Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zaczęły się pierwsze prace przy odwiercie w Sękowej. W przyszłym tygodniu na miejsce dotrze wiertnia

Halina Gajda
Halina Gajda
W Sękowej rozpoczęły się prace przy próbnym odwiercie geotermalnym
W Sękowej rozpoczęły się prace przy próbnym odwiercie geotermalnym fot. archiwum gminy Sękowa
Na razie wygląda to wszystko mało widowiskowo, widać tylko koparki, które wyrównują teren. Główne prace wiertnicze mają rozpocząć się w czerwcu, a zakończyć we wrześniu. Dziura w ziemi też nie będzie jakoś spektakularnie duża, bo na trzech tysiącach metrów będzie miała zaledwie 150 milimetrów średnicy, ale dla Sękowej i regionu może okazać się oknem na świat.

FLESZ - Czy czeka nas największa susza od 100 lat?

Po latach deklaracji, zapowiedzi wreszcie się zaczęło. W minionym tygodniu w sąsiedztwie sękowskiego orlika pojawił się ciężki sprzęt. Na razie są to w zasadzie tylko koparki, ale lada dzień na miejscu pojawi się ten zasadniczy.
- Wiercenie rozpoczynamy świdrem o średnicy 660,4 mm, później stopniowo, wraz ze wzrostem głębokości i w zależności od przewiercanych formacji skalnych, zmniejszamy średnicę świdra – opisuje techniczne szczegóły Waldemar Wybudowski, kierownik Biura Marketingu i Komunikacji Exalo Drilling. - Zgodnie z Planem Ruchu, na podstawie którego prowadzone będą roboty geologiczne, końcowa średnica otworu na głębokości około trzech tysięcy metrów wyniesie 152,4 mm – dodaje.
W dużym uproszczeniu można więc powiedzieć, że te piętnaście centymetrów może stanowić o przyszłości ziemi gorlickiej.

Małgorzata Małuch, wójt gminy Sękowa terenowi, gdzie prowadzone są prace przygląda się codziennie. To epokowe wydarzenie w historii gminy. Trudno się więc dziwić ciekawości.
- W przyszłym tygodniu ma przyjechać wiertnia, czyli zasadnicza część sprzętu – zapowiada.
Wybudowski mówi, że rozpoczęcie wiercenia planowane jest na czerwiec.
Gdy wiadomo było już, że mamy pieniądze na prace przy próbnym odwiercie, pojawiły się pytania, czy nie stanie się tak, że pokrzyżuje je ropa naftowa, która wypływa od czasu do czasu tu i ówdzie.
Przedstawiciel Exalo uspokaja, że firma ma doświadczenie w prowadzeniu działalności wiertniczej między innymi w Afryce czy Azji, a prowadzenie prac w rejonach występowania wielu zagrożeń naturalnych jest codziennością.
- Przy realizowanych przez nas pracach nie ma możliwości niekontrolowanego wypływu ropy naftowej na powierzchnię. Stosowany przez Exalo specjalistyczny sprzęt, płuczka oraz niezbędne, określone przepisami i dobrą praktyką wiertniczą elementy uzbrojenia wylotu otworu zabezpieczają przed sytuacjami zagrażającymi bezpieczeństwu ludzi i środowiska – zaznacza.

Zakończenie prac wiertniczych planowane jest na koniec września.
- Następnie w celu potwierdzenia zasobów eksploatacyjnych zostanie przeprowadzone próbne testowanie odwiertu. Na podstawie wyników testu określone zostaną parametry złożowe, wydatek i temperatura wypływu wód termalnych. Po zakończeniu wszystkich niezbędnych prac, nastąpi rekultywacja terenu oraz przywrócenie go do pierwotnego stanu - tłumaczy na koniec przedstawiciel Exalo.

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto