18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ZOBACZ KONIECZNIE. Jak oddać głos, żeby był ważny

Piotr Odorczuk
fot. archiwum
W niedzielę w przyozdobionych flagami narodowymi szkołach, urzędach i ośrodkach kultury czy zdrowia będziemy wybierać spośród prawie 18 tys. kandydatów na radnych i 521 pretendentów do foteli prezydenta, burmistrza czy wójta. Od tego gdzie postawimy znak "x", zależy jak się zmieni nasze miasto czy gmina.

Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 8 rano do godz. 22. W Małopolsce wyborcy otrzymają cztery karty. Dla ułatwienia będą miały różne kolory. Na radnych miejskich i gminnych głosować należy na kartach białych, na radnych sejmiku na niebieskich, na prezydentów, burmistrzów i wójtów na różowych. Na żółtych kartach będą nazwiska kandydatów do rad powiatów.

Wyjątkiem są Kraków, Nowy Sącz i Tarnów, gdzie karty będą tylko trzy. Jest tak dlatego, że te miejscowości mają status miast na prawach powiatu i nie trzeba w nich osobno wybierać radnych powiatowych.

Zobacz także: Seks, kampania i filmy wideo, czyli wybory w Katalonii [FILMY]

Na każdej karcie należy postawić krzyżyk tylko w jednej kratce - przy nazwisku tylko jednego kandydata. Wyjątkiem od tej reguły są wybory do rad gmin, w których mieszka mniej niż 20 tys. osób (takich jest w Małopolsce 150). Mieszkańcy takich gmin na białych kartkach mogą postawić więcej krzyżyków - maksymalnie tyle, ile jest mandatów radnych do zdobycia w danym okręgu. Dokładne informacje dla każdej takiej gminy powinny być zamieszczone na tablicach z obwieszczeniami wyborczymi lub w lokalach wyborczych.

W przypadku wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast może dojść do II tury. Będzie tak, jeżeli żaden z kandydatów nie przekroczy 50 proc. głosów. W takich okolicznościach druga tura odbędzie się dwa tygodnie po pierwszej, czyli 5 grudnia. Jeżeli w danej gminie czy mieście kandydat jest tylko jeden, na karcie do głosowania będzie tylko jego nazwisko. Głosować będzie można "za" i "przeciw". Jeżeli nie zdobędzie on ponad połowy głosów "za", przegra, a wójta czy burmistrza wybiorą radni.

Od północy z piątku na sobotę do godz. 22 w niedzielę obowiązuje cisza wyborcza. Kandydaci nie mogą agitować, a media nie mogą publikować informacji na ich temat. Prognozę wyników wyborów będzie można śledzić w TVP (Jedynka i TVP Kraków), która jako jedyna zamówiła sondaż exit-polls.

Wybierz małopolską miss internetu. Zobacz zdjęcia**pięknych dziewczyn!Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Trepanacja czaszki, czyli bójka górali o miedzęMaciej Szumowski stał się legendą. Idź jego drogą.**Wejdź na szumowski.eu

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto