Umowa o dzieło to nadal bardzo popularny sposób zarabiania. W Małopolsce wybierają go najczęściej naukowcy

OPRAC.:
Lech Klimek
Lech Klimek
Ci którzy prowadzą działalność naukową i techniczną i w zakresie informacji oraz komunikacji to płatnicy zgłaszający najwięcej umów o dzieło. Wykonawcami tych umów najczęściej są mężczyźni w wieku od 30 do 39 lat. Niemal 10 procent umów o dzieło zgłoszono w Małopolsce.

W ubiegłym roku do ZUS złożono 1,17 mln formularzy RUD, które przekazują dane o umowach o dzieło. Dotyczyły one ponad 1,7 mln tych umów. Informacje pochodzą od 75,1 tys. podmiotów, z czego 72,8 tys. (ok. 97 proc.) to płatnicy składek. Natomiast liczba osób, które wykonywały umowy o dzieło wyniosła 342,6 tys.

Umowy o dzieło w większości zawierane są na nie dłużej niż 9 dni. Najczęściej wykonują je mieszkańcy woj. mazowieckiego, a największą grupą wykonawców są osoby w wieku 30–39 lat. Umowy o dzieło zawierane są częściej z mężczyznami niż z kobietami. W przypadku cudzoziemców najliczniejszą grupą są obywatele Ukrainy.

Najwięcej płatników składek, którzy zgłaszali umowę o dzieło, miało maksymalnie 9 ubezpieczonych. Stanowili ok. 58 proc. ogółu płatników, którzy rejestrowali umowy w ubiegłym roku.

Umowy o dzieło w Małopolsce

Najwięcej umów o dzieło zawarto w województwie mazowieckim (24,89 proc.), na drugim miejscu było województwo śląskie (11,18 proc.), na trzecim zaś województwo małopolskie (9,95 proc.).

W województwie małopolskim najwięcej umów i dzieło zgłoszono w zakresie działalności profesjonalnej naukowej i technicznej (22,29 proc.) Na dalszych miejscach była: informacja i komunikacja (11,16 proc.), pozostała działalność usługowa (9,85 proc.), działalność związana kulturą, rekreacją i rozrywką (8,82 proc.) i przetwórstwo przemysłowe (8,56 proc.).

Cudzoziemcy wykonujący umowy o dzieło

Liczba umów o dzieło zawartych z cudzoziemcami wyniosła 55,1 tys., co stanowi 3,23 proc. wszystkich umów o dzieło. Dodatkowe informacje o kraju pochodzenia wskazane na formularzach RUD pozwoliły ustalić odsetek udziału cudzoziemców w umowach o dzieło. Najczęściej podpisywano je z obywatelami Ukrainy – 42,73 proc. Na kolejnych miejscach znaleźli się obywatele:

  • Białorusi – 16,7 proc.,
  • Niemiec – 3,9 proc.,
  • Wielkiej Brytanii – 3,26 proc.,
  • Rosji – 3,24 proc.,
  • Włoch – 2,12 proc.,
  • Francji – 1,94 proc.,
  • USA – 1,65 proc.,
  • Hiszpanii – 1,56 proc.,
  • Czech – 1,44 proc.

Raporty RUD

W 2022 r. ZUS przyjął o 33,9 tys. więcej raportów RUD niż w 2021 roku. Ale zgłoszono na nich o 15,8 tys. mniej umów niż w poprzednim roku. Średnia liczba umów na formularzu w 2021 r. to 1,51, a w 2022 r. – 1,46.

Umowy o dzieło zgłaszano przede wszystkim przez PUE ZUS. W ten sposób przekazano 1,02 mln formularzy RUD i jest to 87,15 proc. wszystkich zgłoszeń. Drugim, najczęstszym sposobem, była przesyłka pocztowa. Tak do ZUS złożono 134,8 tys. raportów. Czyli 11,52 proc. ogółu. Rzadko składano je w sali obsługi klientów – tylko 1,33 proc. z nich.

Spadek liczby miejsc na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie