W Ropie wielka inwestycyjna ofensywa na drogach przebiegających przez gminę

Lech Klimek
Lech Klimek
Udostępnij:
Choć to droga lokalna, to jej znaczenie jest niebagatelne. To nie tylko łącznik z Ropy do Florynki, ale też skrót pozwalający w sposób bezproblemowy, z ominięciem Grybowa dojechać z Gorlic do Krynicy. Teraz, po właśnie zakończonych pracach remontowych, będzie to też droga bezpieczna.

FLESZ - Polska potrzebuje imigrantów z dwóch podstawowych powodów

Droga powiatowa Ropa - Wawrzka - Florynka była od lipca całkowicie nieprzejezdna. Trwały prace w Ropie, polegające głównie na stabilizacji osuwiska w tej miejscowości.

- Wszystkie prace już zostały zakończone - mówi Renata Żegleń, zastępca dyrektora Powiatowego Zarządu Drogowego w Gorlicach. - W piątek odbyły się ostateczne odbiory i droga jest gotowa do użytkowania – dodaje.

Wszystkie prace to dla powiatu wydatek 1,1 miliona złotych i nie ograniczyły się one jedynie do ustabilizowania usuwiska. Odbudowana została też sama droga w tym miejscu oraz powstał zupełnie nowy przepust pod nią. Samorząd powiatowy sam nie udźwignąłby tego zadania i spora część wydatków została pokryta ze środków, które spłynęły do Małopolski z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Łącznie w 2021 r. w ramach usuwania skutków ruchów osuwiskowych ziemi 13 małopolskich samorządów otrzymało 10 541 800,00 zł na dofinansowanie realizacji 18 zadań. Gorlickie starostwo powiatowe uszczknęło z tego tortu całkiem spory kawałek. Na wykonanie właściwych prac stabilizujących wraz z odbudową drogi dostało 862 908 złotych.

- Środki, które Małopolska otrzymuje na usuwanie skutków zdarzeń noszących znamiona klęski żywiołowej, w wydatny sposób przekładają się na poprawę jakości życia i bezpieczeństwo Małopolan – mówi Józef Leśniak, I wicewojewoda małopolski. Jako przewodniczący Wojewódzkiego Zespołu Nadzorującego Realizację Zadań w zakresie Przeciwdziałania Ruchom Osuwiskowym oraz Usuwania ich Skutków mam bezpośredni kontakt z samorządowcami, którzy borykają się z tym problemem. Wiem, jak ważne jest dla nich regularne wsparcie, które otrzymują ze środków rządowych – dodaje.

Odbudowa drogi powiatowej do Florynki to nie jedyne drogowe inwestycje, jakie ostatnimi czasy mają miejsce w Ropie. Na drodze krajowej nr 28 trwa budowa ciągów pieszych pomiędzy Ropą a Szymbarkiem. Na drodze powiatowej w kierunku Wysowej też budowany jest chodnik w okolicy Szkoły Podstawowej nr 2. A niedawno zakończyła się odbudowa drogi powiatowej przebiegającej przez centrum wsi. Te prace to była zupełnie inna skala finansowania, bo wartość po przetargowa inwestycji to było prawie 3,9 mln złotych. Powiat przystąpił do remontu tego bardzo zniszczonego fragmentu drogi dzięki dofinansowaniu z Funduszu Dróg Samorządowych w wysokości ponad 1,9 mln złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie