Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Gorlicach do żłobków chodzi ponad 60 procent dzieci do trzeciego roku życia. To daje miastu czwarte miejsce w województwien i 54. w kraju

Agnieszka Nigbor-Chmura
Agnieszka Nigbor-Chmura
Miejski żłobek przy Miejskim Przedszkolu nr 1 w Gorlicach działa od września 2016 roku. Dzisiaj miejsce to sprawuje opiekę nad 40 maluchami
Miejski żłobek przy Miejskim Przedszkolu nr 1 w Gorlicach działa od września 2016 roku. Dzisiaj miejsce to sprawuje opiekę nad 40 maluchami
Ranking Pisma Samorządu Terytorialnego Wspólnota wskazuje jasno - w Gorlicach samorząd świetnie radzi sobie z organizacją opieki dla najmłodszych mieszkańców miasta. Trudno się dziwić. Gorlicki żłobek po dwóch metamorfozach i rozbudowie dzisiaj jest miejscem, gdzie profesjonalną opieką objętych jest 64 dzieci. 106 takich miejsc jest w mieście w placówkach niepublicznych.

Opieka nad dziećmi w wieku żłobkowym i przedszkolnym to zadanie samorządów. Gminy, które je realizują, mają, choć niewielki wpływ na politykę sprzyjającą liczbie urodzeń i zapobieganiu, albo przynajmniej łagodzeniu zjawiska ich spadku występującego w wielu regionach Polski.

- W opublikowanym rankingu, nasze miasto zajęło wysokie, 4. miejsce w Małopolsce i 54. w Polsce wśród miast powiatowych, a to w porównaniu z 2016 rokiem awans aż o 131 miejsc! - podaje Rafał Kukla, burmistrz Gorlic.

Jak wynika z dokumentu, w Gorlicach odsetek dzieci w wieku do 3 lat, objętych instytucjonalnymi formami opieki, w 2021 roku kształtował się na poziomie 61,1 procent. Dzisiaj nie dochodzi już do sytuacji, w której na liście rezerwowej, czyli w kolejce do miejsca w żłobku czeka kilkadziesiąt maluchów.

- Liczba miejsc w żłobkach jest wystarczająca, są dostępne jeszcze pojedyncze wolne miejsca - dodaje burmistrz.

W rankingu zastosowano tak zwany wskaźnik użłobkowienia, czyli zestawiono liczbę dzieci objętych instytucjonalną opieką z ogólną liczbą dzieci w wieku 1–3 lat. Wzięto pod uwagę dzieci w żłobkach, ale także klubach dziecięcych – w placówkach samorządowych i prowadzonych przez inne podmioty, bo przecież wiele gmin przekazuje im dotacje. Do tego dodano dzieci w wieku do 3 lat w przedszkolach, punktach przedszkolnych, zespołach wychowania przedszkolnego oraz oddziałach przedszkolnych przy szkołach podstawowych.

Wysoka pozycja gorlickiego samorządu w rankingu to dwukrotny udział miasta w programie Maluch + w ramach którego powstało 40 miejsc żłobkowych. Miasto wydało na ten cel nieco ponad 600 tys. złotych, z czego 450 tys. zł to kwota dofinansowania rządowego programu.

- Planujemy przystąpić do programu „MALUCH+” na lata 2022-2029, dzięki czemu rodzice będą mogli korzystać z jeszcze szerszej oferty żłobków - zapewnia burmistrz Kukla.

Miejski żłobek przy Miejskim Przedszkolu nr 1 w Gorlicach działa od września 2016 roku. Opieką obejmuje dzieci od ukończenia 20. tygodnia życia do 3 lat. Oczywiście żłobek ma służyć głównie mieszkańcom miasta. Podczas rekrutacji pierwszeństwo przyjęcia mają dzieci, których oboje rodzice pracują zawodowo lub się uczą, których rodzic wychowuje samotnie lub te z rodzin wielodzietnych. Żłobek funkcjonuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 6.30 do 16.30. Dzisiaj miejsce to sprawuje opiekę nad 40 maluchami.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Gorlicach do żłobków chodzi ponad 60 procent dzieci do trzeciego roku życia. To daje miastu czwarte miejsce w województwien i 54. w kraju - Gazeta Krakowska

Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto