Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wszystko o dodatku osłonowym. W piątek Urząd Miejski uruchomi specjalną infolinię

Agnieszka Nigbor-Chmura
Agnieszka Nigbor-Chmura
Dodatek ma być częściową rekompensatą wzrostu cen energii elektrycznej i gazu ziemnego, wysokiego poziomu inflacji i związanego z tym wzrostem cen towarów i usług konsumpcyjnych. Jego wysokość uzależniona jest od źródła ogrzewania i tego czy jest ono wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków.
Dodatek ma być częściową rekompensatą wzrostu cen energii elektrycznej i gazu ziemnego, wysokiego poziomu inflacji i związanego z tym wzrostem cen towarów i usług konsumpcyjnych. Jego wysokość uzależniona jest od źródła ogrzewania i tego czy jest ono wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków.
Od wczoraj można już składać wniosek o dodatek osłonowy. Tym samym nie milkną telefony w Biurze Wsparcia Rodzin gorlickiego ratusza, które zajmuje się obsługą formalności związanych z tym zadaniem. Właśnie dlatego już w piątek, 7 stycznia w Urzędzie Miejskim w Gorlicach działała będzie specjalna infolinia dotycząca dodatku osłonowego. Pod nr tel 501 969 508 oraz 18 3551238 dzwoniący otrzymają od urzędników pomoc w zakresie wypełnienia wniosku.

To nie jedyny dzień, kiedy można dopytać o szczegóły, poradzić się lub poprosić o pomoc. Szczegółowej informacji na temat składania wniosków oraz warunków przyznawania dodatku osłonowego można uzyskać codziennie w czasie pracy Urzędu Miejskiego w Gorlicach, czyli w godzinach 7:30-15:30. pod nr tel. 18/35 51 267, 18/35 51 275, 18/35 51 264 oraz 18/35 51 238.

Dodatek osłonowy to nowe świadczenie wprowadzone w ramach Tarczy antyinflacyjnej. W 2022 r. zastąpi dotychczasowy dodatek energetyczny. Celem dodatku jest częściowa rekompensata wzrostu energii elektrycznej i gazu ziemnego, wysokiego poziomu inflacji i związanego z tym wzrostem cen towarów i usług konsumpcyjnych.

Już teraz wiadomo, że dodatek przysługuje gospodarstwom jednoosobowym, w którym dochód miesięczny na osobę nie przekracza 2100 zł netto lub wieloosobowym z dochodem nie przekraczającym 1500 zł netto.

Sposób liczenia dochodu uzależniony jest od terminu złożenia wniosku. W przypadku złożenia wniosku o dodatek osłonowy od 1 stycznia do 31 lipca – uwzględnia się dochód gospodarstwa domowego osiągnięty w 2020 r. Natomiast składając wniosek między 1 sierpnia a 31 października – uwzględnia się dochód gospodarstwa domowego osiągnięty w 2021 r.

Wysokość dodatku osłonowego uzależniona jest od liczby osób w gospodarstwie domowym oraz stosowanego w nieruchomości źródła ogrzewania. Jeśli w gospodarstwie stosuje się kocioł na paliwo stałe, kozę, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnię, kuchnię węglową, piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi stawki wsparcia są wyższe pod warunkiem, że właściciel wpisał źródło ciepła do centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Dodatek osłonowy wyniesie więc rocznie:

  • gospodarstwo jednoosobowe – 400/500 zł
  • gospodarstwo 2-3 osobowe – 600/750 zł
  • gospodarstwo 4-5 osobowe – 850/1 062,50 zł
  • gospodarstwo 6 i więcej osobowe – 1 150/1 437,50 zł

Formularze wniosków dostępne są w gablocie umieszczonej przed budynkiem Ratusza. Wypełniony wniosek należy wrzucić do skrzynki podawczej również przed budynkiem ratusza lub weysłać za pośrednictwem poczty.

Wnioski można złożyć również za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w tym wypadku wniosek opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub uwierzytelnia z wykorzystaniem profilu zaufanego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto