MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Uście Gorlickie, Wysowa. Dwa lokalne gazoporty zostaną zamontowane jeszcze w tym roku. Zasilą sieć, z której skorzystają mieszkańcy

Halina Gajda
Halina Gajda
Tak wygląda uruchomiona w 2019 roku stacja 
regazyfikacji gazu LNG, która została uruchomiona w Krzepicach (woj. śląskie). Dzięki takim instalacjom z błękitnego paliwa mogą korzystać mieszkańcy
Tak wygląda uruchomiona w 2019 roku stacja regazyfikacji gazu LNG, która została uruchomiona w Krzepicach (woj. śląskie). Dzięki takim instalacjom z błękitnego paliwa mogą korzystać mieszkańcy fot. Tomasz Żak/Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego/zdjęcie ilustracyjne
Trwa projektowanie sieci gazowej w Uściu Gorlickim i Wysowej-Zdroju. Gaz do odbiorców ma popłynąć jeszcze w tym roku. Na razie do budynków i osiedli w najbliższym sąsiedztwie zbiorników, które zostaną zamontowane, ale dalsza rozbudowa ma być sukcesywna.

O rozbudowie sieci we wspomnianych miejscowościach mowa jest od co najmniej kilku lat. Argumentów za realizacją inwestycji sporo – główny, że to gmina uzdrowiskowa i raczej słabą reklamą są dymiące kominy w gospodarstwach agroturystycznych. Podstawowymi źródłami ciepła są tu bowiem piece na węgiel i drewno. Niewielu, z powodów finansowych, zdecydowało się na montaż instalacji z gazem ciekłym. Co więcej, gospodarstwa agroturystyczne, rodzinne pensjonaty, domki z noclegami, które działają na terenie obu miejscowości, na co dzień, choćby po to, by przygotować posiłki czy zagrzać wodę – korzystają z prądu albo dużych butli gazowych. To znacznie droższe, niż gaz sieciowy.

- Wybrane zostały dwa miejsca, gdzie zamontowane zostaną zbiorniki, są też podpisane umowy ze spółką na ich dzierżawę – wyjaśnia Zbigniew Ludwin, wójt gminy Uście Gorlickie.

Wspomniane zbiorniki wybudowane zostaną w Uściu oraz Wysowej. Pierwszy przy drodze powiatowej w sąsiedztwie uściańskiego tartaku, drugi – w okolicach uzdrowiskowej oczyszczalni ścieków. W obu powstaną – w języku technicznym – stacje regazyfikacji LNG wraz ze stacją redukcyjno-pomiarową. Z nich będzie zaopatrywana lokalna sieć, można się nawet pokusić o stwierdzenie, że będą to takie lokalne gazoporty. Uprzedzając ewentualne wątpliwości – mimo skomplikowanej nazwy, odbiorcy nie będą potrzebowali żadnych specjalnych kuchenek, piecyków czy innych tego typu urządzeń. To będzie, mówiąc kolokwialnie, normalny gaz, jak w każdej innej sieci.

- W samym Uściu Gorlickim w pierwszym etapie będzie mogło się podłączyć około pięćdziesięciu gospodarstw – zapowiada samorządowiec.

Owszem, niegdyś były plany, by gaz do gminy prowadzić od strony Ropy, a nawet ze Słowacji, ale ostatecznie na chwilę obecną zdecydowano o takim wariancie. Jednak w przypadku przebudowy w przyszłości głównego gazociągu z Ropy, będzie możliwość wpięcia do niego lokalnej sieci i likwidacji zbiorników.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto