Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Gorlicach ruszyły kontrole związane z wywożeniem ścieków z przydomowych szamb. W mieście jest jeszcze 150 takich zbiorników

Agnieszka Nigbor-Chmura
Agnieszka Nigbor-Chmura
Wideo
od 16 lat
To już pewne. Nikt w Gorlicach nie przeciśnie się przez system kontroli związany z ewidencją zbiorników bezodpływowych, w których gromadzone są ścieki z gospodarstw domowych. Gmina porządkuje sprawy szamb, by mieć kontrolę nad tym, gdzie trafiają ścieki.

Od stycznia tego roku wszystkie gminy w Polsce zgodnie z ustawą mają obowiązek prowadzenia elektronicznych ewidencji zbiorników bezodpływowych, czyli szamb na nieczystości ciekłe oraz ewidencji przydomowych oczyszczalni ścieków. Ci, którzy takie zbiorniki posiadają, muszą zgłosić, jaki jest rodzaj zbiornika, ile osób zamieszkuje posesję, jak często ścieki są wywożone i z kim właściciel posiada umowę na opróżnianie zbiornika z nieczystości.

- Zwracamy się z prośbą do mieszkańców Gorlic, o niezwłoczne wypełnienie druku zgłoszenia oraz złożenie go do Urzędu Miejskiego w Gorlicach. To konieczne, by zaktualizować dane, które ma urząd i dostosować je do aktualnych przepisów prawa - podaje Teresa Wrona, kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gorlicach.

W przypadku niezłożenia zgłoszenia, urząd będzie zobowiązany do samodzielnego zebrania danych i kontroli na terenie posesji. Te mają być przeprowadzane systematyczne przez pracowników Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego minimum raz na dwa lata. Do skontrolowania na terenie miasta jest 150 bezodpływowych zbiorników na ścieki - szamb i przydomowych oczyszczalni.

Druk zgłoszenia można pobrać w Urzędzie Miejskim w Gorlicach, ul. Rynek 2, Wydział Gospodarki Komunalnej i Mienia, pokój 11 B, lub na stronie internetowej miasta.
Wypełniony i podpisany druk można złożyć osobiście w urzędzie - Biurze Obsługi Klienta lub do Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mienia, pok. 11 B, albo pocztą na adres: Urząd Miejski w Gorlicach, ul. Rynek 2, 38-300 Gorlice, czy też za pomocą Elektronicznej Skrzynki Podawczej: epuap.gov.pl

- Przypominamy też, że usługi wywozu nieczystości ciekłych lub osadów z szamb i oczyszczalni powinny być wykonywane przez firmy posiadające odpowiednie zezwolenie na opróżnianie zbiorników bezodpływowych i transport nieczystości ciekłych - dodaje Teresa Wrona.

Podczas zaplanowanych kontroli, każdy właściciel nieruchomości będzie zobowiązany udokumentować korzystanie z takich usług poprzez okazanie stosownej umowy lub dowodów opłat za usługi asenizacyjne, potwierdzających systematyczność opróżniania zbiorników.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto