Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zbiorniki na deszczówkę, ekologiczne ławeczki i hybrydowe oświetlenie w gminie Sękowa za sprawą projektu Związku Gmin Dorzecza Wisłoki

Lech Klimek
Lech Klimek
Zbiorniki na deszczówkę, ekologiczne ławeczki i hybrydowe oświetlenie w gminie Sękowa za sprawą projektu Związku Gmin Dorzecza Wisłoki
Zbiorniki na deszczówkę, ekologiczne ławeczki i hybrydowe oświetlenie w gminie Sękowa za sprawą projektu Związku Gmin Dorzecza Wisłoki archiwum polskapress
Mieszkańcy gminy Sękowa mogą stać się właścicielami instalacji wodnej wyłapującej deszczówkę i rozprowadzającej ją choćby po trawniku czy grządkach. Wszystko za sprawa projektu, w którym uczestniczy ich gmina.

Sękowa należy do Związku Gmin Dorzecza Wisłoki, który zrzesza 22 gminy z województwa podkarpackiego i małopolskiego. Związek ten od ponad 20 lat aktywnie działa na rzecz poprawy stanu środowiska, w przekonaniu, że czyste środowisko warunkuje rozwój regionu i przyczynia się do poprawy jakości życia jego mieszkańców.

Miliony na ekologię

Do tej pory działając wspólnie, samorządy zrealizowały projekty o łącznej wartości ponad 511 milionów złotych. Teraz realizują kolejny, na który wydadzą 12,2 mln zł, a dofinansowanie wynosi w tym przypadku 9,7 mln zł. Jest to tworzenie zielono-niebieskiej infrastruktury na terenie gmin należących do związku.

- To działanie jest z punktu widzenia ekologii bardzo istotne - mówi Michał Diduch, sekretarz gminy Sękowa. - Na naszym terenie będzie to instalacja przydomowych zbiorników na deszczówkę, ale też instalacja hybrydowego oświetlenia ulicznego, jak również ekologicznych ławek solarnych - dodaje.

Nowoczesne instalacje oświetleniowe powstaną przy drogach gminnych w Owczarach, Męcinie Wielkiej, Siarach i samej Sękowej. Ławeczki staną w trzech punktach, koło urzędy gminy, w okolicy kościoła w Sękowej i przy znajdującym się również w stolicy gminy pomniku Długosza.

- Te ławeczki to oczywiście instalacje w pełni samowystarczalne energetycznie, na których będzie można choćby ładować telefony komórkowe - informuje sekretarz.

W tej chwili gmina realizuje drugi nabór na instalacje do odzyskiwania deszczówki.

- W pierwszym podejściu mieliśmy do dyspozycji 20 zestawów – relacjonuje Michał Diduch. - Chętni znaleźli się błyskawicznie. - Teraz dostaliśmy informację, że w innych gminach nie wykorzystano programowego potencjału i na tym zyskają nasi mieszkańcy – dodaje.

Zestaw, który trafi do mieszkańców w ramach tego projektu to dekoracyjny zbiornik naziemny na deszczówkę, wykonany z materiału odpornego na promieniowanie UV, o pojemności 650 l, wraz z elementami przyłączenia do rury spustowej oraz rozprowadzania zgromadzonej wody dla gospodarstwa.
Każdy, kto zainstaluje u siebie zbiornik, dostanie do niego dodatkowo pompę ogrodową o mocy minimum 600 W, i wydajności maksymalnej nie mniejszej niż 3000 litrów na minutę, wraz z wężem ssawnym. Dodatkowo będzie jeszcze wąż ogrodowy o długości dochodzącej do 30 metrów i na finał zraszacz pistoletowy.

- Zgodnie z założeniami projektu taki zestaw ma kosztować 2 624,75 złotych - mówi sekretarz. - Oczywiście to wartość szacunkowa, bo wszystko zależy od wysokości ofert, jakie dostaniemy. Podobnie jest z wpłatami beneficjentów. W tej chwili przyjmujemy, że wpłaty mieszkańca na rzecz gminy, związane z montażem na jego nieruchomości zestawu wynosić będzie 810,90 złotych - podkreśla.

Odejście od papieru w przestrzeni biurowej będzie powolne

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto