Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielka majówka na balkonie. Mieszkanie z balkonem zawsze droższe

Irena Grek
fot. materiały prasowe

Wyznacznikiem budownictwa deweloperskiego są często atrakcyjne tarasy i balkony
fot. materiały prasowe Wyznacznikiem budownictwa deweloperskiego są często atrakcyjne tarasy i balkony Fot. Materiał prasowy
Coraz rzadziej można zobaczyć suszącą się na balkonie bieliznę, znikają z nich również podręczne składziki. Tak jak kilkanaście lat temu ogrody, tak dzisiaj balkony, tarasy i loggie stają się strefą włączoną w przestrzeń zamieszkaną, urządzane są ze smakiem, ba obowiązują już trendy i sezonowe mody na wystrój i styl aranżacji, czemu sprzyja bogata oferta sklepów i marketów.

Nowoczesny taras doskonale komponuje się z dużymi przeszkleniami okien i drzwi. Aby stworzyć nastrojową i przytulną przestrzeń, niezbędny jest jednak pomysł. Zarówno roślinność, meble jak i dodatki powinny tworzyć spójną całość i być dopasowane do upodobań mieszkańców. Podobnie jak w aranżacji wnętrz, tak i przy urządzaniu tarasu - salonu pod chmurką, warto szukać inspiracji i podążać za obowiązującymi trendami.

W nowoczesnym budownictwie bardzo modne stały się tarasy, balkony i loggie, zaprojektowane w minimalistycznym stylu, nawiązujące do stylistyki japońskich ogrodów. Dominuje drewno (również jako materiał na posadzki, w miejsce wszechobecnych płytek), połączone z bielą, czernią lub wyrazistą czerwienią. Odpoczywa się tu na komfortowych siedziskach wykonanych z drewna lub plecionki. Proste, gliniane lub polerowane na wysoki połysk donice, wypełniane są kulami uformowanymi z bukszpanu i egzotycznymi kwiatami.

Zupełnie inaczej prezentują się balkony, loggie i tarasy w stylu rustykalnym czy prowansalskim. Zamiast surowej prostoty i niewielu elementów wyposażenia oraz wystroju - widać na nich zachwycające oko bogactwo roślinności i dodatków dekoracyjnych. W niewielkich doniczkach, poustawianych na stołkach lub umieszczonych w wiszących kwietnikach, czy na przyściennym trejażu, posadzone są zioła i pachnące kwiaty. Na metalowych krzesłach lub wiklinowych fotelach piętrzą się poduchy, a całości dopełniają dodatki: ustawiona w kącie metalowa konewka, świeczki lub zawieszone na ścianach ozdobne figurki. Na takim tarasie doskonale sprawdzą się maciejki, dalie, surfinie, pelargonie, niecierpki i aromatyczna lawenda.

Pamiętajmy, że - niezależnie od stylu, w jakim postanowimy urządzić nasz taras lub balkon, najważniejszym kryterium, jakim powinniśmy się kierować, jest funkcjonalność i bezpieczeństwo, a także praktyczne względy (ta przestrzeń i jej wyposażenie powinny być łatwe w utrzymaniu). Dlatego decydując się na meble i dodatki kupujmy te wykonane z odpornych na działanie wilgoci materiałów. Warto pamiętać również o tym, że na zimę trzeba je będzie albo schować, albo zabezpieczyć, dlatego ilość mebli i materiał, z jakiego są wykonane, mają tu kapitalne znaczenie. Teraz w modzie są przede wszystkim meble z różnych rodzajów drewna egzotycznego. Dobrze znosi wilgoć, ale nie jest odporne na mrozy, nie można go zostawić na zimę pod chmurką.


Bez balkonu nie kupią:

Dla 95% kupujących jest on czynnikiem niezbędnym, aby podjęta została pozytywna decyzja o wyborze konkretnego "M". Brak balkonu jest dopuszczalny w kamienicach, usytuowanych w centrum miast, a także w bardzo wysokich budynkach, gdzie jednak coraz częściej zastosowanie znajdują portfenetry, czyli okna balkonowe, ale... Zazwyczaj takie lokale zostają w ofercie deweloperów aż do końca sprzedaży albo mają "okazyjne" ceny. Mieszkanie bez balkonu jest przeciętnie o 6% tańsze.

Sposób na taras

Spośród balkonu, loggii i tarasu wybór potencjalnego nabywcy nowego mieszkania najczęściej padłby na ten ostatni. Problem w tym, że tarasy najczęściej dostępne są w przypadku relatywnie drogich mieszkań, położonych na najwyższych piętrach budynku. Absolutnym hitem ostatnich lat są tarasy na dachach budynków. W Trójmieście to wyznacznik m.in. apartamentowców Invest Komfortu w Gdyni Orłowie i gdańskim osiedlu Nadmorski Dwór, ale piękne tarasy można znaleźć również w inwestycjach, realizowanych w centrach miast, gdzie ich największą zaletą są piękne widoki (Waterlane, Aura Gdańsk, Stara Winiarnia w Gdańsku czy Transatlantyk w Gdyni).

Tarasy ziemne, charakterystyczne dla budownictwa jednorodzinnego, które zapewniają bezpośrednie wyjście z pokoju dziennego do ogródka, stanowiącego przedłużenie mieszkania - są przez nabywców lokali w budynkach wielorodzinnych odrzucane. Można je wprawdzie znaleźć w wielu mieszkaniach, położonych na parterach nowych budynków, ale deweloperzy stawiają najczęściej na wygradzane przez barierki balkony i loggie, co w ramach możliwości finansowych nabywców w dużym stopniu spotyka się z ich preferencjami. Daje to lokatorom choćby złudne, ale jednak poczucie bezpieczeństwa. Tymczasem taras może być przez kilka miesięcy w roku dodatkowym "pokojem". Od jego kształtu i wymiaru zależeć będzie wybór i rozmieszczenie na nim mebli i dekoracji.

W przypadku prostokątnych powierzchni bardziej praktycznym rozwiązaniem może okazać się ława lub ogrodowa huśtawka ustawiona przy ścianie. Na tych opartych na planie kwadratu warto z kolei ustawić stół. Okrągły, zajmie najmniej miejsca i pozwoli dostawić więcej krzeseł w razie wizyty niespodziewanych gości.
Urządzając taras warto zdecydować się także na pasujący do wystroju parasol lub zainstalować markizę. Słońce, choć zwykle pożądane, może okazać się uciążliwe zarówno dla niektórych roślin, jak i dla ludzi.

Jak ogród zimowy

Polacy chcą mieszkać w ciepłych domach i mieszkaniach. Blisko połowa kupujących mieszkania pyta dzisiaj o kwestię izolacji balkonu dla zapewnienia odpowiedniego bilansu energetycznego budynku. Wiedza o tym, którędy ucieka z nich ciepło, jest coraz powszechniejsza.

Balkony są ważnym elementem budowlanym wpływającym na bilans energetyczny budynku. Dzieje się tak, gdyż jako wyeksponowane na zewnątrz elementy budynku, balkony muszą wytrzymywać wysokie wahania temperatur, a także być odporne na wilgoć w trakcie długotrwałych deszczy. Ponadto są miejscem szczególnie narażonym na powstawanie mostków termicznych, powodujących ucieczkę ciepła (nawet do 30%). Z tego względu balkony wymagają odpowiedniej izolacji.

W walce z mostkami termicznymi, które powstawały z reguły w obrębie balkonów w budynkach starszego typu, dzisiaj pomagają specjalne rozwiązania budowlane np. łączniki balkonowe. Zapewniają one skuteczną izolację termiczną balkonu, a tym samym pozwalają na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania nieruchomości. Izolację balkonu najlepiej wykonać na etapie projektowania i budowy. Eliminacja mostków termicznych w gotowym budynku jest już bowiem praktycznie niemożliwa. Z tego względu, kiedy budujemy dom - warto razem z architektem przeanalizować wszystkie miejsca, które mogą skutkować ich powstawaniem. Jeśli natomiast zastanawiamy się nad kupnem mieszkania, porozmawiajmy z deweloperem o zastosowanych metodach izolacji.

Kolejny sposób, który pozwala na ograniczenie strat ciepła przez balkon - to jego zabudowa. Zabudowany balkon lub loggia stanowią dodatkową przestrzeń użytkową, która otwiera mieszkanie na światło, odgradzając je jednocześnie od wpływu czynników atmosferycznych, zanieczyszczeń i hałasu. Co więcej, przeszklenia mogą dawać dodatkowe zyski ciepła, co jest dużą zaletą szczególnie w okresie zimowym. Dlatego, gdy decydujemy się na zabudowę balkonu lub loggi, niezmiernie ważny jest dobór sprawdzonych systemowych rozwiązań, które cechują się trwałością i bogatymi walorami funkcjonalnymi. Na rynku pojawiły się nowe, rewolucyjne pod wieloma względami, rozwiązania. Jednym z nich jest kompletny system przesuwno - składanych tafli szklanych Schüco Lumon . Jest prosty w obsłudze, montażu i konserwacji, podwyższa wartość nieruchomości i poprawia wygląd architektoniczny budynku. Duże przeszklenia w jego fasadzie sprawiają, że ten swoisty ogród zimowy absorbuje promienie słoneczne, ogrzewa się i przekazuje ciepło pozostałym pomieszczeniom. Zabrudzenia, deszcz, śnieg i wiatr nie mają dostępu do wnętrza balkonu, zaś wąskie szczeliny infiltracyjne pomiędzy szklanymi taflami umożliwiają właściwą wentylację i odprowadzenie wilgoci. No i - co też ważne - jest ciszej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto