Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W dwusetne urodziny zabytkowego kościółka: odpust, kiermasz i wielu gości. To będzie ważny dzień w życiu społeczności Ropicy Górnej

Halina Gajda
Halina Gajda
Na stoisku obok kościółka w Ropicy Górnej będzie można kupić wiele przedmiotów związanych z zabytkiem, który ma 200 lat
Na stoisku obok kościółka w Ropicy Górnej będzie można kupić wiele przedmiotów związanych z zabytkiem, który ma 200 lat fot. halina gajda
28 września będzie najważniejszą w tym roku datą dla społeczności Ropicy Górnej. Na ten czas bowiem zaplanowany został odpust. Pierwszy w historii cerkiewki pod wezwaniem św. Michała Archanioła. Do zabytkowej cerkiewki została zaproszona nie tylko cała wieś, ale też mnóstwo innych gości. Do parafii ma przyjechać biskup rzeszowski Jan Wątroba. Deklarację uczestnictwa złożył biskup senior Kazimierz Górny. Zaproszenia otrzymali również duchowni z dekanatu gorlickiego oraz księża z parafii grekokatolickich i prawosławnych.

WIDEO: Krótki wywiad

Zamieszanie, początkowo lekkie, trwa w Ropicy Górnej od kilku tygodni. Bo skoro pierwszy odpust, to musi być znacząco. Może bez sztucznych ogni i strzelania z tub pełnych sztucznych różanych płatków, ale inaczej, niż nawet od święta.

Nie tylko odpust, ale też historyczna prelekcja

Kobiety w Ropicy wzięły sprawy w swoje ręce. I nie chodzi tylko o pieczenie czy gotowanie na wieczorną biesiadę, ale poważne sprawy. Choćby okolicznościowe wydawnictwo omawiające historię parafii. Myli się ten, kto myśli, że nie ma ona żadnych tajemnic.
- Ma. I to nie jedną - mówi z pełną powagą Beata Śliwa, mieszkanka wsi, jedna z organizatorek uroczystości. - Udało nam się dotrzeć do naprawdę zaskakujących faktów - dodaje tajemniczo.

Zawiesza głos, jakby chciała utrzymać napięcie, po czym oświadcza z rozbrajającą szczerością.
- Czego dotyczą - opowiemy w prelekcji tuż przed rozpoczęciem mszy świętej - zapowiada. - Co by to była za niespodzianka, gdybyśmy teraz o wszystkim opowiedzieli - mówi bez owijania w bawełnę.

Tajemnicą natomiast nie jest, że cerkiewka została wzniesiona w 1819 roku. W tym obchodzi więc swoje dwusetne urodziny. Między innymi to było powodem organizacji odpustu. Wybrana na niego data nie jest już natomiast przypadkowa - 28 września, to wigilia imienin św. Michała, patrona.

Kiermasz na rzecz renowacji i remontów

Skoro odpust, to musi być kiermasz. W Ropicy będzie nietypowy, bo do nabycia będzie rękodzieło. Niemal w całości związane z kościółkiem. Będą drewniane pudełeczka na różne drobiazgi z obrazem kościółka, okolicznościowe kubeczki i szklanki, obrazy i obrazki i wiele innych bibelotów. Idea ich przygotowania skupia się wokół zbiórki pieniędzy tak potrzebnych na kolejny etap prac remontowych i konserwacyjnych. Do pracy zostały wzięte wszystkie ręce, które mają nawet minimalny talent plastyczny. Nie muszą to być artystyczne wyżyny. Ma być ładnie, schludnie.
- Tak, żeby każdy chciał sobie taką rzecz postawić na półce w pokoju - mówi Katarzyna Tokarz, sołtyska wsi.

Gościnny pokój ma zawalony różnymi elementami do zdobienia. Wyjątkowo to nie ona wiedzie tutaj prym, ale córka Klaudia. To spod jej ręki wychodzą grafiki kościółka. Będą wykorzystane na kiermaszu i na rzecz cerkiewki, w której cieniu żyje od urodzenia.
- Każdy drewniany zabytek wymaga nakładów - mówi z powagą Beata Śliwa. - Ikonostas, ołtarz - to wszystko wymaga pracy - przypomina Beata Śliwa.

Ropica jest częścią parafii w Małastowie. To w sumie cztery świątynie. Wszystkie zabytkowe. Wszystko, co się robi, to wynik zaangażowania wszystkich - od pisania wniosków do regularnych zbiórek na kolejne prace. Uroczystości odpustowe rozpoczną się 28 września o godz. 13. Na wieczór zaplanowana została biesiada dla mieszkańców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto