Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Łużnej odbyły się gminne obchody 104. rocznicy odzyskania niepodległości. Wciągnięto flagę na nowy maszt ustawiony w centrum wsi

Lech Klimek
Lech Klimek
W Łużnej odbyły się gminne obchody 104. rocznicy odzyskania niepodległości
W Łużnej odbyły się gminne obchody 104. rocznicy odzyskania niepodległości
W Łużnej odbyły się uroczyste obchody Święta Niepodległości. Podniesienia flagi państwowej na nowy maszt oraz występ konnej grupy rekonstrukcji historycznej ze stadniny koni Stara Cegielnia w Gładyszowie, którymi dowodził Włodzimierza Kario, to główne elementy plenerowej części uroczystości. Całość uświetniła miejscowa orkiestra dęta pod dyrekcją Jana Wypaska

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Po mszy w miejscowym kościele uczestnicy spotkania przeszli do centrum wsi. W trakcie odgrywania hymnu państwowego przez orkiestrę dętą na maszt wciągnięta została flaga państwowa. Poczet sztandarowy wystawiła jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Łużnej.

Maszt w centrum Łużnej postawiono w ramach projekt „Pod biało-czerwoną”, który zakłada sfinansowanie przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej zakupu masztów i flag w każdej z gmin w Polsce, której mieszkańcy dołączą do projektu. Inicjatywa zakupu masztu i flagi zależała od mieszkańców, którzy musieli w czasie internetowego głosowania poprzeć inicjatywę. Projekt „Pod biało czerwoną” pod honorowym patronatem premiera Mateusza Morawieckiego został ogłoszony 25 sierpnia ubiegłego roku, w setną rocznicę zakończenia Bitwy Warszawskiej. Zakłada on, że gminom, które uzyskały odpowiednią liczbę głosów, rząd naszego kraju sfinansuje zakup masztu oraz flagi, a także ich instalację.

- Wiele razy mówiliśmy podczas takich uroczystości jak ta dzisiaj, że wolność, którą wywalczyli nasi ojcowie, ojcowie naszej niepodległości, nie została nam dana a została nam zadana - mówił Mariusz Tarsa, wójt gminy Łużna. - Wolność została nam zadana, a jej utrata kosztuje naprawdę wiele, jej obrona kosztuje setki ofiar. I możemy się o tym dzisiaj naocznie przekonać. Tym bardziej właśnie powinniśmy być dzisiaj szczęśliwi, powinniśmy być dumni z tego, że w naszej ojczyźnie wolność i niepodległość to święte słowa - dodał.

W Łużnej zjawili się poza mieszkańcami również oficjele, Barbara Bartruś, poseł sejm RP, Jadwiga Wójtowicz, radna wojewódzka i Stanisław Kaszyk, wice starosta powiatu gorlickiego. Ich obecność była też okazją, by wygłosić okolicznościowe przemówienia.

Mieszkańcom gminy, którzy zjawili się w Łużnej, zaprezentowano również nowy wóz bojowy zakupiony dla miejscowej OSP.

Ważnym punktem spotkania było wystąpienie Włodzimierza Kario, który ciekawie opowiedział o barwach mundurów, w jakich wystąpili dowodzenie przez niego rekonstruktorzy. On sam zaprezentował się w stylizacji przywołującej postać marszałka Józefa Piłsudskiego.

Kolejnym punktem była część artystyczna, która odbyła się w sali Gminnego Ośrodka Kultury. Na scenie w patriotycznym oratorium wystąpił chór Cantabile. Zakończeniem był koncert Piotra Selimy i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto