Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W listopadzie ORLEN Południe rozpocznie produkcję glikolu propylenowego w Trzebini. To największa w Europie tego typu instalacja

OPRAC.: DMA
W Trzebini już w listopadzie rozpocznie się produkcja ekologicznego glikolu propylenowego w największej w Europie instalacji tego typu. Buduje ją ORLEN Południe, spółka z Grupy ORLEN. Jej zdolności wytwórcze wyniosą 30 tys. ton rocznie, co oznacza, że pokryje aż w 75 proc. krajowe zapotrzebowanie na ten produkt.

W ramach inwestycji jeszcze w tym roku zostanie również oddany do użytku pierwszy w Polsce Hub wodorowy o zdolności produkcyjnej ponad 350 ton czystego wodoru rocznie. Oferował on będzie wodór wysokiej czystości do zasilania ogniw paliwowych.

Inwestycje na południu Polski wspierają zaś realizację strategii ORLEN2030 w obszarze nisko- i zeroemisyjnej energetyki.

Glikol propylenowy – czysty i bezpieczny

W listopadzie ORLEN Południe rozpocznie produkcję glikolu propylenowego w Trzebini. To największa w Europie tego typu instalacja
GETTYIMAGES

Glikol propylenowy to bioprodukt, czysty i bezpieczny dla środowiska. Wykorzystywany jest m.in. w medycynie, kosmetyce, przemyśle spożywczym i farmaceutycznym.

Na koniec 2021 roku ORLEN Południe będzie wytwarzać 30 tys. ton ekologicznego glikolu rocznie. To aż o 10 tys. więcej od jedynej tego typu instalacji w Europie, która zlokalizowana jest w Belgii.

- Skutecznie realizujemy inwestycje, które nie tylko zapewnią dynamiczny rozwój Grupy ORLEN w strategicznych obszarach, ale realnie wzmocnią Polską gospodarkę. Finalizacja instalacji do produkcji ekologicznego glikolu oznacza rozwój zakładu produkcyjnego i nowe miejsca pracy – mówi Daniel Obajtek, prezes Zarządu PKN ORLEN.

- Przekształcanie ORLEN Południe w nowoczesną biorafinerię to ważny element strategii Grupy ORLEN, w której zakładamy nakłady inwestycyjne na poziomie 30 mld zł na zrównoważony wzrost. Ten obszar będzie też wspierać rozwój paliw alternatywnych, w tym wodoru. Właśnie w Trzebini powstaje wytwórnia wodoru, która jest integralną częścią instalacji do produkcji zielonego glikolu i również rozpocznie pracę w listopadzie – dodaje prezes Daniel Obajtek.

Rozruch technologiczny instalacji w Trzebini

Budowa instalacji do jego produkcji rozpoczęła się w Trzebini jesienią 2019 roku i realizowana jest zgodnie z harmonogramem. Po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie oraz pozwolenia zintegrowanego na początku września rozpoczął się rozruch technologiczny instalacji.

Nowa inwestycja ugruntuje pozycję ORLEN Południe jako ważnego przedsiębiorstwa i pracodawcy. Spółka zatrudnia już ponad 650 osób, z czego przeszło połowę właśnie w trzebińskiej rafinerii. Dzięki tej inwestycji utworzono kolejnych kilkadziesiąt miejsc pracy. Spółka poszukiwała inżynierów, specjalistów i operatorów do pracy na instalacji. W kwietniu zakończyły się wszystkie etapy rekrutacji.

Oddanie inwestycji przewidziane jest już w listopadzie 2021 roku. Wcześniej, w drugim i trzecim kwartale z sukcesem przeprowadzono rozruchy mechaniczne a od początku września trwa rozruch technologiczny.

Trzebinia - pierwszy w Polsce hub wodorowy

W listopadzie w Trzebini uruchomiona zostanie również wytwórnia wodoru. Stanowi ona integralną część kompleksu zielonego glikolu.

ORLEN Południe jako pierwszy w Polsce będzie wdrażać paliwo wodorowe. Roczna produkcja wodoru wyniesie 16 mln Nm3. 75 proc. zostanie wykorzystane do wytwarzania glikolu. Pozostałe 25 proc. (4 mln Nm3) od razu znajdzie zastosowanie jako paliwo w transporcie. ORLEN Południe będzie produkować około 45 kg/h wodoru jakości paliwowej.

Do tej pory na placu budowy stacji doczyszczania do jakości paliwowej wykonano prace przygotowawcze dla terenu oraz fundamenty pod kluczowe aparaty. W kolejnych etapach dostarczono zbiorniki wraz z systemem załadunkowym do bateriowozów. Obecnie trwa montaż orurowania, tras kablowych oraz tras zasilających.

PKN ORLEN promuje transport bezemisyjny

Wodór jakości paliwowej wykorzystywany będzie w głównej mierze jako paliwo w transporcie miejskim. PKN ORLEN podpisał już 14 listów intencyjnych na rzecz rozwoju transportu bezemisyjnego w Polsce z samorządami i miejskimi spółkami, będącymi potencjalnymi odbiorcami wodoru.

Koncern w ramach współpracy z PESA Bydgoszcz planuje też zakup nowoczesnej lokomotywy, która będzie pierwszym w Polsce pojazdem szynowym wykorzystującym napęd wodorowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na trzebinia.naszemiasto.pl Nasze Miasto