Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Średniowieczna Podróż do Korzeni: Rocznica Chrztu Polski w Szkole Podstawowej im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Jankowej

OPRAC.:
Lech Klimek
Lech Klimek
Centralnym punktem naszej uroczystości było widowisko przedstawiające historię Mieszka I i Dobrawy
Centralnym punktem naszej uroczystości było widowisko przedstawiające historię Mieszka I i Dobrawy SP Jankowa
Szkoła Podstawowa w Jankowej zamieniła się w bramę czasu, przenosząc uczniów i nauczycieli w epokę, gdy Polska kształtowała swoje początki. Z okazji 1058. rocznicy Chrztu Polski cała społeczność szkolna zanurzyła się w historię, kulturę i ducha tamtych czasów.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Centralnym punktem uroczystości było widowisko przedstawiające historię Mieszka I i Dobrawy – dwóch postaci niezwykle istotnych dla naszej historii narodowej. W teatralnym przedstawieniu, uczniowie wcielający się w rolę księcia Mieszka I i jego żony Dobrawy przenieśli nas w czasy średniowieczne, ukazując wyzwania i decyzje, które kształtowały losy naszego kraju.

Podkreślone zostało również znaczenie narodzin chrześcijaństwa w Polsce. Poprzez widowisko uczniowie oddali hołd temu ważnemu wydarzeniu, które nie tylko odmieniło naszą religijną tożsamość, ale także miało ogromny wpływ na rozwój kultury i cywilizacji naszego państwa.

Chrzest Polski nie tylko wpisał się w historię Polski, ale także przyczynił się do kształtowania tożsamości narodowej i wartości, które do dziś definiują nas jako społeczność.

„W celu upamiętnienia chrztu Polski, datowanego na 14 kwietnia 966 r., zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, uznawanej za początek Państwa Polskiego, ustanawia się dzień 14 kwietnia Świętem Chrztu Polski” – głosi ustawa przyjęta przez Sejm 22 lutego 2019 r.

"Chrzest księcia Mieszka I to przełomowe wydarzenie w dziejach państwa i narodu polskiego, które jest uznawane za symboliczny początek polskiej państwowości. Miało ono fundamentalne znaczenie polityczne, tożsamościowe, a także kulturowe i wprowadziło rodzące się wówczas państwo polskie w krąg cywilizacyjny Europy Zachodniej. Był to potężny impuls rozwojowy, który umacniał władzę księcia, wspierał integrację młodego organizmu państwowego, dawał mocniejsze podstawy suwerenności i bezpieczeństwa. Mieszko I zdecydował się na przyjęcie chrztu z Rzymu za pośrednictwem Czech. Za symboliczną datę Chrztu Polski uznaje się Wielką Sobotę, 14 kwietnia 966 r." - czytamy na stronie polskiego parlamentu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto