Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z poślizgiem ale w końcu powstaje w Gorlicach miasteczko rowerowe

Lech Klimek
Lech Klimek
UM Gorlice/Lech Klimek
Miasteczko rowerowe, które zaplanowano na miejskiej działce, przy ulicy Stawiska już dawno powinno cieszyć dzieciaki. Teraz zaczęły się tu prace. Na teren wyszła firma Hażbud i już niedługo młodzi rowerzyści będą mogli doskonalić tu swoje umiejętności.

FLESZ - Polscy kierowcy łamią przepisy. Także w Europie.

Miasteczko to jest wspólny projekt zarządów dwóch gorlickich osiedli, Kromera i Łysogórskiego. Dzięki ich współpracy można było w budżecie obywatelskim Gorlic w edycji z 2018 roku, umieścić projekt o wartości stu tysięcy złotych. Pomysł zarządów padł na podatny grunt w mieście. Okazało się, że może zostać rozbudowany w znaczący sposób.
- Jeszcze w tamtej kadencji złożyliśmy odpowiedni wniosek i dostaliśmy dofinansowanie - mówi Łukasz Bałajewicz, wiceburmistrz Gorlic. - To dwieście tysięcy z programu realizowanego przez Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Nowym Sączu. Radni zgodzili się, żeby miasto dołożyło też coś ze środków budżetowych i dzięki temu mieliśmy na ten projekt 550 tysięcy złotych – podkreśla. Ta kwota została jeszcze w końcowym rozrachunku zwiększona do 590 tysięcy.
Wspomniane dwieście tysięcy nie mogło stanowić więcej niż pięćdziesiąt procent projektu. W naszym przypadku zmieściliśmy się w tym limicie z dużym zapasem.
Gorlickie miasteczko zajmie około 1800 metrów kwadratowych przy ulicy Stawiska. To część działki znajdującej się wzdłuż ciągu pieszego prowadzącego do mostku i ścieżki na osiedle Korczak.
- By mieć możliwość ogłoszenia przetargu, konieczne było pozwolenie na budowę - relacjonuje Łukasz Bałajewicz. - Potrzebne były też ustalenia z zarządem dróg wojewódzkich. Chodziło o bezpieczne zejścia z poziomu ulicy na działkę, gdzie zlokalizowane będzie miasteczko - wyjaśnia Bałajewicz.
Wszystkie te sprawy udało się dograć jeszcze w ubiegłym roku. Starostwo zatwierdziło projekt i wydało pozwolenie na budowę pod koniec grudnia i nic już nie stało na przeszkodzie, by rozpocząć procedury, na których końcu jest właśnie oddanie do użytku miasteczka.

Przetarg ogłoszony przez miasto został rozstrzygnięty 14 lutego. Chęć budowania miasteczka zgłosiło trzy firmy. Dwie z nich nie mieściły się w limicie, który miasto miało na tę inwestycję. Wybrano ofertę lokalnej firmy Hażbud opiewająca na 588 700 złotych.

Miasteczko powinno powstać do końca czerwca tego roku. Będzie służyć do nauki zasad ruchu drogowego, przeprowadzania konkursów z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz egzaminów na kartę rowerową. Będą tam różnego rodzaju skrzyżowania, rondo, a całość dopełni mała architektura i zieleń. Poprzez zabawę, dzieci i młodzież zostaną przygotowani do umiejętnego poruszania się po drogach publicznych.
- Jestem przekonany, że ta inwestycja wypełni lukę w istniejącej infrastrukturze drogowej, umożliwiającej prowadzenie szeroko rozumianej działalności edukacyjnej w zakresie bezpieczeństwa - podkreśla Łukasz Bałajewicz.

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto