Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Gorlicach powstanie spalarnia śmieci? Podglądają jak to działa u sąsiadów

Marek Podraza
Spalarnia śmieci w mieście z wieloma tysiącami mieszkańców, w pobliżu bloków mieszkalnych, instytucji, szkół, a nawet ogródków działkowych mieszczących się zaledwie kilka metrów od spalarni to obraz, który ciężko sobie wyobrazić, a co dopiero zobaczyć. Mieszkańcy z ulic Chopina, Bieckiej, przedstawiciele spółdzielni mieszkaniowej Mariampol, UM, starostwa gorlickiego, radni, przedstawiciele firmy Empol naszej Elektrociepłowni a także gorlickie media miały możliwość zobaczenia właśnie takich widoków podczas dwudniowego Międzynarodowego Wyjazdu Technicznego do zakładów termicznego przekształcania odpadów w Brnie na Czechach oraz w Bratysławie na Słowacji.

Problem związany z odpadami jest jednym z najważniejszych problemów każdego państwa i dotyka każdego z nas. Co roku produkujemy coraz więcej śmieci i musimy coś z nimi robić. Nowoczesny Zakład Termicznego Przekształcania odpadów SAKO w Brnie w pełni zaspokaja potrzeby ponad 400 tysięcznego miasta. - W Czechach gospodarka odpadami komunalnymi jest zadaniem gmin. W ramach swych kompetencji gminy określają zasady odbioru, sortowania, utylizacji i unieszkodliwiania odpadów komunalnych w tym również budowlanych. Nasz zakład został zmodernizowany. Zbudowano dwa nowe kotły o maksymalnej wydajności 15 ton odpadów na godzinę- wyjaśniała dr. Jana Suzova podczas wizyty w spalarni SAKO.

Brno ma w pełni rozwiązany problem z gospodarką odpadami. Nie musi się martwić o przyszłość. Wokół zakładu nie unosi się żaden przykry zapach, a sam zakład nie przypomina jakiegokolwiek składowiska śmieci. Czy ten problem uda się rozwiązać w naszych miastach, a zwłaszcza w Gorlicach. - Po wizycie w tym zakładzie i obejrzeniu technologii jestem pod wrażeniem. Taka ma być w Gorlicach, ale tylko z jednym kotłem. Możemy mieć tańsze ciepło powstające właśnie z spalanych odpadów komunalnych. Powstaną nowe miejsca pracy dla naszych mieszkańców – mówił tuż po wizycie w Brnie Ryszard Haluch, dyrektor zarządu Elektrociepłowni Gorlice.

Zadaniem Empolu byłoby dostarczenie wkładu tj. odpadów i ich segregacja. Jeżeli faktycznie taki obiekt powstanie w Gorlicach to możemy być spokojni o gospodarkę naszymi odpadami, a także o nieprzyjemne zapachy w rejonie zakładu bo po prostu ich nie ma, a ogrzewanie naszych mieszkań będzie dużo tańsze. W stolicy Słowacji Bratysławie, największym mieście tego państwa kompleksową gospodarką odpadami zajmuje się Zakład Unieszkodliwiania Odpadów OLO. - Nasz zakład powstał w 1992 roku. Władze miasta Bratysławy są jedynym akcjonariuszem i posiadają 100 procent akcji spółki OLO. Zajmuje się kompleksowym unieszkodliwianiem odpadów poprzez selektywną zbiórkę, termiczne unieszkodliwianie i składowanie. Zakład został zmodernizowany. Do głównych jego zadań należy m.in. zbiórka i wywóz wymieszanych odpadów komunalnych wytworzonych przez mieszkańców za pomocą własnych pojazdów do spalarni odpadów, przekształcanie termiczne. Zakład obsługuje jedynie stolicę Słowacji - wyjaśniał inż. Vladimir Svabik, riaditel zavodu Spalovna.

Ten zakład w pełni zabezpiecza potrzeby prawie 430 tysięcy mieszkańców, a tygodniowo do zakładu jest dostarczane z terenu miasta około 2570 ton odpadów. Również i tutaj w pobliżu zakładu brak przykrych zapachów, a samochody podjeżdżające z odpadami w szybkim tempie wysypują je do głębokich składowisk, które następnie specjalnym dźwigiem są transportowane do dalszego unieszkodliwiania.

Doktor Jana Suzova z spalarni odpadów komunalnych SAKO w Brnie w Czechach odpowiedziała nam na kilka pytań dot. gospodarki odpadami w Czechach.
Ile w Republice Czech produkuje się odpadów?

Gospodarka odpadami w Czechach jest jeszcze stosunkowo młoda i stanowi dynamiczne rozwijający się sektor gospodarki narodowej. Republice Czech produkuje się około 38 milionów ton odpadów rocznie. 69 procent odpadów poddawana jest odzyskowi w tym 66 procent to recykling. Tylko 25 procent wytworzonych odpadów jest unieszkodliwiana. W Czechach gospodarka odpadami komunalnymi jest zadaniem gmin. Na terenie Republiki Czeskiej funkcjonują trzy spalarnie odpadów komunalnych w Pradze, Brnie i Libercu. Jeżeli odpad powstaje powinien być wykorzystany. Ludzie produkują coraz więcej odpadów np. w 2003 roku w naszym mieście było 160 tysięcy ton odpadów, a tym roku mamy już ich 217 tysięcy ton odpadów.

Jak wygląda gospodarka odpadami na terenie miasta Brna?

Pierwsza spalarnia w Brnie była już w 1905 roku za czasów Austro – Węgier. Miasto liczy obecnie ponad 403 tysiące ludności. Na terenie miasta opłata za zagospodarowanie odpadów czyli tzw. podatek śmieciowy wynosi w tym roku 500 koron czeskich na osobę na rok. Opłata obejmuje zbieranie odpadów, w tym selektywne, transport i unieszkodliwianie. SAKO Brno jest jedną z wiodących firm w dziedzinie gospodarki odpadami w naszym mieście, a miasto jest w stu procentach właścicielem zakładu.

Jakie SAKO świadczy usługi?

Nasz zakład świadczy następujące usługi: zbiórka odpadów komunalnych i przemysłowych, odzysk energii z odpadów komunalnych, zbiórka odpadów z selektywnej zbiórki, usuwanie nielegalnych składowisk, wynajem kontenerów, wynajem i sprzedaż szerokiej gamy koszy na śmieci, zbiórki odpadów na żądanie i doradztwo w zakresie gospodarki odpadami. W ostatnich latach miała miejsce gruntowna modernizacja zakładu która kosztowała 93 miliony euro z czego 50 milionów pochodziło w funduszy unijnych. Nasz firma jako podmiot odpowiedzialny za zapewnienie zbierania i odzysku odpadów stworzyła także punkty odbioru, gdzie każdy obywatel może pozostawić tzw. odpady problemowe tj. meble, drewno, gałęzie, odpady budowlane opony itp. Pierwszy taki punkt zbierania odpadów problemowych powstał w Brnie w roku 1995, a do pierwszego stycznia 2011 działa już 41 takich miejsc na terenie miasta.

Istnieje przekonanie że spalarnie produkują szkodliwe substancje?

Tak spotykamy się z takimi stwierdzeniami. Takie stwierdzenia są nie tylko u nas. Wielu mówi, że spalarnie produkują szkodliwe substancje, faktycznie tak nie jest. W skład spalin wchodzi azot, tlen i woda oraz znikoma ilość substancji szkodliwych. Prawie 66 procent to azot ponad siedem procent to tlen. Limity emisji dla poszczególnych zanieczyszczeń monitorowane są przez przepisy Republiki Czeskiej i są porównywalne z limitami emisji dla krajów uprzemysłowionych w Europie. U nas 67 procent odpadów wykorzystywanych jest energetycznie, a zaledwie 14 procent jest składowane. Mamy bardzo wysoki stopień wykorzystywania odpadów.

Ostre, kontrowersyjne, zabawne. Czytaj blogi Przemka Franczaka i Pawła Zarzecznego
Wszystko, co chcielibyście wiedzieć, ale boicie się zapytać. Rozmowy w cztery oczy
Mieszkania Kraków. Zobacz nowy serwis!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto