Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zarobki w Małopolsce: przeciętna pensja wzrosła w rok o… 14,2 procent, a od 2015 r. o 83 procent. To rekord Polski. Kto zarabia 7 tysięcy?

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Zakwaterowanie i gastronomia - 4100 zł, wzrost o 9,9 procent rok do roku
Zakwaterowanie i gastronomia - 4100 zł, wzrost o 9,9 procent rok do roku Wynagrodzenia brutto w Małopolsce w poszczególnych sekcjach gospodarki. Dane: GUS
Wzrost zarobków w Krakowie i Małopolsce wciąż wyprzedza inflację. Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w naszym regionie w rok o 14,2 procent (przy inflacji 12,3 proc.), zaś w porównaniu ze stawkami z 2015 roku – aż o 82,9 procent. To absolutny rekord Polski. Średnia podwyżka pensji w pozostałych regionach kraju w stosunku do przeciętnej płacy sprzed siedmiu lat wyniosła 62,3 proc. – wynika z najnowszych (sygnalnych) danych Urzędu Statystycznego w Krakowie. W przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób zarabia się już w Małopolsce 7063 złote, a w stolicy 8 tys. zł! Diabeł jednak tkwi w szczegółach: w jednych branżach podwyżki pensji wyniosły w ciągu ostatniego roku grubo ponad 20 procent, a w innych - okrągłe zero. Oto najświeższa lista płac w Krakowie według branż – oparta na oficjalnych danych GUS z sektora przedsiębiorstw. Jeśli chcesz się na niej odszukać i poznać szczegóły, kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Pracodawcy zmuszeni są dawać podwyżki, ponieważ wszystko wokół drożeje i pracownicy coraz częściej grożą zmianą firmy. Mogą to robić, zwłaszcza w kilku branżach, ponieważ zarówno w Krakowie, jak i wielu innych zakątkach regionu, liczba osób przechodzących na emerytury jest (z przyczyn demograficznych) niemal dwa razy większa od liczby młodych wchodzących na rynek pracy – więc coraz bardziej brakuje pracowników. Dotyczy to zarówno specjalistów rozchwytywanych przez dynamicznie rozwijający się w Krakowie sektor nowoczesnych usług dla biznesu i firm technologicznych, jak i mniej lub bardziej wykwalifikowanych robotników.

Ale kadr szukają także branże, które najsilniej ucierpiały przez pandemię, czyli hotelarstwo, gastronomia i szeroko pojęta turystyka. Z kolei w budownictwie, przemyśle i logistyce (zwłaszcza transporcie) co piąty pracodawca sygnalizuje nasilenie problemów kadrowych z powodu wyjazdu Ukraińców na wojnę.

Małopolski rynek pracy: kilka branż intensywnie szuka pracowników

Niezależnie od tych perturbacji, kilka sekcji gospodarki notuje historyczne rekordy zatrudnienia. W sumie w całym sektorze przedsiębiorstw pracuje już – wedle GUS – prawie 537 tys. osób, czyli o 3 procent więcej niż rok temu. W samym przemyśle jest ich 218 tys., co oznacza wzrost o 2,5 procent (w przetwórstwie przemysłowym – o 2,9 proc.). Ale absolutną gwiazdą wszelkich wzrostów jest informacja i komunikacja, w której zatrudnienie poszybowało w porównaniu z zeszłym rokiem o… jedną trzecią! To wzrost gigantyczny, wręcz niespotykany w dziejach. W sekcji tej w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających ponad 9 osób pracuje już 47,5 tys. specjalistów. To o połowę więcej niż w transporcie i gospodarce magazynowej – gdzie zatrudnienie także wzrosło, ale nie aż tak (o 5,8 proc.). Odbicie widać też wyraźnie w zakwaterowaniu i gastronomii – liczba pracowników wzrosła tu rok do roku o 11 procent, trzeba jednak pamiętać, że wiosną 2021 mieliśmy do czynienia ze śmiertelną falą pandemii i kolejnymi lockdownami.

W wymienionych branżach oraz w działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej udało się poprawić lub utrzymać stan zatrudnienia przede wszystkim za sprawą potężnych podwyżek płac. Są jednak sektory, w których i to nie pomogło i poziom zatrudnienia spadł – nie dlatego, że nie ma pracy, tylko dlatego, że pracodawcy bezskutecznie szukają pracowników. To budownictwo i handel, przy czym w tym drugim przypadku równoległą przyczyną jest masowy upadek mniejszych sklepów.

Płace w Małopolsce: ogromne różnice terytorialne

GUS odnotował w Małopolsce bardzo niskie bezrobocie: W końcu marca 2022 r. liczba zarejestrowanych w urzędach pracy spadła do 70,5 tys. osób i była mniejsza o 15,5 tys. osób (tj. o 18,1 proc.) niż rok wcześniej oraz o 1,4 tys. (tj. o 1,9 proc.) niższa niż miesiąc wcześniej. Sytuacja jest jednak, tradycyjnie, mocno zróżnicowana terytorialnie – w Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu oraz powiatach myślenickim i bocheńskim bezrobocia prawie nie ma, natomiast w powiatach: dąbrowskim, nowosądeckim (ziemskim) tatrzańskim, chrzanowskim i olkuskim stopa bezrobocia oscyluje między 7 a 9 procent (w dąbrowskim ponad 9). Przekłada się to, oczywiście, na lokalne wynagrodzenia: w wymienionych „bezrobotnych” powiatach są one znacznie niższe niż tam, gdzie stopa bezrobocia nie przekracza 3, a nawet 2 procent, jak w Krakowie.

Dane GUS z regionu wszystko to uśredniają. Trzeba też pamiętać, że pochodzą wyłącznie z przedsiębiorstw zatrudniających ponad 9 osób i nie obejmują stawek w mikrofirmach. A to właśnie mikrofirmy zatrudniają większość Małopolan. Cała populacja pracujących w Małopolsce liczy niespełna 1,4 mln ludzi, a w sektorze przedsiębiorstw monitorowanym na bieżąco przez GUS – jest wspomniane 537 tys., czyli 38 procent ogółu. Niemniej jednak na przeciętne płace tej grupy pracowników patrzą wszyscy – i marzą przynajmniej o równaniu do nich; w mikrofirmach oraz budżetówce wynagrodzenia są nawet o 40 procent niższe niż na podobnych stanowiskach w sektorze przedsiębiorstw. Oto najświeższa lista płac w Krakowie według branż – oparta na oficjalnych danych GUS z sektora przedsiębiorstw. Jeśli chcesz się na niej odszukać i poznać szczegóły, kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto