Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W mieście powstanie Dzienny Dom Seniora. Rusza w styczniu

Agnieszka Nigbor-Chmura
Agnieszka Nigbor-Chmura
Seniorzy z gminy Łużna mają swój klub, teraz tam też, jak w Gorlicach powstanie ośrodek wsparcia i aktywizacji
Seniorzy z gminy Łużna mają swój klub, teraz tam też, jak w Gorlicach powstanie ośrodek wsparcia i aktywizacji archiwum
Przestronne sale zajęć, gabinet terapeutyczny, kuchnia z jadalnią, a nawet oranżeria powstaną w części budynku Domu Polsko-Słowackiego. Do wykorzystania jest przestrzeń po dawnej restauracji Ratuszowa. Jeszcze przed końcem roku powstanie tam Dzienny Dom Seniora, w którym opiekę, wsparcie, ale też towarzystwo znajdzie 30 mieszkańców naszego miasta.

Miasto właśnie ogłosiło przetarg, by wybrać firmę, która w systemie „zaprojektuj i wybuduj” przystosuje dawne pomieszczenia restauracyjne do potrzeb seniorów. Wiadomo, że Dzienny Dom Seniora ma rozpocząć swoją działalność od stycznia 2021 roku.

Już dzisiaj wiadomo, że w domu będzie można skorzystać z pomocy, m.in. terapeutów, psychologa, fizjoterapeuty czy rehabilitanta, ale też pracownika socjalnego, logopedy czy nawet dietetyka. Ponadto, w utrzymanie domu zaangażowany będzie personel sprzątający oraz osoby do gotowania posiłków. To wytyczne projektu „Aktywny Senior”, z którego miasto otrzymało na realizację tego zadania ponad 2 mln złotych. W ramach projektu, zapewniony zostanie dowóz oraz wyżywienie dla uczestników. Placówka będzie działać minimum 8 godzin dziennie, w porach dostosowanych do potrzeb uczestników i ich rodzin.

Podobne ośrodki, jak w Gorlicach, będą działały też w Sękowej, Lipinkach, Brzanie, Ropicy Polskiej i Łużnej. W sumie z programu „Aktywny Senior” do naszego powiatu trafiło aż 10 mln złotych.

- To jest bardzo dobry kierunek - tak o projekcie mówił nam Tomasz Płatek, lekarz kierujący oddziałem geriatrycznym gorlickiego szpitala. - Mam doświadczenie w pracy w takim ośrodku w Wysowej. To, mówiąc trochę żartem, było takie przedszkole dla seniorów. Największa zaleta to fakt, że mogą oni po prostu wyjść z domu, znaleźć się wśród ludzi - dodał Tomasz Płatek.

Jako przykład podaje panią z Hańczowej, która z zachwytem mówiła o tym, że może uczestniczyć w zajęciach, w takim właśnie domu.

- Opowiadała, że wcześniej siedziała sama w domu i patrzyła przez okno, czekając na domowników, którzy pojechali do pracy - relacjonuje. - Uczestnictwo w zajęciach, z tej smutnej początkowo kobiety, zrobiło pełną radości starszą panią - podkreślał.

Dla lekarza geriatry ośrodki dla seniorów mają też jeszcze jedną pozytywną właściwość.

- My na oddziale możemy ustawić seniorom dawki potrzebnych im leków - mówi. - Jednak oni powinni przebywać w swoich środowiskach, a nie w szpitalnych salach. Działanie takich ośrodków to też wsparcie tego, co my robimy. Rehabilitacja, a może nawet bardziej aktywizacja, naprawdę pozytywnie wpływa na ich stan zdrowia. Ten pomysł ma same zalety - podkreśla Tomasz Płatek.

Mimo że w Domu Polsko-Słowackim powstanie Dzienny Dom Seniora, druga część obiektu nie zmieni swojego charakteru i przeznaczenia. - Będzie to nadal budynek w zasobach miejskich z salą konferencyjną oraz możliwością organizowania tutaj jak dotychczas różnych prelekcji, warsztatów i wystaw - tłumaczy wiceburmistrz Gorlic Łukasz Bałajewicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto