Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W gorlickich sklepach tylko polskie warzywa

ani
Zdzisław Trybus z żoną Beatą
Zdzisław Trybus z żoną Beatą Fot. Agnieszka Nigbor-Chmura
Od czasu, gdy pojawiły się informacje o trefnych ogórkach, ich sprzedaż spadła o około 50 procent. Zdzisław Trybus handlujący na targu przy Juhasie mówi, że klienci są ostrożni, ale bez przesady. - Spadek sprzedaży spowodował również spadek cen. Są tacy, którzy kupują cały czas, bo wiedzą, że handlujemy głównie warzywami i owocami polskimi. Niektórzy, przezorni, w ogóle rezygnują z zakupów nowalijek - tłumaczy.

Czytaj także: Jarmark Pogórzański otworzył swoje podwoje [ZDJĘCIA]

Spokojny jest też Marian Tomasik, prezes Spółdzielni Ogrodniczo-Pszczelarskiej. - W tej chwili do gorlickich punktów handlowych dostarczamy tylko polskie warzywa i owoce od producentów z okolic Nowego Sącza czy Krakowa. Mamy więc pewność, że nasi klienci są bezpieczni - tłumaczy.

Maria Bryg, dyrektor sanepidu, uspokaja: - Do tej pory nie mieliśmy żadnego sygnału o tym, że istnieje podejrzenie, iż na gorlicki rynek trafiła partia podejrzanych warzyw, które mogłyby być źródłem zakażenia enterokrworoczną bakterią E. coli.

Gorlicki sanepid działa już w unijnym Systemie Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach, a do tej pory takie powiadomienie nie nadeszło. Szefowa Sanepidu instruuje, co robić, by zapewnić sobie i swoim bliskim bezpieczeństwo.

- Nie chodzi tutaj tylko o trefne ogórki i sałaty, bo to o nich teraz się mówi. Na każdych warzywach mogą być groźne dla zdrowia bakterie, wirusy czy nawet jaja pasożytów. Dlatego najważniejsza jest higiena - tłumaczy.

Utrzymanie zasad higieny jest proste. Chodzi o częste mycie rąk, przede wszystkim przed jedzeniem. Odpowiedniej obróbce powinny być też poddane świeże warzywa i owoce. - Niektórzy twierdzą, że wystarczy obrać ogórki czy pomidory. Otóż nic bardziej mylnego. Zanim je obierzemy, powinny być umyte pod bieżącą wodą - tłumaczy Maria Bryg.

Pracownicy sekcji nadzoru higieny żywności i żywienia gorlickiego sanepidu zwracają też uwagę na odpowiednie przechowywanie żywności. - Ważne, by surowe warzywa i owoce nie były przechowywane w bliskim sąsiedztwie posiłków już przygotowanych do bezpośredniego spożycia - tłumaczy Ewa Telega.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto