Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Ciężkowicach rozpoczęli budowę ścieżki w koronach drzew. Na razie widać niewiele. To nie jedyna gmina, która marzy o podniebnym spacerze

Halina Gajda
Halina Gajda
W Ciężkowicach rozpoczęła się budowa ścieżki w koronach drzew
W Ciężkowicach rozpoczęła się budowa ścieżki w koronach drzew fot. halina gajda
Samorządowcy z Ciężkowic dopięli swego, po rozlicznych perypetiach z przetargami, które ciągle były zbyt kosztowne i ostatecznie uzupełnieniu inwestycji o kredyt, rozpoczęła się realizacja ścieżki w koronach drzew.

W Ciężkowicach na razie widać niewiele – jak to na terenie każdej budowy – trochę ciężkiego sprzętu, materiałów. Różnica w stosunku do innych przedsięwzięć sprowadza się do miejsca – wokół mamy las. Finał przedsięwzięcia przewidziany jest na wrzesień 2022 roku.

Marzenia o podniebnym spacerze ściągnęła na dół finansowa rzeczywistość

W Gorlickiem o ścieżce marzy gmina Sękowa, która planowała budowę takiej atrakcji w Wapiennem. W pierwszym podejściu się nie udało. Jak łatwo się domyślić - powodem były koszty. Nadzieje, że mimo wszystko się uda, wciąż się tlą.

- Im więcej atrakcji, tym większa szansa, że przyjadą do nas turyści i po prostu zostawią swoje pieniądze – mówił nam z przekonaniem Mieczysław Skowron z Uzdrowiska Wapienne. - Rolnictwo u nas jest, jakie jest. Ludzie próbują nastawiać się na agroturystykę, drobne usługi, tylko musi być jeszcze coś poza zdrowym powietrzem i ładnymi widokami – podkreślał.

Spacer pośród koron drzew miał być uzupełnieniem wieży widokowej na Ferdlu. Małgorzata Małuch, wójt gminy Sękowa ostrożnie szacuje, że przy dzisiejszych cenach na realizację 350-metrowej ścieżki potrzeba około trzech milionów złotych. - Może pojawią się nowe projekty, z których gmina mogłaby skorzystać i zdobyć dofinansowanie - nie ukrywa nadziei.

Za miedzą w Ciężkowicach poszli vabank

Choć przeciętnemu turyście, ciekawemu, jak przebiega ciężkowicka inwestycja, na jest miejsce trudno trafić, to wystarczy zapytać któregokolwiek z mieszkańców, by otrzymać wyczerpującą instrukcję dotarcia. Punkt charakterystyczny: cmentarz z I wojny światowej po prawej, a po lewej las z bramą wjazdową. I rzeczywiście tak jest. Zresztą, kolorowa tablica informacyjna o tym, co się tutaj realizuje, widoczna jest z daleka. Brama też jest. Na razie zamknięta dla obcych, ale widać za nią nowy budynek. Jeszcze w stanie surowym, ale w przyszłości będzie to najpewniej zaplecze ścieżki. Jak ma ona wyglądać?

- Składać się on będzie z dziesięciu przystanków edukacyjnych w formie charakterystycznych dla regionu tak zwanych latarni kupieckich stawianych dawniej przy traktach handlowych, które w projekcie stanowić będą ciekawe elementy związane z edukacją przyrodniczą – czytamy w komunikacie na stronie internetowej gminy.

To element szerszego projektu, na który Ciężkowice otrzymała kilkanaście milionów złotych dofinansowania. Zakłada on rozbudowę Muzeum Przyrodniczego w Małopolskie Centrum Edukacji Ekologicznej oraz wykonanie nowego szlaku - nietoperzowego, który połączy centrum ze ścieżką. Trasa ma mierzyć ma ponad kilometr i ma być dostępna dla osób niepełnosprawnych. Na całej trasie znajdować się mają liczne tarasy i punkty widokowe oraz miejsca do edukacji ekologicznej.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto