Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Wapiennem powstaje park z amfiteatrem. Na zboczu Ferdla zbudowali wieżę widokową, z której można podziwiać m.in. Jasielszczyznę [ZDJĘCIA]

Agnieszka Nigbor-Chmura
Agnieszka Nigbor-Chmura
To już pewne, już na początku czerwca będzie można wypoczywać w nowym parku w Wapiennem. Tam swoją inwestycję realizuje gmina Sękowa. Powstał już parking, amfiteatr, tężnia, wybudowana została wodna kaskada. Trwa budowa ścieżek i trzech placów zabaw na tarasach. Wszystko dopełni infrastruktura - ławki, ozdobne lampy i nasadzenia ozdobnych drzew i krzewów.

Jesienne otwarcie wieży widokowej na zboczu Ferdla nad Wapiennem było jak iskra. To za jej sprawą nasze, najmniejsze przecież w Polsce uzdrowisko właściwie z dnia na dzień stało się bardzo popularne. Jeszcze w listopadzie przy dobrej pogodzie w weekendy na szczyt zmierzały całe grupy turystów. Tych zapalonych, chcących podziwiać piękne panoramy, ale też tych niedzielnych, którzy spacerowali na szlaku i spędzali czas z bliskimi.

Teraz jest szansa, że Wapienne zyska kolejne grono miłośników. Powstaje tam park z amfiteatrem, kaskadą wodną, placami zabaw, ścieżkami spacerowymi. Małgorzata Małuch, wójt gminy Sękowa, martwi się tylko o jedno. - Oby to wszystko się już skończyło. Oby ludzie wrócili w te strony, do naszych gospodarstw, pensjonatów, karczm, na szlaki turystyczne - mówi o sytuacji związanej z epidemią koronawirusa.

Z Ferdla jest widok na cały Beskid i Tatry

Październik. Wczesne, choć ładne popołudnie. Wydawać by się mogło, że taka wieś, jak Wapienne powinna zapadać już w zimowy sen. Nic bardziej mylnego. Nie ma szans, by wcisnąć się na parking przed promenadą, prowadzącą przez centrum. Na upartego zaparkować można jeszcze na poboczu za Domem Zdrojowym.

To stamtąd wiedzie zielony szlak na Ferdel, na zboczu którego w ubiegłym roku stanęła drewniana wieża widokowa z jednej strony z panoramą na Jasielskie, z drugiej z widokiem na Beskid i Tatrami w tle. Po około 40 minutach wędrówki, choć to tak naprawdę zależy od kondycji piechura i tempa marszu, widok zapiera dech w piersiach. - Trasa nie jest trudna. To tak naprawdę krótkie i niezbyt strome podejście, a potem już szlak wiedzie wierzchowiną przez bukowy las, aż do samej wieży widokowej - mówi Małgorzata Małuch.

Drugie z podejść - leśna droga technologiczna, którą zwożono materiał do budowy wieży - prowadzi od cmentarza w Wapiennem. Trzecie to trasa od leśnego szlabanu na końcu wsi. Najkrótsza, ale dość wymagająca. - Będziemy je znakować, tak, żeby każdy mógł wybrać najbardziej odpowiednią dla siebie - dodaje wójt.

Park będzie gotowy na początku czerwca

Teraz w Wapiennem trwa budowa parku. Inwestycja została zlokalizowana w centrum wsi, naprzeciwko Domu Zdrojowego. Wszystkie prace mają zakończyć się jeszcze w maju, ale już dzisiaj widać, jak ta przestrzeń zostanie zagospodarowana. Ponieważ park położony jest na wzgórzu, jego centrum stanowić będzie amfiteatr.

- Będzie to doskonałe miejsce nie tylko na organizację okolicznościowych imprez, ale też koncertów - mówi Małgorzata Małuch.

Z amfiteatru rozciąga się piękny widok nie tylko na scenę i cały park, ale też beskidzka panorama, która góruje nad wsią. Wzdłuż stopni, przy których zamontowane zostaną siedziska, powstała kamienna kaskada. Po otwarciu parku zamieni się ona w niewielki wodospad, na końcu którego usytuowana jest owalna, również kamienna fontanna.
- Założeniem projektu było, by nie zabetonować tego miejsca, dlatego tylko miejsca parkingowe zostały wybrukowane. Ścieżki spacerowe wysypane zostaną drobnym kamyczkiem - dodaje wójt.

W parku będzie jeszcze jedna atrakcja. Powstała tam tężnia solankowa, która będzie ogólnodostępnym inhalatorium. - Na trzech niewielkich tarasach zlokalizowany zostanie plac zabaw. To oczywiście z myślą o najmłodszych turystach odwiedzających nasze uzdrowisko - dodaje wójt gminy Sękowa.

Dopełnieniem projektu są ścieżki rowerowe

Cały projekt, wart blisko 4 mln złotych, dopełniają ścieżki pieszo-rowerowe. Jedna zostanie przebudowana i poprowadzi w kierunku oczyszczalni, druga dopiero powstanie i wiodła będzie do Buczynowej Doliny, w kierunku Rozdziela. Inwestycję realizować będzie gorlicka firma Hażbud.


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto