Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uście Gorlickie. Są plany budowy sieci gazowej w dwóch miejscowościach gminy. Realizacja inwestycji może potrwać nawet dwa lata

Halina Gajda
Halina Gajda
Gmina Uście objęta jest strefą Natury 2000, uzdrowiskową,  Południowomałopolskim Obszarem Chronionego Krajobrazu
Gmina Uście objęta jest strefą Natury 2000, uzdrowiskową, Południowomałopolskim Obszarem Chronionego Krajobrazu fot. Piotr Gaborek
Uście Gorlickie chce się gazyfikować. Na razie pod uwagę brane są dwie miejscowości – wspomniana siedziba gminy oraz Wysowa-Zdrój. Powodów jest kilka, ale przede wszystkim chodzi o ekologię. Zimą jedynym sposobem ogrzewania domów są tam piece na drewno i węgiel. Niewielu z gospodarzy ma instalacje na gaz ciekły.

W przyszłym tygodniu zainteresowani mieszkańcy mają spotkać się z przedstawicielem Polskiej Spółki Gazowniczej w sprawie budowy sieci. Temat przewija się od kilku lat. Już wcześniej były pomysły, by doprowadzić go od strony Ropy, Krynicy-Zdroju, a nawet Słowacji.

- Jeszcze w minionym roku mieszkańcy dostali ankiety, w których mieli zadeklarować, czy są zainteresowani budową sieci – przypomina Zbigniew Ludwin, wójt gminy.

Odzew był duży – około 600 deklaracji - stąd przyszłotygodniowe spotkanie. Znana jest już garść, bardzo wstępnych na razie, szczegółów technicznych. Przyszła sieć nie będzie doprowadzana ani z Ropy ani tym bardziej ze Słowacji. Będzie miała charakter wewnętrzny.

- Wskazaliśmy działkę, na której mogłyby stanąć kontenery-zbiorniki na gaz ciekły, który byłby rozprowadzany po terenie. Zanim wejdzie do sieci, zostanie „przetworzony” na gaz, jaki mamy tradycyjnej sieci – opisuje wójt Ludwin.

Gaz w segmentowych zbiornikach

Stacja ma być nowoczesna, bezpieczna i przede wszystkim kontenerowa, co pozwoli na jej rozbudowę w miarę wzrostu potrzeb. Czas realizacji inwestycji to około dwóch lat. Spółka gazownicza miałaby wybudować główne nitki, do których mieszkańcy dołączyliby swoje instalacje. Trzeba zaznaczyć, że na razie to wszystko, o czym mówimy, cały czas jest teorią. Czy sieć powstanie, będzie od ostatecznego zainteresowania mieszkańców i podpisanych z umów.

Pomysł na budowę sieci to nie tylko kwestia wygody dla mieszkańców, ale też ekologii i ekonomii. Gmina objęta jest strefą Natury 2000, uzdrowiskową, Południowomałopolskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.

- Chodzi o to, byśmy kiedyś nie stanęli przed faktem, że w strefach uzdrowiskowych nie będzie można palić drewnem czy węglem – zwraca uwagę wójt Ludwin. - Chcemy dać mieszańcom możliwość zdecydowania – podkreśla.

Oprócz ekologii jest jeszcze wspomniana ekonomia. W uzdrowisku działa wiele gospodarstw agroturystycznych, pensjonatów czy ośrodków turystycznych. Zimą palą w piecach, ale na co dzień – choćby na potrzeby gotowania - korzystają z prądu albo dużych butli gazowych.

- Taki gaz jest dużo droższy, niż sieciowy – mówi nam Wiesław Potępa, właściciel Ośrodek Wczasów Rodzinnych Gal-Tourist Zacisze w Wysowej. - Sieć gazowa jest więc jak najbardziej pożądana – dodaje

Inwestycji wtóruje Grzegorz Brudziński z Chutoru Grzegorza. Podobnie, jak poprzednik w działalności korzysta z butli gazowych i prądu. Gaz z sieci? Jak najbardziej!
- Zwłaszcza w kontekście zapowiadanych podwyżek cen energii elektrycznej – zwraca uwagę.

Kwestia budowy sieci dotyczy nie tylko Uścia i Wysowej, ale też innych wsi w gminie, choćby Gładyszowa, Zdyni, Smerekowca, Kwiatonia czy Stawiszy.

- W tym ostatnim przypadku mieszkańcy złożyli ponad 30 deklaracji na budowę sieci – przywołuje na koniec Zbigniew Ludwin. - Tutaj rozwiązaniem może być doprowadzenie gazu od strony Kynicy-Zdroju – dodaje.

Tymczasem sieć już rozbudowywane jest nieco dalej, bo w gminie Biecz.
- Chodzi o Strzeszyn, Sitnicę i Bugaj – wylicza Mirosław Wędrychowicz, burmistrz gminy. - Główną nitkę buduje oczywiście spółka gazownicza, mieszkańcy ponoszą koszt przyłączy do swoich domów – dodaje.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto