Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

W bieckim kinie Farys odbyła się premiera etiudy teatralnej „Każdy widzi to co chce” przygotowanej przez młodzież polską i ukraińską

OPRAC.:
Lech Klimek
Lech Klimek
Uczniowie trzech szkół Gminy Biecz: Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Wacława Potockiego w Bieczu, Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Strzeszynie, Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Rożnowicach oraz młodzież z Centrum Twórczości Dzieci i Młodzieży z Rohatynia w Ukrainie zrealizowali projekt „Człowiek + Lalka = Teatr”, który został sfinansowany z programu Polsko – Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji Ministra Edukacji i Nauki.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Dzięki środkom finansowym pozyskanym już po raz drugi przez Szkołę Podstawową Nr 2 w Bieczu, koordynatora międzynarodowego projektu, z programu PURWM, 37 uczestników projektu pod opieką trenerów udało się do miasta związanego z teatrem lalek – Rabki Zdroju, by tam rozpocząć swoją sześciodniową przygodę z teatrem.

Pierwsze dwa dni upłynęły na udziale w warsztatach emisji głosu, ruchu scenicznego oraz animacji lalek teatralnych. Następnie uczestnicy projektu wybrali dla siebie odpowiednie miejsce w przestrzeni teatru. Cześć z nich zajęła się przygotowaniem scenografii, część realizacją dźwięku, inni oświetleniem, a jeszcze inni skoncentrowali się na grze aktorskiej czy animacji lalek. Wszyscy koncertowali się na przygotowaniu teatralnej etiudy.

- Autorką scenariusza etiudy była Dagmara Dżuła, która prowadziła większość warsztatów i czuwała nad przebiegiem prób - opowiada Monika Orlewska, dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 2 w Bieczu. - Innowacyjność przedsięwzięcia tkwi w tym, że młodzież zadecydowała o tym jaki ostateczny kształt przybierze etiuda, jakie elementy scenografii zostaną wykorzystane i kto będzie odgrywał poszczególne role - dodała.

Praca nad etiudą była urozmaicana działaniami mającymi na celu przybliżenie teatru, toteż młodzież miała możliwość poznania teatru lalek „Rabcio” w Rabce Zdroju od kulis, przymierzenia kostiumów teatralnych i poruszania się w nich, wypróbowania gry aktorskiej z animacją różnego rodzaju lalek teatralnych i obejrzenia etiudy w wykonaniu samej dyrektor rabczańskiego teatru Krystyny Kachel.

- Uczestnicy projektu mieli także okazję współpracować z wybitnymi aktorami, takimi jak krakowska aktorka i reżyserka Monika Filipowicz, która prowadziła warsztaty animacji lalek i ruchu scenicznego - podkreśla dyrektor szkoły.

W przeddzień premiery etiudy uczestnicy projektu udali się do Krakowa, gdzie spacerując teatralną trasą zapoznali się z ze słynnymi scenami i szkołami aktorskimi Królewskiego Miasta. W Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży odbyła się próba generalna etiudy. Uczestnicy obejrzeli także próbę spektaklu przygotowywanego przez krakowskich uczestników sekcji teatralnej tegoż Centrum, uczestniczyli w warsztatach koordynacji wzrokowo – ruchowej na scenie prowadzonych przez Tadeusza Dylawerskiego. Zwieńczeniem dnia było obejrzenie spektaklu „Bajki dla niegrzecznych dzieci” w teatrze Bagatela.

- Pierwszymi widzami etiudy „Każdy widzi to co chce” byli przybywający na turnusie w Rabce Zdroju wychowankowie i opiekunowie z SOSW z Chrzanowa - mówi Monika Orlewska.

W Kinie Farys w Bieczu odbyło się uroczyste podsumowanie projektu, podczas którego biecka publiczność obejrzała etiudę teatralną oraz wystawę lalek teatralnych przygotowanych przez uczestników projektu.

Dzięki udziałowi w projekcie młodzież nabyła kompetencje pracy w zespole wielonarodowym i autoprezentacji, ale i poznała kulturę i tradycję kraju partnerskiego. Dla uczestników Ukrainy pobyt w Polsce był formą terapii, czasem wytchnienia od koszmaru wojny i lęku o własne życie, czasem spokoju i czerpania radości z codziennych, spowszedniałych dla nas czynności, takich jak spacer porą wieczorową.

od 7 lat
Wideo

Nasze Miasto - Restauracja Muzealna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W bieckim kinie Farys odbyła się premiera etiudy teatralnej „Każdy widzi to co chce” przygotowanej przez młodzież polską i ukraińską - Gorlice Nasze Miasto

Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto