Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uważajcie na wiadomości o rzekomych szczepieniach i przejęciu oszczędności. Oszuści próbują zarobić na koronawirusie

Halina Gajda
Halina Gajda
fot. pixabay.com
Oszustów koronawirus nie przestraszył. Przeciwnie, próbują na nim ubić biznes i wciągają we wszelkie możliwe pułapki. A te są naprawdę różnorakie. W minionym tygodniu na telefony gorliczan trafiła wiadomość o tym, że jeden z szefów oddziałów zakaźnych rekomenduje konkretne produkty, które mają wspomóc nasze zdrowie. Wymienione jest kilka popularnych przypraw i minerałów, ale całą listę można otrzymać po rejestracji w jednym ze sklepów, które mają w swojej ofercie zdrową żywność. Rejestracja jest oczywiście płatna.

Mieliśmy już też oferty uzdrawiających herbatek i amuletów, które wedle zapewnień, mają chronić przed zakażeniem koronawirusem, a w razie, gdybyśmy mimo wszystko zachorowali - uzdrowią nas.

Policja grzmi i apeluje: nie dajmy się oszukać! Przestępcy używają jako tła swojej działalności komunikaty i fałszywe informacje związane z epidemią COVID-19. Podszywają się pod instytucje zaufania publicznego, banki, urzędy państwowe, centralne oraz lokalne.

Najnowszy komunikat policja wystosowała we współpracy z Bankowym Centrum Cyberbezpieczeństwa Związku Banków Polskich. Obie jednostki ostrzegają przed wiadomościami o rzekomej specustwie dotyczącej koronawirusa, wedle której wszyscy obywatele RP będą szczepieni. Trzeba tylko wcześniej zapłacić 70 zł, by uniknąć kolejek. W wiadomości podany jest link do strony.

Druga oszukańcza metoda na łatwe wyciągnięcie pieniędzy opiera się na strachu. Wiadomość brzmi mniej więcej tak: „Informujemy, że zgodnie ze specustawą dotyczącą koronawirusa, państwa środki zgromadzone na rachunku zostają przekazane do rezerw krajowych Narodowego Banku Polskiego. Zaloguj się, żeby zatrzymać tysiąc złotych”. Podany jest link, w który należy kliknąć. Tutaj ostrzeżenie: linki prowadzą do stron przestępców, których jedynym zadaniem jest wyłudzanie loginów i haseł do bankowości internetowej, a także kodów autoryzacyjnych dających możliwość zatwierdzenia przelewów na ich rachunek. W niektórych przypadkach linki mogą prowadzić do stron zawierających złośliwy kod, który powoduje przejęcie urządzenia klienta, na które otrzymał wiadomość.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto