W budynku Sokoła nie może być prowadzona komercyjna działalność. Stowarzyszenia sportowe muszą szukać optymalnych rozwiązań

Lech Klimek
Lech Klimek
W czasie noworocznego spotkania burmistrz symbolicznie przekazał klucze do budynku przedstawicielom stowarzyszeń.
W czasie noworocznego spotkania burmistrz symbolicznie przekazał klucze do budynku przedstawicielom stowarzyszeń. UM Gorlice
Udostępnij:
Budynek Sokoła, dokładnie tak jak brzydkie kaczątko przemienił się w pięknego łabędzia. Ta przemiana wiąże się również ze zmianą jego funkcji, a może bardziej zasadne będzie stwierdzenie, że powróci do swojej pierwotnej funkcji. Budynek staje się teraz domem dla tych, którzy chcą ćwiczyć swoje ciała, podnosić sprawność fizyczną i duchową.

FLESZ - WHO: Prawdopodobnie zbliżamy się do końca pandemii w Europie

Na ogłoszony przez burmistrza konkurs na prowadzenie w Sokole zajęć, skutecznie zgłosiły się cztery stowarzyszenia sportowe: Gorlicki Zapaśniczy Klub Sportowy, Międzyszkolny Klub Sportowy „Radość", Gorlicki Klub Pływacki „Fala” i Stowarzyszenie Gorlicki Klub Sportów Walki.

W czasie noworocznego spotkania burmistrz symbolicznie przekazał klucze do budynku ich przedstawicielom.

- Niestety na konkurs nie zgłosiło się żadne stowarzyszenie chcące prowadzić w Sokole zajęcia kulturalne - mówi Wojciech Zapłata, kierownik wydziału Oświaty, Kultury i Promocji gorlickiego ratusza. - Te cztery, które się zgłosiły, mają w tym pięknym budynku prowadzić zajęcia, za które nie mogą pobierać opłat od uczestników - dodaje.

Taka formuła dość silnie komplikuje funkcjonowanie klubów, jednak nie stanowi przeszkody dla działania, mało tego wymusza szukanie takich rozwiązań, które w całości wypełnią oczekiwania właściciela budynku.

- Tak naprawdę to nasze zajęcia są od zawsze prowadzone w formie bezpłatnej – mówi Grzegorz Florek, prezes Gorlickiego Zapaśniczego Klubu Sportowego. - Oczywiście ich uczestnicy muszą być członkami klubu, bo to wiąże się choćby z ubezpieczeniem w trakcie zajęć. Pod naszą opieką są obecnie bardzo młodzi sportowcy. Głównie dzieci a zajęcia, jakie prowadzimy, można najkrócej opisać jako ogólno-rozwojowe - dodaje.

Prezes podkreśla też, że cały czas monitorują możliwości pozyskania funduszy z projektów unijnych, co z powodzeniem może otworzyć działalność na większą grupę uczestników.

Bardzo podobne podejście do działania w Sokole, ma Bartosz Ryndak, szef Gorlickiego Klubu Pływackiego Fala.

- To dla nas wielkie wyróżnienie, że możemy korzystać z tego pięknego budynku - mówi prezes. - Zajęcia, które chcemy tu prowadzić, będą adresowane głównie do dzieci. W tym przypadku będziemy się skupiać na ich ogólnym psycho-ruchowym rozwoju. Mamy też możliwość, by prowadzić zajęcia z gimnastyki korekcyjnej – dopowiada.

Ważne w podejściu do działania instruktorów z Fali jest też to, że cieszą się z przenikania się różnych dyscyplin. To nie tylko pokojowa koegzystencja, ale korzystanie z możliwości, jakie dają różne formy zajęć.

- Dla mnie czymś naturalnym jest, że zawodnicy ze sportów walki chcą rozwijać się fizycznie dzięki pływaniu i dokładnie tak samo może być w drugą stronę - podkreśla Bartosz Ryndak.

Klub Fala, choć młody, już ma swoich odnoszących pierwsze sukcesy zawodników. Tu również mamy deklarację, że klub będzie wykorzystywał wszystkie możliwości pozyskiwania funduszy z projektów unijnych, tak by baza bezpłatnych zajęć mogła być poszerzana.

Stowarzyszenia, które będą użytkować Sokoła dostały go we władanie całkowicie bezpłatnie. Koszty utrzymania budynku ponosić będzie w pełni urząd miejski przez co najmniej pięć lat, bo takie są wymogi gdy korzysta się z unijnego wsparcia w pracach rewitalizacyjnych.

- Będziemy bardzo dokładnie monitorować czy obiekt jest wykorzystywany zgodnie z przeznaczeniem – mówi Wojciech Zapłata. - Chodzi tu nie tylko o niekomercyjne wykorzystanie obiektu, ale poszanowanie sprzętu, który tam się znajduje i oczywiście jakości pomieszczeń – podkreśla.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie