W Binarowej, przed sumą, która jest tam o godzinie 11, poświęcone zostały traktory. Licznie stawili się rolnicy ze swoimi maszynami

Lech Klimek
Lech Klimek
Tradycyjnie w II Niedzielę Wielkanocną kapłani z parafii Świętego Michała Archanioła w Binarowej zaprosili gospodarzy, by przyjechali przed kościół traktorami. Przed sumą, która jest tam o godzinie 11, poświęcone zostały te maszyny rolnicze.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

To chyba jedyne takie miejsce w Polsce, gdzie przed rozpoczęciem wiosennych prac polowych, rolnicy tłumnie stawiają się ze swoimi ciągnikami... w kościele.

Jedyne miejsce w kraju

Mają nadzieję, że ich poświecenie przez kapłana sprawi, że maszyny będą się dobrze sprawować, a prace polowe przebiegną bezpiecznie.

- W naszej parafia od dawna kultywuje się taki zwyczaj – mówi ksiądz ks. Bogusław Jurczak, proboszcz binarowskiej parafii. - Tegoroczna uroczystość to dla naszego wikarego, Patryka Smolenia pierwsze podejście do traktorowego zlotu na poświęcenie przez rozpoczęciem prac polowych - dodaje z uśmiechem.

W tym roku nie przed kościołem, ale na parkingu za starą binarowska szkoła można było podziwiać zarówno bardzo współczesne maszyny, jak i te zabytkowe jak choćby będący własnością binarowskiego rolnika Sławomira Bochenka zetor z 1963 roku czy też kilka leciwych, ale nadal świetnie służących gospodarzom ursusów. Właśnie ursusy C330 i C360 postawił na placu gospodarujący wspólnie z synem Paweł Lenart.

Nikt nie pamięta początków

Tak naprawdę nikt nie pamięta dokładnie, od kiedy w Binarowej święcone są na wiosnę traktory.

- Byłam jeszcze małą dziewczynką, kiedy już do kościoła zjeżdżały się traktory - wspomina Małgorzata Nalepa, przewodniczka po binarowskiej świątyni. - Ale to musiało się odbywać jeszcze przed moim urodzeniem, tak twierdzi moja mama - dodaje.

Nie tylko traktory

W binarowskim kościele święcenie traktorów odbywa się od wielu lat. Oprócz maszyn rolniczych, które kropione są wodą święconą w II Niedzielę Wielkanocną, na św. Józefa (19 marca) poświęcane są ziemniaki do sadzenia, na św. Błażeja (3 lutego) – jabłka, na św. Jana (27 grudnia) – wino, a na św. Agaty (5 lutego) – chleb i sól.

Kościół w Binarowej to jeden z najstarszych i najcenniejszych zabytków drewnianego budownictwa sakralnego w Polsce. Świątynia wzniesiona została ok. 1500 r. z drzewa jodłowego o konstrukcji zrębowej, do której budowy użyto połówek bali modrzewiowych. Prawie wiek później dobudowana została do niej wieża i soboty, a w latach 40 XVII wieku kaplicę. Kościołem interesowało się wielu artystów. W swoich pracach świątynię uwiecznili m.in. S.Wyspiański, J.Mehoffer czy T.Axentowicz. W 2003 r. świątynia wpisana została w na Listę UNESCO.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie