupa Rekonstrukcji Historycznej Gorlice 1915
Sto lat temu, dokładnie w 1919 r., w Gorlicach zorganizowana została pierwsza wystawa pamiątek wojennych. Przygotował ją specjalny komitet z burmistrzem ks. Bronisławem Świeykowskim, starostą Aleksandrem Strzelbickim, dyrektorem magistratu Konstantym Laskowskim, architektem Józefem Barutem, kolekcjonerem Janem Beniszem oraz innymi zasłużonymi dla Gorlic społecznikami. Niemal na ruinach miasta przygotowali pokaz pamiątek z nieodległego czasu wojny, który przyniósł Polsce, a co za tym idzie Gorlicom - wolność.

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura

Wiek po tych wydarzeniach narodził się pomysł, by na nowo sięgnąć do historii, a co więcej w podobnej formie.
- Wspólnie z mieszkańcami, chcemy zorganizować jubileuszową wystawę pamiątek z Bitwy Gorlickiej z okazji jej setnej rocznicy - zapowiada Joanna Kalisz-Dziki, dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach. - Poszukujemy głównie słowa pisanego z okresu bitwy i o bitwie: korespondencji, pamiętników, fotografii, dokumentów urzędowych, książeczek wojskowych, prasy, przedmiotów użytkowych wykonanych z odłamków - podaje przykłady.

Organizacji wystawy przyświeca uhonorowanie prawie dwustu tysięcy żołnierzy poległych w naszym regionie, przypomnienie mieszkańców miasta, którzy przeżyli w piwnicach i ruinach własnych domów.
- To oni odbudowali Gorlice i tworzyli wolną Polskę - podkreśla dyrektorka.

Zgromadzone w ramach tej swoistej zbiórki publicznej materiały zostaną zaprezentowane na wystawie, zdigitalizowane, zamieszczone w katalogu wystawy wraz z podaniem nazwisk ich właścicieli.
- Po zakończeniu wystawy, trafią z powrotem do właścicieli - informuje.

Mogłoby się wydawać, że sto lat to zbyt długo, by można było jeszcze coś znaleźć - zniszczone domy zostały wyburzone, a nawet jeśli ocalały - to strychy dawno posprzątane niczego już nie skrywają. Przykład na to mięliśmy nie dalej, jak kilka tygodni temu - przypadkowa wizyta Amerykanina z polskimi korzeniami przyniosła gorlickiemu muzeum niezwykłą pamiątkę. List wysłany z Gorlic, wedle obliczeń i faktów składanych ze wspomnień, w grudniu 1918 roku, który po stu latach, przez trzy kontynenty trafił na powrót do Gorlic.

Wiedzą coś o tym również członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Gorlice 1915, którzy przez kilka miesięcy zbierali wojenne eksponaty do muzeum, które postanowili otworzyć. Efekt? Nie jedna tego typu placówka może im pozazdrościć zgromadzonych eksponatów.

Chętnych do podzielenia się pamiątkami z bitwy gorlickiej zapraszamy do kontaktu z Miejską Biblioteką Publiczną w Gorlicach, tel. 18 352 19 62, ul. Jagiełły 1 (Czytelnia Główna na I piętrzę, sala nr 3) lub filią Biblioteki - Biblioteką Naukowo-Techniczną, ul. Michalusa 1G w Gliniku, tel. 18 534 65 65. W godzinach pracy. Więcej informacji na stronie http://www.mbpgorlice.info, w zakładce projekty.

Zbiórka potrwa do 4 października.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto